Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Areszt Śledczy w Łodzi kończy 50 lat. Tu rozgrywały się sceny "Vabank II" [ZDJĘCIA]

Agnieszka Jasińska
Areszt Śledczy w Łodzi jest dzisiaj jednym z największych w kraju. Ma powierzchnię około 5,5 ha. Stanowił atrakcyjną i realistyczną scenografię wielokrotnie wykorzystywaną przez filmowców.

Lokalizacja Aresztu Śledczego w Łodzi została wybrana w latach 50-tych przez ówczesny Centralny Zarząd Więziennictwa. Wówczas przedłużenie od cmentarzy ul. Smutnej nazywało się ul. Stokowską.

Pomieszczenia od początku projektowano pod kątem kwaterowania mężczyzn. Dziś także trafiają tutaj mężczyźni.

Kara śmierci

Między 1964 a 1988 rokiem w łódzkim areszcie wykonywana była kara śmierci. Wśród więźniów skazanych na tę karę dominowały osoby do trzydziestego roku życia. Najstarszym był 67-letni Józef Z., który był oskarżony o zamordowanie wspólnie z dwoma synami siedmiu osób (w tym pięcioosobowej rodziny).

Wszyscy, wobec których została wykonana kara śmierci w łódzkim areszcie, byli zabójcami. Był wśród nich "wampir z Gałkówka", który zamordował siedem kobiet, a kolejne sześć usiłował zamordować. Wśród skazanych był tylko jeden absolwent technikum. Karę śmierci wykonywano przez powieszenie, niepublicznie. Wyprowadzano skazanego z celi tak, by nie przypuszczał, że idzie na śmierć. Chodziło o to, by nie budzić reakcji obronnych. W dniu kary, skazani byli wyprowadzani z celi pod różnymi pretekstami, np. wizyty u lekarza. Kara śmierci była wykonywana zwykle między godz. 17 a 18. Średnio jej wykonanie trwało 25 minut.

Kariera filmowa

Areszt Śledczy z Łodzi "zagrał" w wielu filmach. Był bardzo atrakcyjną i realistyczną scenografią. Najbardziej znanym filmem jest komedia Juliusza Machulskiego z 1984 roku "Vabank II czyli Riposta". Pojawiły się tam barwne postacie: Naczelnika Twardijewicza "Ciężkiego Więzienia na Sikawie" grana przez Marka Walczewskiego, więźnia oszusta Gustawa Kramera (Leonarda Pietraszaka), Edwarda Sztyca (debiut filmowy łódzkiego aktora Bronisława Wrocławskiego) i jego partnerki Baronowej zagranej przez Beatę Tyszkiewicz. Scena uprowadzenia Naczelnika rozegrała się właśnie w rejonie bramy głównej Aresztu Śledczego w Łodzi.

Jubileusz

Uroczyste obchody 50-lecia aresztu odbyły się w piątek (3 października) w Pałacu Poznańskich w Łodzi. Jednym z elementów obchodów jubileuszu jest również wystawa "Dramat wolności". Projekt umieszczony będzie na murach zewnętrznych Aresztu Śledczego. Będzie można oglądać go bezpłatnie od 3 do 31 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki