Nasza Loteria

21 listopada mija 130. rocznica urodzin Władysława Strzemińskiego

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Władysław Strzemiński w 1932 roku
Władysław Strzemiński w 1932 roku Wikimedia Commons
21 listopada mija 130. rocznica urodzin Władysława Strzemińskiego, malarza, teoretyka sztuki, publicysty, pedagoga z kręgu konstruktywizmu, projektanta druku funkcjonalnego, który związał swoje twórcze życie z Łodzią. Artysta, patron łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, urodził się 21 listopada (choć nie jest to pewna data) 1893 roku w Mińsku Białoruskim.

Władysław Strzemiński to pionier konstruktywistycznej awangardy lat 20. i 30. XX wieku, jest twórcą teorii unizmu, należy do najważniejszych artystów swojej epoki.

Początkowo jednak nie artystyczna droga była mu pisana. W 1914 roku Władysław Strzemiński ukończył Wojskową Szkołę Inżynierii Lądowej w Petersburgu, jako oficer - saper. W czasie I wojny światowej w randze podporucznika służył w Twierdzy Osowiec, a następnie walczył na Białorusi, gdzie w maju 1916 został ciężko ranny - stracił rękę i nogę oraz wzrok w jednym oku. Trafił do szpitala w Moskwie, w którym poznał młodą pielęgniarkę, Katarzynę Kobro, swoją późniejszą żonę.

Po wyjściu ze szpitala, nie mógł już kontynuować kariery wojskowej. Uczęszczał do Pierwszych Państwowych Wolnych Pracowni, podjął naukę w Szkole Sztuk Pięknych w Moskwie, ale jej nie ukończył. Następnie został asystentem Kazimierza Malewicza, współpracował też z Gubernialnym Wydziałem Oświaty w Smoleńsku, gdzie wraz z Katarzyną Kobro prowadził pracownię artystyczną (IZO-studio).

W ciągu zaledwie kilku lat znalazł się w czołówce rosyjskiej awangardy. W 1921 roku osiedlił się w Wilnie i zaczął nauczać rysunku, najpierw w ramach Wojskowych Kursów Maturalnych im. Łukasińskiego, potem w gimnazjum w Wilejce. Później zajmował się nauczaniem rysunku w Szczekocinach, objął też posadę nauczyciela w gimnazjum w Brzezinach. W latach 1927-1928 wykładał w gimnazjum przemysłowo-handlowym w Koluszkach. Należał do grupy Blok, a potem do Praesens, aż w 1928 roku, wspólnie Katarzyną Kobro założyli grupę artystyczną „a.r.”. W 1927 roku sformułował swoją teorię unizmu - najpierw w stosunku do malarstwa, a następnie rozszerzył ja na rzeźbę, architekturę i techniki typograficzne. Stała się ona kolosalnym wkładem artysty w w dzieje światowej awangardy.

W roku 1931 osiadł w Łodzi, gdzie rozwinął intensywną działalność w Związku Polskich Artystów Plastyków. Był wówczas animatorem i współtwórcą Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej udostępnionej publiczności w nowo powstałym Muzeum Sztuki w Łodzi. Rok później został laureatem prestiżowej, o charakterze ogólnopolskim, Nagrody Miasta Łodzi za całokształt prac w zakresie sztuk plastycznych. Zbudował wtedy wokół siebie silne środowisko artystów awangardowych, tworzących w różnej stylistyce. Tuż przed wojną, Strzemiński i Kobro wraz z urodzoną w 1936 córką Niką Strzemińską mieszkali na modernistycznym osiedlu im. Józefa Montwiłła-Mireckiego przy ul. Srebrzyńskiej 75.

Po wojnie był współzałożycielem łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, w której w 1945 roku został wykładowcą. W tym samym roku przekazał swą spuściznę artystyczną Muzeum Sztuki. W 1948 roku zaprojektował w tej instytucji słynną Salę Neoplastyczną. Dwa lata później Władysław Strzemiński został, na polecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki, zwolniony z pracy w PWSSP pod zarzutem nie respektowania norm doktryny realizmu socjalistycznego.

W tym okresie rozpadło się jego małżeństwo z Katarzyną Kobro. Artysta pozostawał bez źródeł dochodu, zatrudniał się do malowania szyldów. W ostatnim okresie życia opracowywał swoją "Teorię widzenia". Zmarł 26 grudnia 1952 roku na gruźlicę. Władysław Strzemiński został pochowany na Cmentarzu Starym w Łodzi w części rzymskokatolickiej.

W 2016 roku Andrzej Wajda zrealizował w Łodzi swój ostatni film, poświęcony Władysławowi Strzemińskiemu, zatytułowany "Powidoki".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki