Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze i rekonstruktorzy zbierali w Manufakturze w Łodzi pieniądze na rehabilitację dla weteranów

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wozy bojowe robiły ogromne wrażenie na zwiedzających piknik.
Wozy bojowe robiły ogromne wrażenie na zwiedzających piknik. Grzegorz Gałasiński
Na rynku Manufaktury w Łodzi w sobotę rozgościły się służby mundurowe. W ramach IV Pikniku Fundacji Pomoc dla Weterana pojawiły się wozy bojowe, broń bojowa, psy pracujące i wiele innych atrakcji. Głównym celem imprezy jest zbiórka środków na pomoc weteranom polskiej armii.

Swoje namioty rozstawili przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz Akademii Sztuki Wojennej oraz żołnierze z jednostek specjalnych JWK z Lublińca (najstarsza polska jednostka specjalna), Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, czy JW Nil oraz mundurowi z 25BKP, Żandarmerii Wojskowej, 18 Dywizji Zmechanizowanej, 32 BLT, 1BPS, 5LPA, 9ŁBOT, WCR, Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, Policji.

zobacz galerię
https://expressilustrowany.pl/zolnierze-i-rekonstruktorzy-zbierali-w-manufakturze-w-lodzi-pieniadze-na-rehabilitacje-dla-weteranow/ar/c11-17723805?

Obok stoisk jednostek wojskowych, czy służb mundurowych, do Łodzi przyjechało wiele grup rekonstrukcyjnych takich jak: Stowarzyszenie B3, GRH PARASOL, Sojusz, Stowarzyszenie BŻ WPD "Czerwone Berety", Grupa Taktyczno-Rekonstrukcyjna, Stowarzyszanie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Koło NR 40, antyterroryści z Izera, byli żołnierze z 56 i 62 Kompanii Specjalnych – pierwszych kompanii specjalnych z czasów zimnej wojny.

Chcemy wspomóc wszystkich żołnierzy weteranów i wspomóc żołnierzy, którzy odnieśli obrażenia lub mają trudną sytuację życiową. Prezentujemy wyposażenie jednostek spadochronowych od 1957 roku oraz sprzęt z lat 2000-2023. My jesteśmy rodziną i zawsze możemy na siebie liczyć i chcemy tę naszą obecność zaznaczyć - mówi Janusz Urbańczyk, prezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych Czerwone Berety i Jednostek specjalnych w Łodzi.

Łódzkie stowarzyszenie zaprasza także do zwiedzania własnej izby pamięci i muzeum służb desantowych, gdzie można obejrzeć broń od 1943 roku po współczesne eksponaty. Zapraszają w każdą sobotę od godz. 10 do 14 na ulicę Karpia 21, by poznać historię jednostki.

Wśród piknikowych atrakcji zachwyt łodzian budziły pojazdy wojskowe: MRAP – samochód, który zyskał sławę, dzięki skuteczności na misjach bojowych w Afganistanie i Iraku, Quad Polaris, wóz opancerzony WIRUS, suborbitalna rakieta WZL nr 1, roboty saperskie najnowszej generacji i wiele innych. Łodzianie mogli obejrzeć także: różnego rodzaju broń, odzież taktyczną, umundurowania, pojazdy przystosowane do warunków bojowych czy symulatory lotów. Dla miłośników zwierząt wyjątkową propozycje przygotowali specjaliści z Dar-Mak, były to pokazy pracy psów tropiących i szukających narkotyków, papierosów i broni.

Piknik organizuje Fundacja Pomoc dla Weterana, która na co dzień otacza opieką weteranów – żołnierzy Powstania Warszawskiego i ich rodziny. Nadrzędnym celem jest ratowanie zdrowia i życia podopiecznych, a także propagowanie etosu żołnierza, a także edukacja dzieci i młodzieży o XX-wiecznej historii Polski.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żołnierze i rekonstruktorzy zbierali w Manufakturze w Łodzi pieniądze na rehabilitację dla weteranów - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki