ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Ile się zarabia w województwie?

  Rozwiń
  5. Narodowe Czytanie "Quo vadis". Czytelnictwo w Polsce znów...

  5. Narodowe Czytanie "Quo vadis". Czytelnictwo w Polsce znów spadło

  Łukasz Kaczyński

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Czytelnictwo w Polsce znów dramatycznie spadło. Czytamy coraz mniej i z coraz mniejszą chęcią

  Czytelnictwo w Polsce znów dramatycznie spadło. Czytamy coraz mniej i z coraz mniejszą chęcią ©Archiwum Polska Press

  5. Narodowe Czytanie. W tle spadek czytelnictwa: czytamy coraz mniej i nawet nie wstydzimy się tego. Mniej niż w Polsce czytają tylko w Grecji, Rumunii i Portugalii. Co zrobić, by przywrócić książce rangę?
  Czytelnictwo w Polsce znów dramatycznie spadło. Czytamy coraz mniej i z coraz mniejszą chęcią

  Czytelnictwo w Polsce znów dramatycznie spadło. Czytamy coraz mniej i z coraz mniejszą chęcią ©Archiwum Polska Press

  Podczas sobotniej akcji Narodowe Czytanie w około tysiącu miejscowości Polacy pochylą się nad „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Czy taka okazjonalna akcja, nawet mająca za patrona prezydenta RP, może zmienić niepokojącą tendencję spadku czytelnictwa?

  Dane z badania, które zleciła Biblioteka Narodowa (patrz grafika) nie zostawiają złudzeń. Jeszcze dekadę temu czytało 60 proc. populacji, dziś 63 proc. nie miało książki w ręku
  , a 14 proc. jest poza kulturą pisma (nie czytało ani jednego czasopisma, książki, tekstu dłuższego niż trzy strony, informacji w internecie). Spada odsetek tych, co czytali, a teraz robią to rzadziej (25 proc.), a rośnie liczba „zmuszanych” do czytania tylko w szkole i na studiach (57 proc.). Gorzej, że Polacy nie wstydzą się, że mało czytają. A jeśli czytają, to głównie romanse, sensacje i fantastykę. Pożyczają je od znajomych lub kupują.

  Moda na czytanie musi być taka, jak moda na gotowanie [WYWIAD] [Edytuj] [Waga: 0]


  Tymczasem dane wywiadowni Bisnode Polska mówią, że zostało tylko około 5 tys. księgarni. Co roku ginie ich 200-300. Dobija je m.in. VAT podniesiony w 2011 roku z zera do 5 proc. To kilkanaście tysięcy złotych rocznie. Część z nich szuka ratunku sprzedając artykuły papiernicze. Jeśli nic się nie zmieni, za 20 lat zamknie się ostatnia.

  - A w Europie trwa renesans książki. Spadek czytelnictwa zatrzymał się i wynosi 0,2 proc. - mówi Piotr Trybuchowski z mającej tradycje łódzkiej Księgarni „Ossolineum”. - U nas zaczęto traktować książkę jak produkt, nie jak artefakt kultury. Wydawcy wiedzą, co się sprzedaje, w takie tytuły inwestują i je promują. To musi się zmienić. Potrzeba autorytetu. Pamiętam wielkie spotkanie z pisarzami, gdy oblegany był tylko jeden stolik: Ryszarda Kapuścińskiego.

  Dziś rynek się zmienia i tłumy są, ale przy stolikach z autorami kryminałów. - Rangę książce przywróci tylko mądra polityka kulturalna - mówi Przemysław Owczarek, poeta, antropolog kultury, dyrektor Domu Literatury w Łodzi. - Docenienie książki wiąże się z docenieniem roli pisarza. Ludzie pióra powinni uczestniczyć w debatach publicznych, w TV, jak we Francji.

  Czytelnictwo w Polsce. Coraz chętniej sięgamy po książki

  Trzeba też ograniczać złe praktyki, np. złe obchodzenie się z książką w marketach. Z kolei duże sieci naciskają na wydawców i oferują upusty - nawet w dniu premiery. Księgarnie walczą, sprzedając niemal bez marży. Polska Izba Książki od lat apeluje o promocję czytelnictwa i lobbuje za ustawą o jednolitej cenie książki (miałaby być stała przez rok). - Ustawa ma też chronić ich budżety, bo dziś często nie mają wpływu na cenę tytułów. Wtedy mogliby wydawać trudne tytuły - mówi Trybuchowski. - Konkurowanie ceną zastąpiłaby konkurencja jakością obsługi i bogactwem asortymentu.

  Ustawa miała być głosowana na ostatnich obradach rządu PO, przesunięto ją na pierwsze rządu PiS. Sprawa przycichła. Księgarze dostają sygnały, że jest wola jej uchwalenia - musi tylko przepuścić ustawy opracowane przez PiS. Tymczasem z danych Eurostatu wynika, że Polska jest w ogonie czytających państw Unii Europejskiej. Mniej czytają w Grecji, Rumunii i Portugalii. Trudno się tym pocieszać.

  Pierwsza dama: Narodowe Czytanie to wspaniała inicjatywa poprzedniego prezydenta, którą należy kontynuować


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziennika marudzi

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Dziennik pisze o spadku czytelnictwa, a wystarczy spojrzeć w archiwum artykułów z działu "kultura". Przecież autor Łukasz Kaczyński prawie w ogóle nie pisze o książkach, DŁ prawie w ogóle nie pisze...rozwiń całość

  Dziennik pisze o spadku czytelnictwa, a wystarczy spojrzeć w archiwum artykułów z działu "kultura". Przecież autor Łukasz Kaczyński prawie w ogóle nie pisze o książkach, DŁ prawie w ogóle nie pisze o książkach! Można zwalać na wydawców, na sejm itd. i może być w tym racja, ale przecież media też mają swoje za uszami. Jeszcze 10-15 lat temu książki dobrych autorów były omawiane, a teraz dziennikarze płaczący nad rozlanym mlekiem napiszą prędzej o nowym kryminale Bondy (to, że ta Pani pisze jest wystarczającym kryminałem), niż Maciej Hena, czy Krzysztofa Środy. O tytułach naprawdę wymagających nie ma co wspominać.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  X

  X (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  To smutne wieści, ale głupim społeczeństwem łatwiej rządzić i manipulować. Zresztą już teraz widać to po naszym społeczeństwie.

  Uważam jednak, że ustalenie jednej ceny nie podniesie poziomu...rozwiń całość

  To smutne wieści, ale głupim społeczeństwem łatwiej rządzić i manipulować. Zresztą już teraz widać to po naszym społeczeństwie.

  Uważam jednak, że ustalenie jednej ceny nie podniesie poziomu czytelnictwa - kupuję w promocyjnych cenach, bo na standardowe mnie nie stać. Plus jest też taki, że w regularnej cenie jednej książki mogę kupić dwie w cenie obniżonej.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo