Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy najlepszy sposób na kaca. Co robić, by po sylwestrowej nocy czuć się dobrze?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Przed nami noc sylwestrowa, imprezy i spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Będzie szampańska zabawa, szampan będzie się lał i nie tylko... A po imprezie? Trzeba będzie się ratować, by w pierwszym dniu nowego roku czuć się dobrze i nie cierpieć z powodu bólu głowy i brzucha.

Najlepsze sposoby na kaca
Jak nie mieć kaca po sylwestrowej nocy? Jest tylko jedna odpowiedź – nie pić alkoholu. Jest już wielu zwolenników bezalkoholowych drinków czy koktaili, po których na pewno nie będzie bolała głowa. Kto jednak planuje wznosić toasty z procentami w tę noc – powinien się przygotować. Najlepiej już w dzień przed zabawą.

Przed rozpoczęciem imprezy warto sobie uświadomić, że kac u każdego może trochę inaczej się objawiać, a także, że nie ma jednego, najskuteczniejszego dla wszystkich sposobu na niwelowanie jego skutków. Sposoby na kaca pomogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości i objawy zatrucia organizmu alkoholem.

Objawy kaca

Okropny ból głowy, ból brzucha, nudności, ogólne osłabienie, a także ogromne pragnienie – to tylko niektóre objawy, których doświadczamy na kacu.

Jak im zapobiegać?
Przed imprezą koniecznie trzeba się dobrze wyspać, wypocząć, by iść w pełni sił. Należy też normalnie zjeść posiłki, nie planując, że się najemy na imprezie sałatek, chipsów i innych przekąsek. Dobry obiad czy kolacja, do której warto włączyć coś tłustego – stanie się balsamem dla wątroby, stworzy warstwę ochronną i utrudni wchłanianie alkoholu do organizmu. Warto też zrezygnować z palenia – papierosy plus alkohol – to gwarantowany ból głowy.

Dlaczego mamy kaca?
Mówimy zwykle, że to zatrucie alkoholem. Jak do niego dochodzi i co dzieje się pod wpływem alkoholu w naszym organizmie? W wątrobie wytwarzane są enzymy (dehydrogenaza alkoholowa i aldehydowa), które przekształcają alkohol w aldehyd octowy i kwas octowy. To sprawia, ze podnosi się nam ciśnienie, twarz robi się zaczerwieniona, a po zakrapianej imprezie - głowa pęka i mamy mdłości. Środka – tabletki czy napoju, który jak czarodziejska różdżka zlikwiduje te dojmujące dolegliwości nie ma i trzeba po prostu czasu, by nastąpiły w ciele procesy, które przywrócą mu normalny stan.

Najlepiej nie mieszać
Tę zasadę każdy zna, ale czasem trudno jej przestrzegać, jeśli na imprezie mamy kilka lubianych rodzajów alkoholu do wyboru. Warto pamiętać, że najmniej szkodliwe są alkohole czyste. Trzeba też robić przerwy między kolejnymi dawkami. Tempo picia powinno być kontrolowane, by organizm miał czas na przyswojenie kolejnych porcji napojów procentowych. Należy przy tym dużo pić – najlepiej wodę, napoje niegazowane, soki naturalne. To zapobiegnie odwodnieniu organizmu.

Poranek po imprezie
Łatwo nie będzie – to już wiesz. Ale najlepiej po wstaniu trochę się rozruszać, otworzyć okno i odetchnąć świeżym powietrzem, a potem wziąć prysznic. Bezsprzecznie trzeba dużo pić - najlepsza będzie niegazowana woda mineralna. Dobre też będą napoje izotoniczne, sok pomidorowy, kawa i soki owocowe. Mimo mdłości można spróbować zjeść, najlepiej coś tłustego. Znakomity będzie rosół albo bulion. Wiele osób poleca także kefir, maślankę czy zsiadłe mleko.
Na nogi postawi także spacer.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Znamy najlepszy sposób na kaca. Co robić, by po sylwestrowej nocy czuć się dobrze? - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki