Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim hucznie świętowała [ZDJĘCIA]

Beata Dobrzyńska
25. Brygadę Kawalerii Powietrznej odwiedził w piątek 24 czerwca minister MON Antoni Macierewicz. Za kawalerzystami ćwiczenia Anakonda 16, przed nimi szczyt NATO i kolejne wyzwania. Z ppłk. Sławomirem Rutowiczem, szefem sztabu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim rozmawiała Beata Dobrzyńska.

Żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Maz. wrócili właśnie z międzynarodowych ćwiczeń NATO w Wędrzynie po nazwą Anakonda 16. W jakich zadaniach mogli się sprawdzić?
25 Brygada Kawalerii realizowała zadania na poligonie w Wędrzynie, w strukturze międzynarodowej i posiadała w swoim składzie poddziały jednostek lądowych i sił powietrznych RP, Wielkiej Brytanii, Kanady i Turcji, a także Stanów Zjednoczonych. Na poligonie w Wędrzynie realizowaliśmy zadania typowo taktyczne i ogniowe organizując i zgrywając elementy systemu walki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Anakonda 2016. W ćwiczeniach biorą udział żołnierze z Tomaszowa, Łasku i Sieradza [ZDJĘCIA]

Co te ćwiczenia dały kawalerzystom?
Wyciągnęliśmy szereg wniosków na plus zarówno dla nas, jak i dla wojsk sojuszniczych. Przede wszystkim przetrenowaliśmy szereg przedsięwzięć w ramach zajęć taktycznych pod kątem dowodzenia i kierowania walką. Realizacja wspólnych zadań przebiegała bardzo dobrze. Działania były zgrane, łączność nie zawodziła, problemów z komunikacją nie było. Przetrenowaliśmy szereg przedsięwzięć dotyczących wsparcia wojsk lądowych przez komponent sił powietrznych, zarówno polskich i amerykańskich. Procedury dotyczące bezpośredniego wsparcia lotniczego na terenie działań bojowych praktycznie nie różnią się od procedur zagranicznych. Także koordynacja między siłami powietrznymi i elementami realizującymi zadania w terenie nie budziły zastrzeżeń. Dodatkowo przez dłuższy czas współpracujemy z kontyngentem kanadyjskim, który stacjonuje na terenie Polski. Od dłuższego czasu wspólnie się szkolimy, współpraca jest coraz lepsza. Obecnie Kanadyjczycy szkolą się z naszym siódmym batalionem kawalerii powietrznej, brali udział w obchodach święta Brygady.

25. Brygada Kawalerii obchodzi właśnie swoje święto. To zawsze okazja do podsumowań. Jaki był dla kawalerii ostatni rok? I jakie plany na kolejne lata?
Czas na podsumowanie tego roku jeszcze nadejdzie, niemniej jednak już można powiedzieć, że mamy za sobą pracowitą pierwszą połowę roku, a to co nas czeka w drugim półroczu, to przede wszystkim zabezpieczenie szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży i ponadto do końca roku mamy zaplanowanych jeszcze kilka szkoleń poligonowych i innych przedsięwzięć szkoleniowych.

Brygada to dziś prestiżowa jednostka, ale również jednej z największych pracodawców w Tomaszowie i okolicach. Chyba nie możecie narzekać na brak kandydatów do służby zawodowej?
Problemów z naborem nie mamy, praca w wojsku jest dość atrakcyjna. Wynagrodzenie w stosunku do rynku pracy w regionie nie jest małe, a chętnych do służby w szeregach brygady nie brakuje. Jedynym ograniczeniem dla młodzieży jest zdrowie. Aby służyć w wojskach powietrzno-desantowych trzeba być zdrowym. Z przykrością muszę stwierdzić, że ze zdrowiem młodzieży nie jest najlepiej. Średnio na 10 żołnierzy, którzy po przeszkoleniach kierowani są na badania lekarskie, może dwóch spełnia wymagania wojsk powietrzno-desantowych. Zgodnie z rozkazami przełożonych organizujemy kursy przygotowawcze dla ochotników, w ramach przygotowujemy młodych ludzi do pracy w wojsku. Żołnierze też się starzeją, odchodzą do rezerwy i ktoś musi ich zastąpić.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Jakie wymagania stawiacie kandydatom na żołnierzy brygady?
Żołnierz, który chce służyć w 25. Brygadzie musi spełnić pewne kryteria, ale to nie znaczy że te same kryteria są w innych jednostkach. W Brygadzie z oczywistych względów kryteria są zawyżone, żołnierz musi być w pełni zdrowy i sprawny. Musi biegać, skakać ze spadochronem, czasami przetrwać kilka dni w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Do tego trzeba mieć zdrowie i wytrwałości.

Jaka część żołnierzy pochodzi z Narodowych Sił Rezerwowych?
NSR to główne źródło naboru dla sił zbrojnych. Żołnierze NSR po ukończeniu kursu przygotowawczego są w pewnym stopniu przygotowani do działania, niemniej jednak i tak przeprowadzamy swoją selekcję, po której z najlepszymi podpisujemy kontrakty. Potem są jeszcze badania lekarskie, po których okazuje się, że tylko nieliczni mogą u nas służyć.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Anakonda 2016. W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku stacjonują samoloty z Krzesin, Włoch i USA

Jednostka w Tomaszowie jest jedną z kilku jednostek w województwie łódzkim. Jakie znaczenie brygada ma dla Łódzkiego?
W tym roku wzmożyliśmy współpracę z wojewodą łódzkim i władzami miasta w Tomaszowie. Zrealizowaliśmy w tym roku dwa trening w ramach działalności kryzysowej. Kilka zagadnień przećwiczyliśmy praktycznie i wymieniliśmy się doświadczeniami. Przećwiczyliśmy m.in. kilka wariantów na wypadek zagrożenia terrorystycznego. Jeśli zajdzie konieczność wsparcia to jesteśmy w gotowości.

Prezydent podpisał decyzję o zaangażowaniu wojsk polskich w misję szkoleniową przeciwko Państwu ISIS. Na razie kawalerzyści nie biorą w niej udziału, ale brygada jest doświadczona w misjach zagranicznych....
Z racji pełnionego zawodu i zadań, które realizujemy, jesteśmy zawsze w gotowości. Jeśli dostaniemy zadanie, by uczestniczyć w misji na Bliskim Wschodzie, to nie ma problemu, mamy jednostki, mamy sprzęt i ludzi. Jeżeli przełożeni taką decyzję podejmą, jako żołnierze nie będziemy dyskutować tylko przygotowywać się.

Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w Łódzkiem. 13-19 czerwca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki