Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„A ja Łódź wolę!” - wspólny projekt edukacyjny Teatru Nowego oraz Teatru Muzycznego

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Od lewej: Krzysztof Dudek, Maria Gudejko i Grażyna Posmykiewicz w stosownych maseczkach
Od lewej: Krzysztof Dudek, Maria Gudejko i Grażyna Posmykiewicz w stosownych maseczkach Krzysztof Szymczak
Jak Łódź, to Julian Tuwim. Tę naturalną kompozycję po raz kolejny wykorzystają łódzkie teatry, tym razem we wspólnym projekcie edukacyjnym „A ja Łódź wolę!”.

Do udziału w przedsięwzięciu, przygotowanym przez Teatr Nowy im. K. Dejmka i Teatr Muzyczny w Łodzi, zaproszona jest (wczoraj zaczęły się zapisy) młodzież w wieku 13-19 lat, mieszkająca lub ucząca się w Łodzi. Uczestnicy projektu wyruszą śladami ulubionych łódzkich miejsc Juliana Tuwima, nauczą się czytać i aktorsko interpretować poezję, poznają historię miasta, a na finał zrealizują film.

Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Maria Gudejko, aktorka, znana ze sceny Teatru Nowego, w Teatrze Muzycznym zajmująca się działaniami edukacyjnymi.

- Chcemy odkryć przed uczestnikami świat poezji, zachęcać do jej osobistej interpretacji - podkreśla Maria Gudejko. - Wspólnie z młodzieżą będziemy poszukiwać wierszy Juliana Tuwima, miejsc ważnych dla poety, ale i dla młodych ludzi dzisiaj. Później nasze odkrycia będziemy chcieli przedstawić w formie filmu nagranego dowolnymi urządzeniami w przestrzeniach miejskich. Mam nadzieję, że pod koniec projektu, zarówno jego uczestnicy, jak i odbiorcy szczerze powiedzą: „A ja Łódź wolę!”.

Inicjatywa w nieczęsty na łódzkim podwórku sposób łączy w działaniach dwie duże miejskie instytucje kulturalne.

- Dla Teatru Nowego działalność edukacyjna jest bardzo ważna, bo uważam, że trzeba u odbiorców od najmłodszych lat rozwijać zainteresowania i kompetencje kulturowe - zapewnia Krzysztof Dudek, dyrektor Teatru Nowego. - I my mocno rozwinęliśmy działalność edukacyjną, liczę, że to dopiero początek kolejnych wspólnych inicjatyw - dodaje Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego.

W zajęciach może wziąć udział 25-30 uczestników. Zajęcia będą początkowo prowadzone online, następnie - jeżeli sytuacja na to pozwoli - uczestnicy spotkają się w Teatrze Nowym i Muzycznym, a także na zajęciach plenerowych. Cykl warsztatów zwieńczy nagranie w różnych punktach miasta (np. Parku im. H. Sienkiewicza) wybranych i przygotowanych przez uczestników wierszy poety. Pokaz materiału filmowego ma odbyć się w listopadzie.

Zainteresowani mogą się zarejestrować przez formularz dostępny na stronach internetowych obu teatrów do piątku, 5 czerwca, przy czym decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwsze zajęcia odbędą się w niedzielę, 7 czerwca, kolejne w każdą niedzielę i poniedziałek do końca czerwca. Na czas wakacji zaplanowano kolejnych dziesięć dni warsztatów w terminie uzgodnionym z uczestnikami. Od września do 22 listopada spotkania odbywać się będą w każdą niedzielę i poniedziałek.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki