Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS każe udowodnić ciężką chorobę

Alicja Zboińska
Nawet ciężko chorzy ludzie są kontrolowani
Nawet ciężko chorzy ludzie są kontrolowani Dziennik Łódzki / archiwum
Ciężko schorowani łodzianie alarmują, że są podejrzewani przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych o symulowanie schorzeń. Mają problemy z poruszaniem się, przeszli poważne operacje albo walczą z nowotworami, a ich zwolnienia lekarskie są kwestionowane. Przedstawiciele ZUS tłumaczą, że robią to, na co pozwala im prawo.

- Jestem zbulwersowana tym, że ciężko chore osoby, które przeszły trudne operacje, walczą z nowotworami muszą udowadniać, że chorują - irytuje się Małgorzata Walczak, lekarka z Łodzi. - Wygląda na to, że pracownicy ZUS są tak zajęci pogonią za fałszywymi zwolnieniami lekarskimi, że kompletnie przestał liczyć się dla nich pacjent. To, co mnie spotkało i spotyka też innych chorych, nie powinno mieć miejsca.

Pani Małgorzata przez kilku miesięcy miała poważne problemy z kręgosłupem. Okazało się, że konieczna jest operacja. Zabieg odbył się w lipcu. Do dziś łodzianka przebywa na zwolnieniu lekarskim, poddaje się rehabilitacji. Zamierza wrócić do pracy jeszcze w tym roku, gdy tylko pozwoli jej na to stan zdrowia. Kobieta nie sądziła, że spokojne i trudne dochodzenie do zdrowia zakłóci jej ZUS.

- Pod koniec września otrzymałam wezwanie na komisję lekarską ZUS - mówi łodzianka. - Zostałam wytypowana jako potencjalna oszustka, która przebywa na lipnym zwolnieniu lekarskim. Mieszkam na Chojnach, musiałam dotrzeć na komisję jadąc przez całe miasto, był to dla kręgosłupa olbrzymi wysiłek. Orzecznik przejrzał dokumentację, obejrzał moją bliznę i już. Taka kontrola to uderzenie w ciężko chorych, którzy powinni być chronieni, a nie narażani na stresy.

Katarzyna Mołas, rzecznik II Oddziału ZUS w Łodzi przypomina, że zgodnie z przepisami każde zwolnienie lekarskie może być skontrolowane.

- Zwolnienia do kontroli wybierane są losowo przez system komputerowy. Kontrole zarządzamy też na wniosek pracowników komórki zasiłków ZUS oraz pracodawców - tłumaczy Mołas. - Kontroli podlegają osoby przebywające na zwolnieniach oraz lekarze je wystawiający. Przede wszystkim kontrolowane są osoby na długotrwałych zwolnieniach oraz ci, którzy często są na krótkich zwolnieniach.

Katarzyna Mołas tłumaczy, że lekarz orzecznik może przeprowadzić badanie w wyznaczonym miejscu lub w miejscu pobytu ubezpieczonego. Badanie w miejscu pobytu osoby jest wtedy gdy lekarz uznał, że chory musi leżeć, więc stan jego zdrowia nie pozwala na dojazd do ZUS.

ZUS kwestionuje coraz więcej zwolnień. W I półroczu 2010 zakwestionowano 413 na 4366 tys. orzeczeń lekarskich, czyli 9,5 procent. W I półroczu 2011 roku było to odpowiednio 583 z 5108 zwolnień, czyli 11,4 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki