Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarła Natalia LL, jedna z najznakomitszych reprezentantek polskiej sztuki współczesnej

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Polska Press
Zmarła Natalia LL - Natalia Lach-Lachowicz - artystka intermedialna, konceptualistka, jedna z najważniejszych przedstawicielek polskiej sztuki współczesnej. Miała 85 lat.

Urodzona w Zabłociu koło Żywca Natalia LL w swojej twórczości zajmowała się grafiką i malarstwem, a od lat 70. także performancem, filmem eksperymentalnym, wideo, instalacją, fotografią i rzeźbą. Jej prace klasyfikowane są w nurtach konceptualizmu, body-artu, foto-artu. „Bez konceptualnego szoku, sztuka byłaby tylko produktem pięknoduchów” - pisała o swojej postawie artystka.

Ukończyła wrocławską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. W grudniu 1970 roku Natalia LL, razem ze Zbigniewem Dłubakiem, Andrzejem Lachowiczem i Antonim Dzieduszyckim, założyła galerię i grupę Permafo, która funkcjonowała do 1981 i była jednym z najważniejszych ogniw artystycznego fotomedializmu.

Artystka od debiutu budziła kontrowersje, akcentowała nieokreśloność granic sztuki i nie przejmowała się konwenansami. Już zorganizowana w 1971 roku wystawa „Fotografia intymna” po kilku dniach zniknęła z powodu cenzury. Emocje wzbudzały również prace „Aksamitny terror” oraz cykl fotografii i wideo „Sztuka konsumpcyjna” z 1972 roku, do którego pozowała modelka, przed obiektywem jedząca m.in. banany i parówki. Była zaangażowana w międzynarodowy ruch sztuki feministycznej, biorąc udział w sympozjach i wystawach.

W 2012 roku została laureatką Nagrody im. Katarzyny Kobro przyznawanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi. „Artystkę interesuje wiele tematów, w latach 80. podejmowała zagadnienia filozoficzne, religijne czy magiczne. Często jako bohaterkę zdjęć umieszcza siebie samą. W swoich odważnych realizacjach łączy wątki erotyczne z osobistymi, feministyczne z politycznymi, czerpiąc też świadomie ze świata pop kultury. Jej prace z początku XXI wieku, komentują w indywidualny sposób ważne wydarzenia, w tym polityczne, ale artystka jest przy tym skupiona na własnych problemach osobistych, głównie odwołując się do tradycji body-artu” - podkreślała wówczas łódzka placówka.

Prace artystki prezentowane były na wielu wystawach w kraju i za granicą. Znajdują się m.in. w zbiorach International Center of Photography w Nowym Jorku czy Musée National d’Art Moderne, Centre Georges Pompidou w Paryżu. W Toruniu działa Archiwum Natalii LL.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki