Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia powojennej Łodzi ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Piłsudskiego

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Pałac Steinerta od strony podwórka.
Pałac Steinerta od strony podwórka. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Piłsudskiego
W zapomnienie odeszły łódzkie fabryki, ulice. Wiele budynków już wyburzono. Jak wyglądała Łódź? Powojenna Łódź na fotografiach ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Piłsudskiego.

Zdjęcia powojennej Łodzi ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Piłsudskiego

Na zdjęciach widzimy między innymi Białą Fabrykę, która należała kiedyś do Ludwika Geyera. Po wojnie jej patronem został Feliks Dzierżyński. Wielkie imperium Scheiblera i Grohmana nadal było największą fabryką nie tylko w Łodzi. Tyle, że zmieniło nazwę, stało się Unionteksem. Poteksem została zaś fabryka Izraela Poznańskiego. Dodatkowo jej patronem był Julian Marchlewski.
Tamta Łódź żyła swoim życiem.

Wciąż najważniejsza była ul. Piotrkowska. Tam koncentrowało się życie handlowe. Całe rodziny wybierały się na zakupy na „Pietrynę”. Jeździły nią autobusy, a ulica ta tętniła życiem mimo że nie była deptakiem. W 1958 roku informowano, że Łodzi powstanie pierwsza szkoła Tysiąclecia. Miała być budowana w czynie społecznym przez mieszkańców Bałut, a stanąć na rogu ul. Pojezierskiej i Hipotecznej.

Będzie to szkoła eksperymentalna, o 9-letnim okresie nauczania – pisał „Dziennik Łódzki”. - Jako rozbudowana szkoła podstawowa z rozbudowanymi warsztatami przygotowującymi do zawodu młodzież w wieku od 14 do 16 lat. Warsztaty będą obejmowały kierunki: mechaniczny, elektrotechniczny, skórzany, stolarski i zegarmistrzowski.

W listopadzie 1958 roku łodzianie z niecierpliwością czekali na otwarcie drugiego w mieście, po "Bałtyku", kina panoramicznego. Nazwano je „Wolność”.

Mieści się ono przy ul. Przybyszewskiego 16 – pisał „Dziennik Łódzki.- Nowa „Panorama” otrzyma piękną, nowoczesną szatę wewnętrzną, jaśniejsze oświetlenie, nowoczesną aparaturę do wyświetlania i pochylnię podłogową gwarantującą dobrą widoczność ekranu. Kino pomieści ponad 500 osób.

Pałac Steinerta od strony podwórka.

Zdjęcia powojennej Łodzi ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki