Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w rozliczeniach PIT-38 PIT-37 PIT-36 PIT-28 przez urzędy skarbowe. Twój e-PIT Podatek rozliczony przez internet. Rozliczenia 24.04

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Od 15 lutego nasze PIT-y będą dostępne na portalu podatki.gov.pl
Od 15 lutego nasze PIT-y będą dostępne na portalu podatki.gov.pl Archiwum Polska Press
Twój e-PIT jest dostępny od 15 lutego. Zmiany w rozliczeniach podatku PIT-37 PIT-36 PIT-28 PIT-38 za ubiegły rok. W 2020 roku urzędnicy skarbowi z Łodzi i całego województwa łódzkiego spodziewają się nawet miliona zeznań podatkowych za 2019 rok. Wielu mieszkańców nie będzie jednak musiało wypełniać ich od zera - dzięki usłudze "Twój e-PIT". 24.04.20

Twój e-PIT ZMIANY W 2020 roku

Rozliczenie PIT-38 PIT-37 PIT-36 PIT-28

Do tej pory do urzędów skarbowych w naszym województwie wpłynęły pojedyncze zeznania. Urzędnicy zajmą się nimi od połowy lutego, obecnie przygotowują zeznania podatkowe, które wkrótce będą dostępne w internecie.

- Teraz mamy najwięcej pracy - tłumaczy Agnieszka Pawlak, rzecznik Izby Administracji Skarbowej z Łodzi. - Do końca stycznia pracodawcy mieli czas na przekazanie nam PIT-ów za swoich pracowników, a my mamy na dwa tygodnie na opracowanie ich w ramach usługi Twój e-PIT.

Od 15 lutego wypełnione PIT-y będą dostępne na portalu podatki.gov.pl

Gotowe zeznania powstają na podstawie informacji od pracodawców, danych z ubiegłorocznych zeznań dotyczących ulgi na dzieci czy informacje o 1 procencie, czyli organizacji pożytku publicznego, która została wskazana rok wcześniej. Nie są uwzględniane dzieci, które urodziły się po złożeniu PIT-a w ubiegłym roku.

UWAGA! e-PIT nie uwzględnia ulg czy darowizn i innych odpisów od podatku

Wypełnione automatycznie zeznanie nie zawiera też ulg czy darowizn np. na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, a także wydatków na cele rehabilitacyjne, wpłat na IKZE. Te zmiany trzeba wprowadzić samemu po zalogowaniu się na portalu podatki.gov.pl. By się zalogować trzeba podać swój numer PESEL lub NIP, a także kwotę przychodu z deklaracji za 2018 rok i 2019 rok lub użyć profilu zaufanego.

Tak było też przed rokiem, ale w tym czekają nowości.

PIT rozliczony przez skarbówkę. Zmiany w rozliczeniach podatku. PIT za 2019 rok

e-Deklaracje

- W ubiegłym roku wypełnione przez nas były zeznania PIT-37 (dla pracowników) i PIT-38, czyli dla przychodów z giełdy - mówi Agnieszka Pawlak.
- W tym roku dochodzą do tego PIT-36 oraz PIT-28. Dotyczą tych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, ale mają przychody z tytułu najmu.

Twój e-PIT można zweryfikować do 30 kwietnia

Na złożenie zeznania czas jest do końca kwietnia. Osoby, które korzystają z usługi Twój e-PIT mają tyle czasu na sprawdzenie wypełnionego przez urzędników zeznania i jego zmianę lub zaakceptowanie w przedstawionej formie. Można także złożyć PIT w formie papierowej - bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub wysłać go pocztą. Można też przesłać go przez internet, np. korzystając z programu e-Deklaracje.

PITy za 2019 rozliczone od 15 lutego

Twój e-PIT

  • PIT-38
  • PIT-37
  • PIT-36
  • PIT-28

Mniej czasu na załatwienie formalności mają ci mieszkańcy naszego województwa, którzy składają PIT-28.

- Można go zweryfikować tylko do 2 marca 2020 - mówi Agnieszka Pawlak. - Jeśli w tym czasie nie zostaną wprowadzone zmiany, to będzie on przyjęty w takim kształcie, jak zaproponował urząd skarbowy.

W ubiegłym roku mieszkańcy naszego województwa złożyli mniej więcej po połowie zeznań w formie papierowej i elektronicznej. W tym roku urzędnicy mają nadzieję na to, że elektronicznych będzie więcej. Na zachętę przypominają, że osoby, które złożą PIT elektronicznie, będą czekać maksymalnie 45 dni na zwrot podatku. Tradycjonaliści poczekają jeszcze raz tyle.

Za rozsyłanie PIT-ów wzięli się także pracownicy ZUS. Otrzymają je ci, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych. W województwie łódzkim rozesłanych zostanie ok. 700 tys. PIT-ów. Ponad 605 tys. pism trafi do rąk emerytów i rencistów, a 95 tys. PIT-ów do osób pobierających w ubiegłym roku zasiłki chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze oraz korzystających ze świadczenia rehabilitacyjnego. Wysyłka potrwa do połowy lutego.

Mikrorachunek podatkowy

Z obserwacji urzędników wynika, że większość mieszkańców skłądających PIT-y, otrzymuje zwrot podatku. Grupa, która musi dopłacić fiskusowi, musi natomiast pamiętać o tegorocznej nowości - mikrorachunku podatkowym. Chodzi o to, że dopłata podatku jest przekazywana na indywidualny rachunek podatkowy.

Jego numer można sprawdzić albo w urzędzie skarbowym albo wygenerować go samemu w internecie. Należy wejść na stronę podatki.gov.pl i tam znaleźć zakładkę mikrorachunek podatkowy. Tam też znajduje się odesłanie do generatora mikrorachunku. Po kliknięciu w niego jest się odesłanym do strony, na której należy podać swój numer PESEL albo NIP i kliknąć w słowo „generuj”. Na dole strony wyświetla się mikrorachunek podatkowy, który składa się z 26 cyfr. To właśnie na niego trzeba wysłać należny podatek, a czas a to jest do 30 kwietnia.

PIT w 2020 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki