Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapomniane mistrzynie Polski w siatkówce. Jedenaście łódzkich tytułów: od harcerek do ŁKS

R. Piotrowski
Złota drużyna ŁKS Commercecon z 2019 roku to niejedyny siatkarski mistrz Polski z Łodzi
W środę w łódzkiej Sport Arenie siatkarki ŁKS Commercecon zmierzą się z Grot Budowlanymi. Te pierwsze to aktualne mistrzynie Polski, ale niejedyne, które w piłce siatkowej kobiet ozłociły miasto włókniarzy.

O miano najlepszej drużyny w Polsce siatkarki rywalizują już od 1929 roku, a należy zaznaczyć, że od samego początku tych zmagań pierwszoplanowe role na siatkarskich boiskach odgrywały łodzianki. We wspomnianej premierowej edycji Mistrzostw Polski wygrała co prawda drużyna AZS-u Warszawa, ale z wicemistrzowskiego tytułu cieszyły się wówczas dziewczęta z łódzkiego Harcerskiego Klubu Sportowego, który na początku lat 30. dzięki życzliwości przemysłowca Artura Wutkego na placu przy ul. Piotrkowskiej 178/180 urządził boisko.

Łódzkie harcerki należały w dwudziestoleciu międzywojennym do ścisłej krajowej czołówki, a dwie z nich - Bogusława Połomska i Irena Kordowska - występowały nawet w reprezentacji Polski. Wicemistrzostwo Polski drużyna HKS-u zdobywała także w 1930, 1931, 1932, 1938, 1939 i 1948 roku, a w 1937 sięgnęła po jedyne dla łódzkiej siatkówki pań przedwojenne złoto.

Rok po ostatnim sukcesie harcerek, czyli w 1949 roku, do głosu doszła inna łódzka drużyna - Chemia Łódź. Ten z kolei zespół panował na siatkarskich boiskach przez dwa lata, dwukrotnie z rzędu (1949 i 1950) wskakując na najwyższy stopień podium.

Trzy lata po drugim triumfie zawodniczek Chemii na łódzkich Bałutach zaczęła powstawać kolejna siatkarska potęga. Start Łódź zapisał bodaj najpiękniejszy rozdział w historii łódzkiej piłki siatkowej kobiet, wszakże to przecież mistrz Polski z 1968, 1971, 1972, 1973 i 1977 roku, do tego m.in. czterokrotny srebrny medalista i sześciokrotny zdobywca krajowego pucharu. Innymi słowy - siatkarska potęga lat 70.

Po pierwsze mistrzostwo Polski Start sięgnął więc już w 1968 roku. Gwiazdami tamtej drużyny była Maria Chrzanowska-Latek, Barbara Hermel-Niemczyk, Jolanta Głowacka, Hanna Sojczuk, Janina Pluta, Alicja Serwa, Barbara Jaworska, Krystyna Majchrowicz, Mirosława Buda, Renata Burzyńska, Elżbieta Kaźmierczak, Aleksandra Kazibut i Zdzisława Pijanowska. Dwie pierwsze wystąpiły na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, zdobywając z reprezentacją Polski brązowy medal.

Siatkarki z Bałut po raz ostatni triumfowały w 1977 roku, a kilkanaście miesięcy wcześniej kolejne złoto do tego łódzkiego siatkarskiego worka z medalami dołożyła drużyna Chojeńskiego Klubu Sportowego. Sukces odniesiony przez ChKS w 1976 roku stał się wielką sensacją, w końcu zespół trenera Andrzeja Niemczyka były wówczas beniaminkiem.

Na sukcesy koleżanek, zwłaszcza tych ze Startu, przez wiele lat z zazdrością spoglądano w ŁKS, ale na początku lat 80., kiedy ta akurat sekcja klubu z al. Unii 2 rosła w siłę, ekipa z Bałut zaczęła się zmagać z kryzysem, więc wkrótce nastąpiła zamiana miejsc. Siatkarska sekcja Łódzkiego Klubu Sportowego, przez lata oczko w głowie m.in. Ryszarda Felisiaka, Zbigniewa Zduna, wreszcie trenera Jerzego Matlaka, w 1983 roku zdobyła pod wodzą tego ostatniego pierwsze swoje mistrzostwo Polski, pokonując w decydującej batalii m.in. właśnie łódzki Start.

I tak jak na ustach kibiców pół roku temu po finałowej batalii z Grot Budowlanymi znalazły się gwiazdy ŁKS Commercecon czyli Krystyna Strasz, Aleksandra Wójcik, Klaudia Alagierska, Marta Wójcik czy Izabela Kowalińska, tak pod koniec marca 1983 roku tłumy w starej hali w al. Unii 2 wiwatowały na cześć Ireny Krogulskiej, Anny Szalbot (mama tenisisty Jerzego Janowicza), Anny Erbel, Jolanty Bartczak, Agnieszki Dutkiewicz, Małgorzaty Trojanowskiej, Elżbiety Rychter, Katarzyny Pilarczyk, Bożeny Mateckiej i Doroty Mamrot.

Na kolejne złoto kibice siatkówki z Łodzi czekali trzydzieści sześć lat (w międzyczasie srebrny medal zdobyli Budowlani Łódź). W kwietniu po zaciętych trzech meczach ŁKS Commercecon pokonał Grot Budowlanych i zdobył dla Łodzi w sumie już jedenasty mistrzowski tytuł w piłce siatkowej kobiet.

* * *

Przypomnijmy, że środowe derby Łodzi pomiędzy ŁKS Commercecon a Grot Budowlanymi rozpoczną się w Sport Arenie o godz. 20.30. W sprzedaży w kasach Centrum Biletów Atlas Areny wciąż są wejściówki na to spotkanie.

ZAPOWIEDŹ SIATKARSKICH DERBÓW ŁODZI

CO PRZED DERBAMI POWIEDZIELI TRENERZY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki