„A ja Łódź wolę!” - wspólny projekt edukacyjny Teatru Nowego oraz Teatru Muzycznego

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Od lewej: Krzysztof Dudek, Maria Gudejko i Grażyna Posmykiewicz w stosownych maseczkach
Od lewej: Krzysztof Dudek, Maria Gudejko i Grażyna Posmykiewicz w stosownych maseczkach Krzysztof Szymczak
Jak Łódź, to Julian Tuwim. Tę naturalną kompozycję po raz kolejny wykorzystają łódzkie teatry, tym razem we wspólnym projekcie edukacyjnym „A ja Łódź wolę!”.

Do udziału w przedsięwzięciu, przygotowanym przez Teatr Nowy im. K. Dejmka i Teatr Muzyczny w Łodzi, zaproszona jest (wczoraj zaczęły się zapisy) młodzież w wieku 13-19 lat, mieszkająca lub ucząca się w Łodzi. Uczestnicy projektu wyruszą śladami ulubionych łódzkich miejsc Juliana Tuwima, nauczą się czytać i aktorsko interpretować poezję, poznają historię miasta, a na finał zrealizują film.

Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Maria Gudejko, aktorka, znana ze sceny Teatru Nowego, w Teatrze Muzycznym zajmująca się działaniami edukacyjnymi.

- Chcemy odkryć przed uczestnikami świat poezji, zachęcać do jej osobistej interpretacji - podkreśla Maria Gudejko. - Wspólnie z młodzieżą będziemy poszukiwać wierszy Juliana Tuwima, miejsc ważnych dla poety, ale i dla młodych ludzi dzisiaj. Później nasze odkrycia będziemy chcieli przedstawić w formie filmu nagranego dowolnymi urządzeniami w przestrzeniach miejskich. Mam nadzieję, że pod koniec projektu, zarówno jego uczestnicy, jak i odbiorcy szczerze powiedzą: „A ja Łódź wolę!”.

Inicjatywa w nieczęsty na łódzkim podwórku sposób łączy w działaniach dwie duże miejskie instytucje kulturalne.

- Dla Teatru Nowego działalność edukacyjna jest bardzo ważna, bo uważam, że trzeba u odbiorców od najmłodszych lat rozwijać zainteresowania i kompetencje kulturowe - zapewnia Krzysztof Dudek, dyrektor Teatru Nowego. - I my mocno rozwinęliśmy działalność edukacyjną, liczę, że to dopiero początek kolejnych wspólnych inicjatyw - dodaje Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego.

W zajęciach może wziąć udział 25-30 uczestników. Zajęcia będą początkowo prowadzone online, następnie - jeżeli sytuacja na to pozwoli - uczestnicy spotkają się w Teatrze Nowym i Muzycznym, a także na zajęciach plenerowych. Cykl warsztatów zwieńczy nagranie w różnych punktach miasta (np. Parku im. H. Sienkiewicza) wybranych i przygotowanych przez uczestników wierszy poety. Pokaz materiału filmowego ma odbyć się w listopadzie.

Zainteresowani mogą się zarejestrować przez formularz dostępny na stronach internetowych obu teatrów do piątku, 5 czerwca, przy czym decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwsze zajęcia odbędą się w niedzielę, 7 czerwca, kolejne w każdą niedzielę i poniedziałek do końca czerwca. Na czas wakacji zaplanowano kolejnych dziesięć dni warsztatów w terminie uzgodnionym z uczestnikami. Od września do 22 listopada spotkania odbywać się będą w każdą niedzielę i poniedziałek.

Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie