Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona wege Wielkanoc, czyli jak iść z duchem czasu podczas świąt

OPRAC.:
Maria Kwiecińska
Maria Kwiecińska
Gabriela i Bogusław Habrat, właściciele restauracji "Zielona"
Gabriela i Bogusław Habrat, właściciele restauracji "Zielona" Manufaktura
Nadchodzą Święta Wielkanocne. Z roku na rok zmieniają się tradycyjne potrawy - coraz więcej osób decyduje się na dietę wege. Nowe preferencje żywieniowe wcale nie muszą oznaczać rezygnacji z tradycyjnych potraw wielkanocnych. Pojawiają się inspirujące alternatywy, pozwalające każdemu cieszyć się świętami zgodnie ze swoimi przekonaniami. O nowych, wege tradycjach opowiadają Grażyna i Bogusław Habrat, właściciele restauracji „Zielona” w Manufakturze.

Według najnowszych danych, około 10% Polaków praktykuje dietę wegetariańską lub wegańską, a liczba ta nadal rośnie. To oznacza, że tradycyjne potrawy wielkanocne, których symbolami są jajka czy mięsa, są teraz przedmiotem eksperymentów kulinarnej kreatywności. Wielkanoc to czas radości, rodzinnych spotkań i oczywiście wykwintnych dań. Jednak, w miarę jak coraz więcej osób kładzie nacisk na zdrowy styl życia i świadomość ekologiczną, tym częściej stawiamy pytanie: czy tradycyjne świąteczne menu musi bazować wyłącznie na mięsie i produktach zwierzęcych? Restauratorzy z Manufaktury rozwiewają wątpliwości.

- Coraz więcej osób zmierza ku diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, ta świadomość dotycząca żywienia jest większa. Gośćmi naszej restauracji są nie tylko osoby na diecie bezmięsnej, ale także te, które starają się ograniczać produkty odzwierzęce. Myślę, że za kilkanaście lat jeszcze więcej osób niż dziś będzie wegetarianami - mówi Bogusław Habrat, właściciel restauracji ,,Zielona”.

Tradycyjne polskie wielkanocne menu zwykle obejmuje kiełbasę, jajka i smażone mięso. Ale czy da się to wszystko zastąpić wegetariańskimi alternatywami? Oczywiście! Zamiana mięsa na roślinne produkty, takie jak roślinne kiełbaski, paszteciki z soczewicy czy pyszne pasty z awokado lub fasoli może być nie tylko równie smaczną, ale też bardziej zdrowa opcją. Jeśli gościmy osoby o diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, przygotowanie dla nich osobnych potraw wcale nie musi być czasochłonne. Bogusław Habrat wyjaśnia, w jaki sposób można zamienić tradycyjne produkty tymi wege.

- Jajka można zastąpić tofu, ciecierzycą i płatkami drożdżowymi. Jeśli chodzi o słodkości to prostym zamiennikiem białek jest siemię lniane. Twaróg w wielkanocnym serniku można zastąpić pestkami słonecznika i nerkowca.

Jeśli przygotowanie wielkanocnego śniadania Was przerasta, z pomocą przyjdą zawodowcy – kucharze „Zielonej” w Manufakturze już opracowali menu cateringowe, które z powodzeniem może znaleźć się na świątecznym stole. Jak mówi Bogusław Habrat, właściciel „Zielonej” :

Wiele osób nawet nie wie, że dania wielkanocne są w dużej mierze wege. W tym roku przygotowaliśmy świąteczny catering, Wśród dań znajduje się wegański żurek z krokietami ziemniaczanymi (0,9l z 6 krokietami/44 zł), warzywne pasztety z kaszą jaglaną lub z białej fasoli (0,4kg/43 zł) lub babka pomarańczowa z rozmarynem (0,5kg/49 zł). Na zamówienia czekamy do 27 marca.

Warto pamiętać, że zmiana tradycyjnego menu na wege nie oznacza rezygnacji z wyjątkowego, tradycyjnego smaku wielkanocnych potraw. Wręcz przeciwnie, daje nam to możliwość odkrycia ciekawych smaków i tworzenia nowych tradycji. Wielkanoc to czas, który warto celebrować w zgodzie ze sobą i swoimi przekonaniami żywieniowymi. Bez względu na to, czy jesteś wegetarianinem, weganką czy miłośnikiem tradycyjnych potraw, istnieją liczne możliwości, aby świętować w sposób, który sprawi nam przyjemność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki