MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Joanna Sokołowska wygrała Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Joanna Sokołowska zdobyła nagrodą główną łódzkiego konkursu - statuetkę Jonaszka i 8 tysięcy złotych
Joanna Sokołowska zdobyła nagrodą główną łódzkiego konkursu - statuetkę Jonaszka i 8 tysięcy złotych Michał Matuszak
Zakończył się VI Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty, odbywający się w ramach festiwalu Off-Północna Teatru Muzycznego w Łodzi. Jego laureatką została Joanna Sokołowska.

VI Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty rozstrzygnięto w niedzielę 14 kwietnia na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi. Jury najwyżej oceniło występ Joanny Sokołowskiej. Drugie miejsce zajęła Michalina Dworzaczek, trzecie - Miłosz Dutkiewicz. Nagrodę równościową zaś przyznano Monice Łopuszyńskiej i Stanisławowi Łopuszyńskiemu. Nagroda specjalna dyrektora łódzkiego Teatru Muzycznego trafiła do Katarzyny Hołyńskiej. Galowa prezentacja laureatów konkursu i koncert „Konstelacje” Katarzyny Groniec zakończyły pierwszy weekend tegorocznej edycji festiwalu Off-Północna Teatru Muzycznego w Łodzi.

W finałowych przesłuchaniach VI Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty zmierzyło się ośmioro wokalistów, duet i jeden zespół - wybranych spośród ponad stu zgłoszeń z całego kraju. Występy oceniało jury w składzie: Wojciech Kościelniak, Katarzyna Groniec, Konrad Imiela, Piotr Kofta, Danuta Antoszewska, Eliza Gaust, Jakub Szydłowski i Krzysztof Wawrzyniak. Honorowym członkiem jury była Julia Szewczyk, laureatka poprzedniej edycji konkursu.

- Oczywiście braliśmy pod uwagę profesjonalizm wykonania, czyli te wszystkie czynniki, jak dykcja, umiejętności wokalne czy sam pomysł na piosenki - podkreśla Wojciech Kościelniak, przewodniczący jury konkursu. - Ale najważniejsze było dla nas prawdziwe poruszenie. Szukaliśmy tych wykonań, które sprawiają, że słyszymy coś, czego jeszcze nie słyszeliśmy, że widzimy coś, czego nie widzieliśmy. Jeśli w środku, w odbiorcy, dzieje się coś szczególnego, ciepłego, miłego, to o to właśnie chodzi tak naprawdę w piosence aktorskiej.

Jurorzy zdecydowali, że nagroda główna - statuetka Jonaszka i 8 tysięcy złotych trafią do Joanny Sokołowskiej - absolwentki Akademii Teatralnej w Warszawie, związanej gościnnie z teatrami w Łodzi (zagrała w spektaklu „Uciechy staropolskie z kuzynką rzymskiej Wenus Wenerą” Zuzanny Bojdy na scenie Teatru Nowego im. K. Dejmka), Opolu i Słupsku, laureatki nagrody aktorskiej za rolę w spektaklu „Zakonnice odchodzą po cichu” na Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt. Nagrodę wywalczyła wykonaniem piosenek: Jonasza Kofty „Radość o poranku” z muzyką Juliusza Michała Loranca i „Nie żałuję” (Agnieszka Osiecka, Cezary Reinert).

- Zawsze wychodzę z założenia, że w piosence aktorskiej najważniejszy jest przekaz. To, co czuję ja i co czuję, że może być dobre dla ludzi. A wtedy wokal za mną podąża - mówi zwyciężczyni konkursu.

II nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych wyśpiewała Michalina Dworzaczek - studentka III roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi wykonaniem „Trzeba marzyć” (Jonasz Kofta, Janusz Strobel) i „Stojąc w kolejce” (Grzegorz Ciechowski, Republika).
Trzecie miejsce, z nagrodą w wysokości 2 tysięcy złotych, zajął Miłosz Dutkiewicz - pochodzący z Gniezna student Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Uwagę jury przykuła jego interpretacja tekstów „To wszystko mafia” Jonasza Kofty i „Maratończyk” Włodzimierza Wysockiego w aranżacjach Marka Wincenciaka.

Wręczono też nagrodę równościową, przyznawaną przez pełnomocniczkę prezydenta miasta Łodzi ds. równego traktowania. Wyróżnienie trafiło do Moniki Łopuszyńskiej i Stanisława Łopuszyńskiego. Przyznano zarazem pozaregulaminową nagrodę specjalną dyrektora Teatru Muzycznego w Łodzi, która trafiła do Katarzyny Hołyńskiej za „dojrzałość wykonawczą i siłę emocjonalnego przekazu występu”.

Przypomnijmy, że festiwal Off-Północna w łódzkim Teatrze Muzycznym potrwa do niedzieli 21 kwietnia. Hasłem przewodnim tegorocznej odsłony wydarzenia jest „Siła jednostki”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki