Spis treści
Transport krów czy koni w lepszych warunkach
Nowe przepisy mają uregulować warunki przewożenia różnych zwierząt, co znacznie wpłynie na ich dobrostan. KE proponuje m.in. ograniczenie maksymalnego czasu przewozu zwierząt na ubój, dopracowanie kwestii karmienia i pojenia w czasie odpoczynku, uzależnienie powierzchni przewozu w zależności od wagi i gatunku, a także regulację temperatury w czasie jazdy.
Polski rząd do dyrektywy unijnej odniósł się pozytywnie, wskazał jednak, że wiąże się to z wyższymi kosztami, których nie każdy rolnik udźwignie.
Niektóre przepisy projektu tego rozporządzenia wydają się zbyt ambitne lub trudne w stosowaniu lub egzekwowaniu i z tego względu konieczne są dalsze prace nad tym rozporządzeniem w celu wypracowania optymalnych dla wszystkich państw członkowskich rozwiązań, powiedział Wojtyra.
Wyższy standard to większe koszty dla rolnika
Główną obawę budzą koszty transportu. A te wzrosną z uwagi na potrzebę zapewnienia zwierzętom optymalnych warunków, środka przewozu i sprzętu. Wymagania wobec rolników mogą doprowadzić do obniżenia opłacalności produkcji i mniejszej dostępności cenowej produktów pochodzenia zwierzęcego.
Obecnie przy transporcie zwierząt obowiązują unijne rozporządzenie z 2005 r. oraz krajowa ustawa o ochronie zwierząt z 1997 r. Nowe przepisy to element realizacji przez KE zobowiązań w kontekście strategii „Od pola do stołu”.
Dyrektor poinformował, że resort rolnictwa przeprowadził szerokie konsultacje m.in. z organizacjami rolniczymi i organizacjami od spraw zwierząt. O ile rolnicy chcą złagodzenia przepisów na korzyść gospodarstw, o tyle aktywiści chcą je zaostrzyć.
Podczas dyskusji na posiedzeniu podkomisji rozwiązania projektu zostały skrytykowane przez rolnicze organizacje branżowe z powodu zbyt rygorystycznych wymogów. Wskazywano np. na zbyt krótki czas transportu, natomiast organizacje prozwierzęce opowiadały się m.in. za ograniczeniem transportu żywych zwierząt, proponując przewóz tusz i mięsa.
Obawy budzą też propozycje dot. transportu zwierząt „odsadzonych” od matki, Polska dużo eksportuje cieląt i jagniąt, dodał przedstawiciel ministerstwa.
Co dalej z unijnym projektem? Prace dopiero się rozpoczęły, teraz przez kilka miesięcy będą przeprowadzane konsultacje.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
Źródło:
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?