Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zmiana regulaminu komunikacji miejskiej w Łodzi. "Aktywują bilety już po rozpoczęciu kontroli"

md
Istotna zmiana czeka pasażerów komunikacji miejskiej w Łodzi. Chodzi głównie podróżujących tramwajami i autobusami, którzy opłacają przejazdy za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonach.
Istotna zmiana czeka pasażerów komunikacji miejskiej w Łodzi. Chodzi głównie podróżujących tramwajami i autobusami, którzy opłacają przejazdy za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonach. Pawel Lacheta/ Polska Press/ Express Ilustrowany
Istotna zmiana czeka pasażerów komunikacji miejskiej w Łodzi. Chodzi głównie podróżujących tramwajami i autobusami, którzy kupują bilety za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonach.

Na sesji radni zatwierdzą zmiany w przepisach dotyczących biletów komunikacji

Uchwała dotycząca usług przewozowych lokalnego transportu zbiorowego będzie zmieniana podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej Łodzi, czyli w środę 8 listopada. Czego konkretnie dotyczy? Otóż w uchwale, w kwestii tradycyjnych biletów jednorazowych jest zapis, iż "pierwszą czynnością, jaką pasażer jest zobowiązany dokonać bezpośrednio po wejściu do pojazdu jest skasowanie biletu za przejazd (...) bądź zakup biletu w pojeździe skasowanie go". Nie ma natomiast analogicznego zapisu w kwestii związanej z zakupem biletu za pomocą aplikacji i płatności mobilnych. Efekt? Pasażerowie aktywują elektroniczne bilety zakupione w aplikacji mobilnej dopiero po rozpoczęciu kontroli.

Gdzie kupić elektroniczny bilet MPK Łódź?

jednorazowe bilety można kupić przez aplikację mobilną przy pomocy telefonu komórkowego. Wystarczy przed przejazdem pobrać na smartfon jedną z możliwych aplikacji z systemem płatności mobilnych:

  • Karta Łodzianina
  • zbiletem.pl
  • jakdojade
  • moBILET
  • mPAY
  • SkyCash
  • mint mobile

Kiedy należy aktywować bilety w aplikacji mobilnej na telefonie?

"(...) Kontrolerzy biletów zauważyli, że wielu podróżnych korzystających z aplikacji mobilnych rozpoczyna zakup biletu dopiero w momencie ogłoszenia kontroli. Bywają też sytuacje, w których pasażerowie rozpoczynają zakup biletu po wejściu do pojazdu, jednak z przyczyn technicznych (np. problem z płatnością lub dostępem do sieci Internet) cały proces zakupu nadmiernie się wydłuża" - czytamy w uzasadnieniu projektu zmiany uchwały.

Co zmieni się w przepisach dotyczących biletów komunikacji miejskiej w Łodzi?

W uchwale znajdzie się zatem doprecyzowanie w postaci zapisu, iż "w przypadku wnoszenia opłat za pomocą systemów płatności mobilnych, pasażer jest zobowiązany nabyć i aktywować bilet przed rozpoczęciem podróży, jednak najpóźniej po wejściu do pojazdu".

Za tą zmianą idą następne. W nowej uchwale znajdzie się zapis, iż liczenie czasu podróży z biletem kupionym przez płatność mobilną rozpocznie się od czasu aktywowania biletu. Także anulowanie opłaty dodatkowej - do 509 zł. - za jazdę bez ważnego biletu zakupionego mobilnie, będzie możliwe poprzez okazanie go wraz z imiennym potwierdzeniem zakupu, w sytuacji, gdy podczas kontroli biletów pasażer nie mógł go okazać np. przez fakt rozładowania smartfona. Zmiany powinny wejść w życie pod koniec listopada. "(...) doprecyzowanie przepisów (...) będzie sprawiedliwe w stosunku do pasażerów korzystających z biletów tradycyjnie kasowanych" - napisano w uzasadnieniu projektu uchwały.

Do kiedy obowiązują przepisy wydłużające czas ważności biletów?

Do końca 2023 r. w Łodzi wciąż obowiązuje wydłużenie czasu ważności biletów jednorazowych z uwagi na trwające inwestycje drogowe: bilety 20-minutowe tracą ważność po 40 minutach, a 40-minutowe po 60 minutach. Jak dotychczas Radzie Miejskiej Łodzi nie przedstawiono projektu, który sankcjonowałby przedłużenie czasu ważności biletów jednorazowych także na rok 2024.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki