Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łódzkie spotkanie młodych i doświadczonych projektantów. Zaczyna się Łódź Young Fashion

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Pokazy konkursu Złota Nitka cieszą się dużym zainteresowaniem
Pokazy konkursu Złota Nitka cieszą się dużym zainteresowaniem Polska Press
Widowiskowe pokazy kolekcji finalistów Złotej Nitki i Gali Dyplomowej Akademii Sztuk Pięknych oraz gości specjalnych. Już w czwartek 16 listopada rozpoczyna się siódma edycja Łódź Young Fashion.

Łódź Young Fashion wyrosło na najważniejsze w skali naszego kraju i jedno z najistotniejszych w Europie przedsięwzięć promujących młodych, utalentowanych projektantów mody, którzy użytkowość potrafią łączyć doskonale ze sztuką. Wydarzenie, organizowane przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych i miasto Łódź, potrwa do 18 listopada. Jego sercem będzie Centrum Promocji Mody ASP, ale zagości też w innych przestrzeniach miasta - Akademickim Centrum Designu, Hotelu Andel’s, bibliotece MeMo czy Manufakturze.

Tegoroczne Łódź Young Fashion rozpocznie dziś Fashion Film Festiwal. Tym razem ma on charakter przeglądu, za program którego odpowiada kurator - Mikołaj Komar, redaktor naczelny i wydawca magazynu „K Mag”.

- Zaprezentujemy filmy przykuwające uwagę tematyką, oryginalnością czy ciekawymi rozwiązaniami technicznymi - podkreśla. - Opowiadające interesującą historię, pomagające prześledzić najciekawsze zjawiska w dziedzinie filmu modowego i to, w jaki sposób filmowe medium daje możliwość innego spojrzenia na autorskie kolekcje oraz poszerzenia grona ich odbiorców.

Filmy zostaną zaprezentowane w dwóch blokach, od godz. 18 i 19.30, w Akademickim Centrum Designu przy ul. Księży Młyn 13/15. Wstęp wolny.

Na piątek 17 listopada zaplanowano Galą Dyplomową Instytutu Ubioru ASP, wydarzenie, które już od 28 lat budzi duże emocje. Przez lata pokaz zyskał widowiskową oprawę - teraz to wizualny spektakl, za reżyserię którego odpowiada w tym roku Adrianna Grudzińska-Pham. O nagrodę Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi powalczy trzynastu młodych projektantów. Zwycięzcę wskaże jury. Pokazom konkursowym towarzyszyć będą prezentacje kolekcji gościnnych: Dominiki Rozkrut oraz Indrė Kirlytė.

W sobotę 18 listopada wieczorem odbędzie się gala finałowa konkursu Złota Nitka dla profesjonalnych projektantów i debiutantów, wydarzenia o blisko 30-letniej, tradycji. W tegorocznej edycji o statuetkę Złotej Nitki oraz 30 tysięcy złotych nagrody ufundowanej przez miasto Łódź ubiega się dwunastu finalistów. O tym, która kolekcja jest najlepsza zdecyduje eksperckie jury. Laureatkę lub laureata Złotej Nitki poznamy w Centrum Promocji Mody łódzkiej ASP, a reżyserem gali finałowej jest Waldek Szymkowiak, który tworzył pokazy m.in. dla takich sław, jak Jean-Paul Gaultier, Jacquemus czy Victoria’s Secret. Wieczór uświetni połączony pokaz kolekcji MMC i Dawida Tomaszewskiego.

Tradycyjnie już Łódź Young Fashion daje młodym projektantom możliwość spotkania z ekspertami branży mody w czasie paneli, spotkań czy warsztatów. Wśród przygotowanych wykładów są „Analiza raportu o trendach na wiosnę 2024 - kolekcje, zjawiska, castingi, liczby, dane. Jak je czytać? Jak przełożyć je na kolekcję lub potrzeby własnej marki?” Marcina Świderka, czy opracowany przez GPoland warsztat „Jak przygotować markę do współpracy z agencją modową. Współpraca między marką a agencją.” O swoich początkach w branży opowiedzą Moniką Łuczak i Jan Kardas, doświadczeniami z uczestnikami ŁYF podzieli się również Dawid Tomaszewski. Wykład „Odpowiedzialna moda i eco design” wygłosi Katarzyna Zajączkowska, przewidziano poza tym warsztaty VR.

Po raz kolejny odbędzie się też debata Elle. Zaproszeni przez redakcję eksperci wspólnie zastanowią się „Przed jakimi wyzwaniami stoją polscy projektanci mody, twórcy autorskich marek, młodzi adepci szkół artystycznych?”.

Warsztaty i wykłady odbywać się będą w przestrzeniach ASP i w Akademickim Centrum Designu.

Łódź Young Fashion to także wystawy. W bibliotece MeMo oglądać można ekspozycję „O łódzkiej biżuterii w czerni i bieli”, w galerii Hotelu Andel’s wystawę fotografii Loli Banet „Wizja, design, fotografia by Porsche”, a w Teatrze Muzycznym prezentację kostiumów teatralnych i filmowych autorstwa Izabeli Stronias.

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki