Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwa łódzkich rodzin na wystawie w Archiwum Państwowym w Łodzi [ZDJĘCIA]

Adam Lajdenfrost
fot. zbiory Archiwum Państwowego w Łodzi
Archiwum Państwowe w Łodzi zaprasza na specjalną wystawę połączoną z prezentacjami multimedialnymi. W dniach 6-9 czerwca, w godz. 10.00-18.00, w siedzibie Archiwum przy pl. Wolności można rodzinne pamiątki mieszkańców dawnej Łodzi.

W zbiorach znajdują się między innymi: archiwum rodziny Głuchowskich - znanych farmaceutów łódzkich, archiwum rodziny Leinweberów - aptekarzy i lekarzy, archiwum rodziny Steinertów - przemysłowców łódzkich.

Początek kolekcji dał Adam Mateusz Bartoszewicz (1792 lub 1794-1878) - nauczyciel, inspektor szkolny i zbieracz książek, a także autor licznych artykułów literackich. Zbieraczem książek i dokumentów był też jego syn - Julian (1821-1870). Był on historykiem, nauczycielem, redaktorem i współpracownikiem pism naukowych oraz literackich. Jako student sporządził olbrzymią liczbę notatek i wypisów dotyczących dziejów Polski.

Tradycje rodzinne kontynuował jego syn, Kazimierz (1852-1930) - redaktor krakowskich czasopism, publicysta, krytyk literacki, księgarz i wydawca. Powiększył on odziedziczoną po ojcu kolekcję o rękopisy i źródła historyczne zakupione przez siebie, posiadał również bogatą bibliotekę i kolekcję obrazów XIX-wiecznych malarzy polskich. Kazimierz Bartoszewicz przekazał w roku 1929 całość własnych zbiorów oraz archiwum rodzinne miastu Łodzi.

W 1951 roku zbiór prasy trafił do obecnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, natomiast kolekcja obrazów w 1930 roku zapoczątkowała zbiory Muzeum Historii i Sztuki im. Juliana i Kazimierza Bartoszewiczów, czyli dzisiejszego Muzeum Sztuki w Łodzi. Warto dodać, że pierwotnie muzeum to mieściło się na pierwszym piętrze ratusza przy pl. Wolności 1, obecnej siedziby Archiwum Państwowego w Łodzi.

W skład kolekcji wchodzą ponadto materiały najstarszego syna Kazimierza Bartoszewicza - Juliana Adama Jana Kantego (1883-1926) - działacza społecznego, redaktora i publicysty, jego brata Kazimierza Władysława (1885-1919) i innych członków rodziny.

Archiwum rodziny Bartoszewiczów obejmuje m.in. przywileje królewskie, dokumenty prawno-majątkowe, korespondencję, zbiór gazet pisanych i starych czasopism, akta osobiste głównych twórców archiwum oraz materiały związane z ich pracą zawodową.

Materiały pochodzą z lat 1552-1933, a ich część zostanie zaprezentowana na wystawie w nowo otwartej sali konferencyjno-ekspozycyjnej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1. Autorką wystawy jest kustosz Agnieszka Janik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki