Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adrian Furgalski: "Nie należy karać wszystkich rowerzystów"

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Z Adrianem Furgalskim, wiceprezesm zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, rozmawia Alicja Zboińska

Łódzcy kierowcy chcą, by zostało wprowadzone obowiązkowe OC dla rowerzystów. Wniosek trafił do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. To dobry pomysł?

Na świecie pod tym względem jest różnie, u nas trochę przesadzamy w dyskusji z rowerzystami. Znacznie poprawiły się relacje między właścicielami samochodów a motocyklistami, natomiast jest ciągle sporo do naprawienia w relacjach z rowerzystami. Błędy popełniane są także po słabszej stronie, wielu rowerzystów przejeżdża przez przejścia dla pieszych. Rozwiązaniem nie jest obowiązkowe ubezpieczenie czy karta rowerowa, zresztą karta rowerowa jest obecnie obowiązkowa dla osób poniżej 18. roku życia.

Wydaje mi się, że zdecydowana większość rowerzystów ma prawo jazdy, zna więc przepisy. Nie wiem, jak miałoby im pomóc wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia. Nie wprowadzałbym rozwiązań idących w tym kierunku, to wygląda na zamiar ukarania wszystkich rowerzystów za to, że nie wszyscy są aniołkami. Skupiłbym się natomiast na edukacji rowerzystów, w końcu rower to super-rozwiązanie dla naszych coraz bardziej zatłoczonych miast.

W Łodzi od maja możemy korzystać z roweru miejskiego, który cieszy się ogromną popularnością. Można jednak odnieść wrażenie, że przybyło rowerzystów, którzy nie znają przepisów i jeżdżą, jak chcą. Może przed wypożyczeniem roweru powinni się nieco douczyć przepisów?

Chciałbym poznać dane, ile rowerzystów ma prawo jazdy i przynajmniej w domyśle zna przepisy. Z drugiej jednak strony zdajemy egzamin na prawo jazdy i zapominamy przepisy. Znajomość przepisów się zmniejsza, nie pamiętamy o tym, że nie jest to martwe prawo, że przepisy się zmieniają. Pojawiają się chociażby nowe znaki, do których wiele osób się nie stosuje. Przybywa kilometrów ścieżek rowerowych, to nie jest tak, że nie można pokonać miasta tylko samochodem i to stojąc w korkach. Rowerem jeżdżę po lesie, natomiast samochodem po mieście. Niestety, już kilkakrotnie prawie wpadli na mnie rowerzyści, którzy przejeżdżali przez przejścia dla pieszych.

Ostatnie lata przyniosły wielkie inwestycje w rowerową infrastrukturę. Czego obecnie brakuje rowerzystom?

Infrastruktura rzeczywiście przestaje być problemem. Przeznaczono na nią pieniądze unijne. Unia Europejska zdecydowała się mocno wspierać rower w Polsce, po to byśmy dorównali do średniej unijnej pod względem liczby osób korzystających z roweru. Rowerem jest łatwiej poruszać się zatłoczonymi ulicami. Chodzi o zmianę stylu życia Polaków, trzeba iść w ślady innych Europejczyków, zmienić także kulturę jazdy. O to warto zadbać.

MATURA 2016|MATURA 2016 w Łodzi. Jako pierwszy - pisemny polski [ZDJĘCIA]

MATURA 2016|MATURA 2016 z CKE: Matury już od 4 maja - TERMINY, ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki