Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarła kolejna osoba zakażona bakterią legionella. Coraz więcej zakażeń w Polsce. TO objawy zakażenia bakterią legionella

Kor
Kolejna ofiara bakterii Legionella. Liczba osób zakażonych wciąż rośnie! Objawy zakażenia bakterią legionella.

Kolejna ofiara bakterii Legionella. Liczba osób zakażonych wciąż rośnie!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie potwierdził zakażenie bakterią Legionella pneumophila już u 71 osób hospitalizowanych w Rzeszowie i w powiecie rzeszowskim oraz u dwóch osób hospitalizowanych w ZOZ w Dębicy (to osoby, które na co dzień pracowały w Rzeszowie) i jednej osoby w Przemyślu.

Dyrektor Ślączka zaznaczył, że 20 nowych potwierdzonych zakażeń dotyczy pacjentów będących w trakcie hospitalizacji. Zapewnił, że nie są to osoby, które właśnie zostały przyjęte do szpitali.

Wśród pacjentów z potwierdzonym zakażeniem 50 to mieszkańcy Rzeszowa, 14 powiatu rzeszowskiego, trzech powiatu dębickiego i po jednej osobie z pow. ropczycko-sędziszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego i przemyskiego.

– Łączna liczba pacjentów z potwierdzonym wynikiem w kierunku Legionella pneumophila w woj. podkarpackim na dzień 23 sierpnia wynosi 71 – przekazał dyr. Ślączka.

Pięcioro zakażonych nie żyje

Spośród hospitalizowanych w Rzeszowie osób z potwierdzoną chorobą legionistów, 10 przebywa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) przy ul. Szopena.

Rzecznik szpitala Andrzej Sroka wymienił, że spośród nich trzy przebywają na oddziale intensywnej opieki medycznej i ich stan jest ciężki. Czterech pacjentów jest w klinice nefrologii, a pozostałe osoby są w klinice gastroenterologii, klinice urologii i na onkologii. Stan siedmiu pacjentów z legionellozą w USK się poprawił.

Jakie są objawy Legionelli?

Choroba wywołana bakterią Legionella zwykle rozwija się 5-6 dni po infekcji, jednak niewykluczone, że proces ten może trwać dłużej. Jednymi z pierwszych objawów są m.in. gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni. Po czasie pojawiają się również suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które postępują do ciężkiego zapalenia płuc. 

Między 25 proc. a 50 proc. zarażonych pacjentów cierpi też na biegunkę, a około 50 proc. doświadcza splątania lub majaczenia. Dokładna diagnoza wymaga przeprowadzenia testów laboratoryjnych.

Zakażenie bakterią Legionella. Jak można się zarazić?

Największe ryzyko infekcji występuje w następujących miejscach:

  • Prysznice i krany
  • Wieże chłodnicze,
  • skraplacze wyparne,
  • Wanny spa, wanny z masażem wodnym,
  • jacuzzi
  • Łaźnie tureckie,
  • sauny
  • Ozdobne fontanny
  • Komory wilgotne do ekspozycji żywności
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki