Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy najlepsze podstawówki w województwie łódzkim

Maciej Kałach
Sprawdzian w województwie łódzkim zdawały prawie 24 tysiące trzynastolatków
Sprawdzian w województwie łódzkim zdawały prawie 24 tysiące trzynastolatków fot. Grzegorz Gałasiński
Szesnastu uczniów Społecznej SP nr 1 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Łodzi najlepiej w województwie napisało kwietniowy sprawdzian szóstoklasistów. Tak wynika z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. Uczniowie Społecznej SP 1 uzyskali najwyższą średnią punktów. Test napisali przeciętnie na 34,8 pkt - maksymalnie można było zdobyć ich 40. W ubiegłym roku też byli najlepsi.

Drugie i trzecie miejsce także przypadły małym niepublicznym placówkom z Łodzi. 15 uczniów podstawówki ZNP uzyskało średnią 34,3 pkt, 16 szóstoklasistów z SP Łódzkiego Towarzystwa Oświatowego - 33,9 pkt.

Wśród szkół publicznych w Łodzi dominują SP nr 71 na Teofilowie oraz retkińska SP nr 44 - obie mogą się pochwalić wynikiem 31,1 pkt.

Danuta Zakrzewska, dyrektor OKE, gratuluje szkołom, które uzyskały najlepsze wyniki, jednak obserwuje, że co roku uczniowie mają problemy z tymi samymi obszarami - korzystaniem z informacji oraz wypowiedziami pisemnymi.

- A temat krótkiego wypracowania na końcu arkusza był uczniom przyjazny - mówi Zakrzewska. I przypomina, że chodziło o przedstawienie osoby, która odniosła sukces.

Według Eleonory Śledziewskiej, wicedyrektor SP nr 44, wysoki wynik to zasługa przyciągania uczniów na zajęcia pozalekcyjne. - Wiadomo, że dzieci, które pokazują się w teatrzyku, czy redagują gazetkę szkolną, lepiej wypadną na egzaminie - mówi Śledziewska.

Nauczycielom z SP nr 44 ogromną satysfakcję sprawił fakt, że zdający w wypracowaniu o ludziach sukcesu pisali m.in. o swoich belfrach.

Powody do radości ma SP nr 9 w Pabianicach, która z wynikiem 31,2 pkt minimalnie przebiła najlepsze łódzkie szkoły publiczne. - Po otrzymaniu wyników z OKE niemal piszczałam z radości - nie ukrywa Violetta Winiarska, wicedyrektor SP nr 9.
W pabianickiej podstawówce do egzaminu podeszły dwie klasy. - Jedna z nich to oddział integracyjny. Cieszy, że uczeń z zaburzeniami emocji, lekką formą ADHD, potrafił skupić się na tyle, że uzyskał 36 punktów - mówi Winiarska. Najlepszy z 43 wychowanków SP nr 9 uzyskał 39 punktów.

W powiatach bardziej oddalonych od Łodzi zwykle zwyciężają małe wiejskie szkoły, które wypuszczają w świat nie więcej niż jedną klasę. W powiecie kutnowskim SP nr 5 z Kutna prześcigają podstawówki w Nowem i Strzegocinie. Pierwszą wkrótce opuści 6 absolwentów, drugą - 13. Niewielka SP w Teodorach o trzy punkty bije najlepszą szkołę w Łasku. W powiecie radomszczańskim rządzi siedmiu uczniów zdobywających wiedzę w miejscowości Przerąb. To żadna niespodzianka, bo SP w Przerębie okazała się najlepszą placówką w województwie przed dwoma laty.

OKE na swojej liście najlepszych uwzględniała szkoły, gdzie do sprawdzianu podeszło co najmniej pięciu uczniów. Ogółem w województwie łódzkim piszących było niemal 24 tys. 13-latków. W porównaniu ze sprawdzianem 2009 o 0,1 proc. zmniejszyła się liczba dyslektyków, których mieliśmy w regionie ponad 2 tys. Najtrudniejsze zadanie pochodziło, oczywiście, z dziedziny matematyki. Uczniowie musieli obliczyć rzeczywistą odległość na podstawie skali. A w tym roku z uzyskaniem punktów za liczenie było trudniej niż poprzednio.

- Według nauczycieli z mojej szkoły, którzy współpracowali z OKE przy sprawdzaniu arkuszy, zmieniły się zasady oceniania. Wcześniej uczeń w przypadku pomyłki w rachunkach był traktowany łagodniej, jeśli obrał prawidłową drogę prowadzącą do rozwiązania zadania - mówi Ewa Ciemnicka, dyrektor Szkół Społecznych Towarzystwa Oświatowego "Edukacja".

- Faktycznie, błędy w rachunkach są teraz bardziej kosztowne - potwierdza Danuta Zakrzewska, dyrektor OKE. Zaświadczenia o wynikach trafią w ręce uczniów 18 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki