Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Ireneusz Jakubowski, śpiewak, solista Teatru Wielkiego w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Chwalisław Zieliński
Zmarł Ireneusz Jakubowski, wieloletni solista Teatru Wielkiego w Łodzi. Artysta występował również na scenie łódzkiego Teatru Muzycznego.

Ireneusz Jakubowski ukończył studia muzyczne w Łodzi pod kierunkiem Władysława Malczewskiego. W 1978 roku został zaangażowany do łódzkiej opery przez ówczesnego dyrektora naczelnego i artystycznego Bohdana Wodiczkę, i w tym samym roku we wrześniu zadebiutował w „Aidzie”, jako Posłaniec.

Artysta dysponował niezwykle rozległym repertuarem tenorowym - głównymi partiami w operach wielu kompozytorów i stylów: od Belliniego do Pendereckiego, a także wielkimi klasycznymi rolami operetkowymi, musicalowymi oraz partiami oratoryjnymi.

W Teatrze Wielkim można go było usłyszeć m.in. w „Aidzie”, „Cyganerii”, „Carmen”, „Traviacie”, „Tosce”, „Adrianie Lecouvreur”, „Pajacach”, „Wesołej wdówce”. W Teatrze Muzycznym debiutował rolą księcia Su-Czonga w „Krainie uśmiechu” Lehara. Po latach artysta tę partię określił jako swoją wizytówkę artystyczną - wykonywał ją około 200 razy na scenach krajowych, w Niemczech, Austrii i Szwajcarii (w operze jako swą popisową partię wskazywał Don Josego w „Carmen” Bizeta). Jego specjalnością stały się role w operetkach klasycznych: „Hrabinie Maricy”, „Wiedeńskiej krwi”, „Wesołej wdówce”, „Pięknej Helenie”, „Baronie cygańskim”. Oprócz łódzkich scen, współpracował ze wszystkimi teatrami muzycznymi w Polsce.

„Ireneusz Jakubowski należał do grona artystów, na których zawsze można było liczyć - rzetelny, zawsze perfekcyjnie przygotowany, gotowy do trudnych, często nieoczekiwanych przez siebie wyzwań. Był Osobą bezpośrednią i zawsze gotową służyć radą i pomocą kolegom” - wspomina śpiewaka Teatr Wielki.

Przez całą swoją sceniczną karierę zawodową umiejętnie łączył pracę na scenie z działalnością naukową i pedagogiczną w Uniwersytecie Łódzkim. Był wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji, cenionym specjalistą prawa rzymskiego.

Ireneusz Jakubowski zmarł w wieku 68 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki