MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Muzyczna w Łodzi przygotowała książkę o Pawle Kleckim WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
Obchodzony w Łodzi Rok Pawła Kleckiego, kompozytora i dyrygenta, kończy się wydaniem książki „Paweł Klecki. Portret Artysty z historią w tle”, przygotowanej przez Akademię Muzyczną.

Publikacja upamiętnia pięćdziesiątą rocznicę śmierci kompozytora, legendarnego dyrygenta i łodzianina Pawła Kleckiego. Do współpracy przy tworzeniu publikacji, stanowiącej pierwsze monograficzne ujęcie losów, kariery i dzieła Kleckiego, naukowcy związani z Katedrą Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, zaprosili teoretyków, muzykologów, historyków i dyrygentów działających w różnych ośrodkach w kraju i za granicą.

- Prezentujemy wiele mało znanych epizodów z życia Pawła Kleckiego, ale też w najpełniejszy sposób jego twórczość - mówi Marta Szoka, redaktorka książki. - To pierwsze tak bogate studia muzykologiczne poświęcone dorobkowi artysty. Dotarliśmy do wielu źródeł i archiwów, sporo materiałów otrzymaliśmy ze Szwajcarii, gdzie Klecki mieszkał od roku 1939.

Jak podkreśla Akademia Muzyczna w Łodzi, autorzy publikacji w uporządkowany, a zarazem wielowątkowy sposób opisują powikłane losy artysty – historię jego rodziny oraz meandry europejskiej i światowej kariery. Znaczną część książki poświęcono przedstawieniu pełnej sukcesów działalności dyrygenckiej Kleckiego na arenie międzynarodowej. Zapomniane kompozycje artysty doczekały się w niej wnikliwego omówienia – analizie poddano zarówno jego twórczość kameralną, jak i symfoniczną, co pozwoliło badaczom powiedzieć więcej na temat stylu kompozytorskiego Kleckiego. Istotne uzupełnienie stanowi sporządzony na potrzeby publikacji katalog twórczości kompozytora.

Premierze książki towarzyszy spotkanie promocyjne, które odbędzie się w piątek 20 października od godz. 18 w Muzeum Miasta Łodzi. O książce opowiedzą jej redaktorzy - Ewa Kowalska-Zając, Marta Szoka i Ryszard Daniel Golianek. Podczas spotkania zabrzmią utwory Pawła Kleckiego w wykonaniu Urszuli Kryger i Adama Manijaka.

W Muzeum Miasta Łodzi można oglądać pierwszą poświęconą artyście wystawę. „Paweł Klecki i muzyka Łodzi” przybliża fenomen tego światowej sławy muzyka urodzonego w Łodzi. W ramach ekspozycji zaprezentowano ponad 150 obiektów tworzących opowieść o Kleckim, ale także jego relacjach z innymi wybitnymi postaciami pochodzącymi z Łodzi – m.in. z przyjaciółmi z lat dzieciństwa – Julianem Tuwimem, Arturem Rubinsteinem oraz Aleksandrem Tansmanem. Odwiedzający wystawę mogą obcować nie tylko z eksponatami. W zaaranżowanej przestrzeni galerii znajdują się stanowiska, umożliwiające słuchanie rejestracji dzieł wykonanych pod dyrekcją Pawła Kleckiego oraz nagrań znakomitych artystów grających jego utwory. To pierwsza okazja, by zobaczyć tak obszerny zbiór pamiątek po wielkim muzyku, będący jednocześnie świadectwem rozwoju kultury muzycznej w Łodzi. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 10 marca 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki