Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Statuetka Złotej Nitki za połączenie świata ludzi i zwierząt w kolekcji z „rzeźbionego” filcu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Laureat Złotej Nitki, Tomasz Umbras (w środku) z Katedry Mody w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Oprócz statuetki zwycięzca otrzymał 30 tysięcy złotych
Laureat Złotej Nitki, Tomasz Umbras (w środku) z Katedry Mody w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Oprócz statuetki zwycięzca otrzymał 30 tysięcy złotych Grzegorz Gałasiński
Gala Złotej Nitki w sobotę 18 listopada była finałowym wydarzeniem tegorocznej odsłony Łódź Young Fashion. Przedsięwzięcie gościło w Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Nagrodę główną w konkursie Złota Nitka wywalczył Tomasz Umbras kolekcją „Return of the Witch”. Złożyły się na nią futurystyczne, niezwykle precyzyjnie wykonane filcowe formy i intrygująca próba stworzenia nowego świata łączącego to, co ludzkie, z tym, co zwierzęce.

O statuetkę Złotej Nitki i nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych walczyło w tym roku dwunastu finalistów, wybranych z ponad stu nadesłanych zgłoszeń. Julia Burak, Maria Czarnecka, Robert Geserick, Natalia Kowalska, Monika Łuczak, Oliwia Matlak, Gabriela Nowak, Sandra Skórka, Tomasz Umbras, Hanna Wojciechowska, Anastasiya Zaretskaya i Dominik Żyża zaprezentowali swoje kolekcje podczas widowiskowego pokazu konkursowego, reżyserowanego przez Waldka Szymkowiaka.

- Złota Nitka od 30 lat kreuje scenę mody w Polsce i co roku nagradza niezwykle utalentowanych projektantów, którzy mogą zrewolucjonizować światowe wybiegi, stąd tak ogromne zainteresowanie konkursem - podkreśla Katarzyna Wróblewska, dyrektor artystyczna Łódź Young Fashion, którego częścią jest Złota Nitka.

O wyborze laureata statuetki zadecydowało jury.

- Byliśmy zgodni. Braliśmy pod uwagę kreatywność projektantów i to, w jaki sposób kolekcje wpisują się w panujące trendy, a nawet je wyznaczają - wyjaśnia Marcin Świderek, przewodniczący jury. - Zwróciliśmy uwagę na pięknie zdobione trójwymiarowe, formy: niesamowicie uformowany filc, dzięki któremu sylwetki stały się futurystyczne, kosmiczne, ale w samych wzorach nawiązujące do przeszłości. Dało to połączenie świata, który był, z tym, który nadejdzie.

Tomasz Umbras ujawnił, że pomysł na kolekcję zaczerpnął z nowoczesnej metody leczenia oparzeń, w której pacjentom rany przykrywa się łuskami, co przywodzi na myśl hybrydy ludzi i zwierząt.

- W mojej pracy łączę świat zwierząt i ludzi, a sama kolekcja powstała z chęci wyobrażenia sobie zupełnie nowego gatunku - mówi o swoich inspiracjach Tomasz Umbras. - Dzięki filcowaniu surowej wełny na mokro, tworzę zupełnie bezszwowe ubrania o rzeźbiarskich formach - dodaje zdobywca statuetki Złota Nitka.

Oprócz jury, swoje nagrody przyznali również partnerzy wydarzenia:
● Wyróżnienie firmy Ferrero: Dominik Żyża, kolekcja „Nigdy o Tobie nie zapomnę”;
● Nagroda specjalna LPP: Maria Czarnecka, kolekcja „Cut Up”;
● Nagroda specjalna Fundacji Play Sustain: Sandra Skórka, kolekcja „Giardino”;
● Nagroda specjalna GPoland: Maria Czarnecka, kolekcja „Cut Up”; Natalia Kowalska, kolekcja „Womanhood”; Monika Łuczak, kolekcja „Forbidden Body”; Sandra Skórka, kolekcja „Giardino”; Hanna Wojciechowska, kolekcja „Riqueza del Sur”;
● Nagroda specjalna magazynu Elle: Robert Geserick, kolekcja „Buntprächtigerlebensverlauf”.

Prezentacji finałowych kolekcji towarzyszyły też dwa gościnne pokazy specjalne: MMC Studio oraz Dawida Tomaszewskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki