22 mln zł na pałac Karola Poznańskiego [ZDJĘCIA]

  22 mln zł na pałac Karola Poznańskiego [ZDJĘCIA]

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ponad 22 mln zł dotacji sprawi, że zabytkowy pałac Karola Poznańskiego będący siedzibą Akademii Muzycznej odzyska swój dawny blask - razem z ogrodem
  1/26
  przejdź do galerii

  Ponad 22 mln zł dotacji sprawi, że zabytkowy pałac Karola Poznańskiego będący siedzibą Akademii Muzycznej odzyska swój dawny blask - razem z ogrodem i ogrodzeniem. ©Krzysztof Szymczak

  Ponad 22 mln zł dotacji sprawi, że zabytkowy pałac Karola Poznańskiego będący siedzibą Akademii Muzycznej odzyska swój dawny blask - razem z ogrodem i ogrodzeniem - pisze Wiesław Pierzchała.
  Ten pokaźny zastrzyk gotówki był możliwy dzięki dotacjom z Unii Europejskiej (przez Urząd Marszałkowski w Łodzi) i z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ten sposób wielki remont kapitalny jednej z najciekawszych i najokazalszych rezydencji w Łodzi, w której Andrzej Wajda kręcił zdjęcia do "Ziemi obiecanej", stanie się faktem.

  Umowa z konsorcjum w tej sprawie zostanie podpisana już 18 czerwca, zaś wszystkie prace mają potrwać do 30 czerwca 2015 roku. W tym czasie uczelnia, w której studiuje około 700 studentów, będzie normalnie pracowała.

  - Będzie to włoska rewitalizacja, w której chodzi nie tylko o odnowienie i pomalowanie murów, lecz także o oddanie ducha i klimatu tego miejsca - wyjaśnia Agnieszka Grochulska, kanclerz Akademii Muzycznej w Łodzi. - Zakres prac będzie ogromny: od dachu i elewacji, przez ogród ze starymi drzewami do stylowego ogrodzenia. Ponadto dawną świetność odzyska ogród zimowy na pierwszym piętrze - jest to charakterystyczna część z dwoma kopułami. Oczywiście wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

  Do tej pory odnowiono jedynie narożny półokrągły ryzalit zwieńczony kopułą, który już z daleka wyróżnia się na tle pozostałych, zabrudzonych ścian. Teraz fachowcy wezmą się właśnie za te szare, wręcz czarne elewacje oraz za ogród, który zostanie uporządkowany. Ponadto pojawią się w nim nowe nasadzenia, zaś alejki zostaną oświetlone.

  Jeśli zaś chodzi o wnętrza pałacu to najważniejszą operacją będzie odnowienie ogrodu zimowego, w którym obecnie studenci i akademicy spotykają się na rozmowach przy małej kawie. W czasach PRL zniknęło wiele z dekoracji i wyposażenia, zaś ściany zamalowano farbą olejną. Warto pamiętać, że pierwotnie w tej oranżerii były bogate sztukaterie o motywach pałek wodnych, między którymi umieszczono dwa wodotryski.

  - W ogrodzie zimowym wiele się zmieni, ponieważ zostaną odtworzone m.in. posadzki i złocenia na sztukateriach, natomiast kinkiety i żyrandole będą poddane rekonstrukcji, dzięki czemu pomieszczenie te, w którym pojawią się rośliny, odzyska dawny klimat - zapewnia pani kanclerz.

  Siedziba Akademii Muzycznej to jeden z nielicznych w Łodzi pałaców, w których wnętrzach zachowało się tak dużo oryginalnej dekoracji i wyposażenia. Inne tej klasy rezydencje należały do Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej i Karola Scheiblera przy placu Zwycięstwa. Opisywany przez nas pałac zbudowano w latach 1904-06 w stylu eklektycznym, w którym można dostrzec m.in. akcenty barokowe i renesansowe. Ta monumentalna i reprezentacyjna budowla stanęła na działce u zbiegu dawnej ul. Długiej i pasażu Schulza, czyli dzisiejszych ulic Gdańskiej i 1 Maja. Posesję tę rodzina Poznańskich kupiła za 85 tys. rubli od znanych właścicieli zakładów browarnianych - braci Gehligów.

  W okazałej rezydencji zamieszkał Karol Poznański - syn twórcy potęgi rodu Izraela oraz jego żona Fajga z Osserów, córka kupca warszawskiego. Mieli oni czterech synów, z których najmłodszy Jerzy w tajemniczych okolicznościach w 1925 roku popełnił samobójstwo.

  "Przepyszne, mroczne wnętrza - opisuje prof. Krzysztof Stefański, autor cennej, bogato ilustrowanej monografii rezydencji - tworzyły swoistą atmosferę, w której zatrzymał się czas, która miała dawać ułudę trwania dawnego świata rodem z XIX wieku i izolować domowników od zewnętrznych, coraz bardziej dramatycznych wydarzeń".

  O niepowtarzalnym klimacie luksusowych pomieszczeń decydowały bogate boazerie, sztukaterie, barwne witraże, marmurowe kominki oraz posągi, kinkiety, żyrandole i stylowe meble. Ozdobą wnętrz jest m.in. efektowny witraż w klatce schodowej przedstawiający znaną z mitologii Florę. Ma ona spięte włosy oraz żółtą tunikę i zielono-niebieskie szaty. O tym, że jest to bogini wiosny i kwiatów świadczy to, że w jednej dłoni trzyma bukiet róż, a w drugiej kosz z kwiatami. Flora stoi między dwiema kunsztownymi kolumnami korynckimi zwieńczonymi łukiem, z którego zwisają girlandy.

  Karol Poznański dbał o splendor swego rodu, więc rodowych inicjałów przy jego rezydencji nie brakuje. Kunsztowne "KP" widzimy na obu skrzydłach bramy od ul. 1 Maja i na furtkach po bokach. Obok liter bogate dekoracje: liście roślin, kiście winogron i maski - maszkarony. W pobliżu mamy wejście z podjazdem. Wzrok przyciągają inicjały zarówno nad drzwiami, jak i na dole - są tam drzwi ozdobione motywem lilii , gdzie litery "KP" nakładają się na siebie. Podobne znaki spotykamy na furtce i drzwiach od strony ul. Gdańskiej. Na tym się nie kończy, bowiem kolejne litery "KP" ukryto w finezyjnie ozdobionej balustradzie przy schodach prowadzących z westybulu na pierwsze piętro. Umieszczono je na wprost wejścia, tuż pod witrażem z Florą.

  CZYTAJ WIĘCEJ: ZABYTKI ŁODZI

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ldz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

  Odnowiona część wygląda tragicznie. Zupełnie straciła charakter. Mam nadzieję, że nie zrobią tego samego z resztą, bo wspaniały budynek tylko na tym straci.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gratulacje dla Władz Uczelni!!!

  Kosiker (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 9

  Od kilku lat obserwuję rozwój inwestycji w tej Uczelni. To jest super- budują i odnawiają to co na prawdę jest Im potrzebne. Wszystko spokojnie, krok po kroku i do końca. Na prawdę gratulują...rozwiń całość

  Od kilku lat obserwuję rozwój inwestycji w tej Uczelni. To jest super- budują i odnawiają to co na prawdę jest Im potrzebne. Wszystko spokojnie, krok po kroku i do końca. Na prawdę gratulują poprzednim i obecnym władzom Rektorskim i dzielnej Pani Kanclerz!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super

  aneta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 24

  Tylko czekać jak po remoncie wystawią go na sprzedaż....


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  żena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

  to jest akademia muzyczna, dlaczego mają sprzedać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pałac

  Michał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 17

  Jest piękny ,zobaczymy jego wygląd po remońcie.Tylko tak można doprowadzić naszą ŁÓDZ do wyglądu takiego jaki być powinien.Pozdrawiam

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 68 / 51

  Super! Ten budynek bedzie przepiekny po remoncie!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 16

  jak mozna to zminusowac?To zle ze remontuje?Oo
  Czesc osob ktora meiszka w Łodzi chyba nienawidzi tego miasta bo innego wytlumaczenia nie widze


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  UWAGA na cebule!

  normalny_obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 26

  Pewnie większość cebul zamieszkujących Łódź wolałaby wyburzyć takie perły architektury bo bardziej jest im potrzebny kolejny dziadoparking by wozić swoje tłuste d*** po 100 m bo inaczej by dostali...rozwiń całość

  Pewnie większość cebul zamieszkujących Łódź wolałaby wyburzyć takie perły architektury bo bardziej jest im potrzebny kolejny dziadoparking by wozić swoje tłuste d*** po 100 m bo inaczej by dostali zawału. Nadal myślą że nowoczesność to budowa dziesięciopasmowych autostrad przez środek miasta i zalewanie kolejnych hektarów ziemi asfaltem. No ale taki jest los chłopa oderwanego od pługa.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Alez takie chłopy to nawet pługa nie miały! Motyke tylko

  2-gi normalny_obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

  Popieram!!!!

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny