MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ze schorzeniami pod opieką swojego lekarza POZ. Nowa organizacja leczenia w ramach NFZ w coraz większej liczbie przychodni w Łódzkiem

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W ramach opieki koordynowanej pacjent w POZ otrzymuje wsparcie tzw. koordynatora. To osoba, która pomaga w planowaniu leczenia, może to być np. rejestratorka w poradni
W ramach opieki koordynowanej pacjent w POZ otrzymuje wsparcie tzw. koordynatora. To osoba, która pomaga w planowaniu leczenia, może to być np. rejestratorka w poradni Sławomir Kowalski / Polskapresse
Coraz więcej przychodni POZ w województwie łódzkim oferuje tzw. opiekę koordynowaną. Dzięki niej pacjenci ze schorzeniami w ramach NFZ nadal leczą się u swojego lekarza pierwszego kontaktu, mają też wsparcie koordynatora.

Opieka koordynowana w przychodniach POZ w ramach NFZ. Na czym polega?

Opieka koordynowana to rozwiązanie wprowadzane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w przychodniach POZ dla pacjentów z najczęstszymi schorzeniami. Zamiast szukać pomocy u różnych specjalistów są w ramach opieki koordynowanej prowadzeni przez swojego lekarza pierwszego kontaktu. Dzięki temu pozostają pod opieką medyka, która zna historię jego chorób, w poradni, która jest blisko domu.

Jak to działa? Opieka koordynowana obejmuje pacjentów ze schorzeniami:

  • kardiologicznymi
  • diabetologicznymi
  • endokrynologicznymi
  • chorobami płuc
  • chorobami nerek

Dlatego pacjent u którego lekarz pierwszego kontaktu podejrzewa na przykład cukrzycę lub nadciśnienie nie jest już automatycznie wysyłany do specjalisty i nie musi czekać w kolejce na wizytę w nowej poradni. Jest leczony w swojej przychodni POZ, oprócz wygody ma też szansę na szybszą diagnozę i zalecenia.

Nie oznacza to braku konsultacji specjalistycznych. Lekarz POZ może pacjenta do specjalisty skierować, albo sam zapytać lekarza specjalistę o radę. Ma też możliwość zlecania badań niedostępnych w zwykłej opiece POZ np. badań tarczycowych, holtera EKG, czy dopplerowskiego USG kończyn dolnych. Ma też możliwość wysłania pacjenta z cukrzycą na konsultację do dietetyka.

Opieka koordynowana w POZ. Jak to działa?

Opieka koordynowana w POZ. Co zyskuje pacjent?

Opieka koordynowana wprowadza też rozwiązania praktyczne dla pacjenta, które mają ułatwić mu proces leczenia i poruszanie się po systemie ochrony zdrowia. Lekarz POZ ustala z pacjentem indywidualny plan opieki medycznej, dostępny stale w Internetowym Koncie Pacjenta. W realizacji planu pomaga tzw. koordynator. To zatrudniony przez POZ pracownik, który umawia pacjenta na zlecone przez lekarza badania i wizyty u specjalisty oraz przypomina o zbliżających się terminach. To zmniejsza liczbę nieodwoływanych wizyt.

W województwie łódzkim opiekę koordynowaną oferuje już ponad połowa wszystkich przychodni POZ. Taką opcję mają obecnie 274 placówki w regionie i 117 w samej Łodzi. Taką opcję mają poradnie w dużych i mniejszych miejscowościach, a ich liczba wciąż się zwiększa.

Chcesz wiedzieć, czy twoja poradnia POZ oferuje już opiekę koordynowaną? Sprawdź:
Przychodnie POZ realizujące opiekę koordynowaną w całym kraju LISTA

Ze schorzeniami pod opieką swojego lekarza POZ. Nowa organizacja leczenia w ramach NFZ w coraz większej liczbie przychodni w Łódzkiem
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki