20 dyrektorów w Urzędzie Wojewódzkim do zwolnienia?

Piotr Brzózka
Piotr Brzózka
Udostępnij:
Wszyscy dyrektorzy wojewody łódzkiego ustawowo do zwolnienia? Projekt nowej ustawy o służbie cywilnej, który PiS forsuje w Sejmie, przynosi zapisy, skutkujące automatycznym pozbawieniem pracy wszystkich urzędników SC wyższego szczebla...

Politycy PiS zmiany w ustawie o służbie cywilnej nazywają kluczem do skutecznego i sprawnego działania rządu. Bo - jak przekonywał poseł Artur Górski - rząd musi się oprzeć na ludziach, którzy będą podejmować zadania ze zrozumieniem i ideową identyfikacją. Stąd szereg zmian, takich jak zniesienie konkursów przy obsadzie stanowisk dyrektorskich w urzędach, zniesienie zakazu przynależności do partii politycznych, swoboda premiera przy powoływaniu i odwoływaniu szefa służby cywilnej.

Politycy opozycji grzmią, że to ustawowa czystka w administracji. Zwłaszcza że partia rządząca daje sobie w ustawie potężną miotłę do ręki. Projekt przewiduje, że 30 dni po wejściu ustawy w życie wygasną stosunki pracy wyższych urzędników służby cywilnej. Czyli - mówiąc prościej - automatycznie, ustawowo stracą oni pracę. Stanie się tak, o ile wcześniej nie zostanie im zaproponowana nowa umowa.

Wyliczono, że to radykalne rozwiązanie dotyczy około 1.600 osób w kraju - dyrektorów generalnych i dyrektorów departamentów w ministerstwach, kancelarii premiera i urzędach centralnych. Dotyczy też ludzi w terenie. W województwie łódzkim chodzi o wszystkich dyrektorów wydziałów w Urzędzie Wojewódzkim, a także ich zastępców oraz dyrektora generalnego tego urzędu.

Nie udało nam się tego potwierdzić bezpośrednio, ale obowiązująca wciąż ustawa o służbie cywilnej wspomina, że wyższym urzędnikiem w jej rozumieniu jest także wojewódzki lekarz weterynarii i jego zastępca. W każdym razie w regionie w sumie chodzi o około 20 osób.

- Czekam spokojnie, to jeszcze kilka miesięcy - pociesza się jeden z łódzkich urzędników, przewidziany do ustawowego zwolnienia.

Ale jak mówi szef jednej z łódzkich instytucji, nastroje u kolegów z Urzędu Wojewódzkiego wesołe nie są.

- Ktoś mi powiedział: a co ja będę się napinać, za miesiąc może mnie tu nie być - mówi urzędnik, który na swoje szczęście jest tylko urzędnikiem średniego szczebla, więc nie straci pracy. Przynajmniej ustawowo.

Zaznacza, że w nowej ustawie jest w stanie dopatrzeć się kilku pozytywów.

- Znosi się konkursy i bardzo dobrze. Sam startowałem w takim konkursie i wiem, że to fikcja, nie ma co dłużej udawać, że jest inaczej. Ale bardzo nie podobają mi się dwie inne rzeczy. Po pierwsze, brak minimalnych wymagań, po drugie, zniesienie zapisu o zakazie przynależności do partii politycznych. Wiadomo, o co chodzi. Aczkolwiek wydaje mi się, że aż tyle kadr PiS nie ma i pewnie jacyś wicedyrektorzy się ostaną - ocenia urzędnik.

Co charakterystyczne, jeśli ktoś w ogóle godzi się na rozmowę z dziennikarzem, to tylko anonimowo. O napiętej atmosferze wśród urzędników, podległych administracji rządowej, dobrze świadczą słowa innego dyrektora z Łodzi. Choć jego ustawa nie dotknie i nasza krótka rozmowa nie miała znaczenia, chwilę po jej skończeniu dodzwania: - Proszę nie wymieniać mojego nazwiska, to byłby pocałunek śmierci.

OPINIA

Leszek Jażdżewski, łódzki politolog, redaktor naczelny pisma „Liberte”:

To słabo zakamuflowana zapowiedź tego, co PiS chce przeprowadzić. W służbie cywilnej mają być ludzie, którzy będą służyć partii. To bardzo złe zjawisko. Oczywiście, wcześniej wszystkie partie, na czele z SLD, demontowały służbę cywilną, ale jednak przez te lata dorobiliśmy się ludzi, którzy służyli różnym administracjom, są po prostu kompetentnymi urzędnikami. Masowe zwolnienie najbardziej doświadczonych ludzi burzy ciągłość. To tak, jakby ściąć stare - choć może pokrzywione - drzewo i na to miejsce może zasiać trawę albo wylać beton. Służba cywilna jest drzewem, na którym opiera się państwo, jest wartością samą w sobie. Dziwię się PiS, bo te działania są niespójne z etosem, który ta partia próbowała kiedyś budować - a la sanacyjnego środowiska, dla którego ważny jest szacunek do instytucji państwa. A wyrazem państwa jest urzędnik państwowy. Tymczasem teraz urzędnik służby cywilnej zapewne w wielu przypadkach będzie urzędnikiem partyjnym. Ciężko to będzie odbudować.

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 42

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jarosław i Beata
Prosimy nie wywalać Pani Dyrektor z Teatru Arlekin.
Zasłużony pracownik kultury?
K
KORWIN
że zacząłeś od "nierozbitej nosówki", a skończyłeś na Prezesie. Cały ten twój pseudointelektualny bełkot w obronie kasy na sodomitów z Liberte!
x
x
Jeśli ktoś się czepia nieuzasadnionych, jego zdaniem, wydatków na gazetę, to czym uzasadnić wydatkowanie olbrzymiej comiesięcznej kasy na ochronę prezesa, ktorego zresztą nikt nigdy nie atakował. Dlaczego pieniądze podatników mają na to iść? Tylko, wg was, wasze pisowskie wydatki są zawsze uzasadnione.
D
Daq
Komuna wraca szybkimi krokami. Jak czytam o ideowym kluczu doboru kadr to przypomina się Gomułka.
N
Nosówka
może coś więcej, bardziej merytorycznie poza czepianiem się do nierozbitej nosówki?
j
janek
nadzór budowlany CAŁY ale to CAŁY do wywalenia.
l
lodzerszmat
powiększą się o nowych dyrektorów w formie specjalistów od niczego np od solarów.tzw wysocy specjaliści od niczego czyli do wyborów
T
Topik
historia pokazała, że nawet gdy na stołku zasiada dyletant z nadania to wszystko da się załatwić. A może właśnie wtedy da się wszystko załatwić. Potrzebna tylko odpowiednia legitymacja lub wujek albo ciotka, która zapewni plecy. Załatwisz pozwolenie, dofinansowanie i rentę. Tak już było za czasów PZPR. Sprawę zawsze dało się zalatwić poprzez przynależność do jedynej słusznej partii. Jeśli ktoś chciał zachować honor i nie dał się zmamić to musiał mieć grubą kopertę. Wtedy też wszystko załatwił. Kaczor to człek wychowany w tamtych czasach. Teraz usiłuje wprowadzić tamte warunki. W nich się najlepiej i najbezpieczniej czuje. Jeszcze tylko system totalnej inwigilacji i cenzury. Za kilka lat nie zdążysz pomyśleć o zasadzeniu brzozy a już będziesz siedział za kratkami.
p
przedsiebiorca
Załatwiałem kiedyś sprawe w inspekcji transportu.naczelnik wydziału prawnego miała wade wymowy nie leczoną wiec kontakt był z tą panią utrudniony.prawnik musi błyszczeć erudycją,elokwencją .ja tej pani nie rozumiałem.urodą tez nie grzeszyła.chyba ze wsi była.
T
Topik
ten sam spec co @jb? Idź dziecko do szkoły i nie śpij na lekcjach. Później PIS takimi specjalistami obstawi dyrektorskie stołki.
T
Topik
zastanów się zanim zaczniesz pisać czy potrafisz pisać. Była jedna dotacja Urzedu czy wiele dotacji? Dotacją czy dotacjom? Chodziło się do szkoły? Ma się świadectwo jej ukończenia czy jeszcze się uczysz? Jeśli się uczysz to obserwuj a na ocenę innych przyjdzie czas jak zdobędziesz wiedzę i doświadczenie.
x
x
urzędnik służby cywilnej. Polecam poczytać ustawę. Konkurs mogłes wygrać, za 1800 brutto nikt nie chce pracować.
x
x
Baranie, nie wiesz o czym piszesz i to piszesz nieortograficznie.
x
x
dziecka resortowego z czasów stalinowskich?
Naucz się prawdziwy Wolaku polskiego nie "dotacją" tylko "dotacjom"
j
jb
"Niezależnym" komentatorem tego tekstu DŁ zrobił "naczelnego" lewackiego pisma Liberte, które istnieje tylko i wyłącznie dzięki dotacją przekazywanym miedzy innymi przez Urząd Wojewódzki.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie