MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Babciowe 2024. Dodatkowe pieniądze dla rodziców! Od kiedy będzie obowiązywać i jakie będą zasady ich przyznawania?

Norbert Uram
Norbert Uram
Babciowe 2024 - dodatkowe pieniądze dla rodziców! Od kiedy będzie obowiązywać?
Babciowe 2024 - dodatkowe pieniądze dla rodziców! Od kiedy będzie obowiązywać? pixabay.com
Rada Ministrów przyjęła w kwietniu 2024 roku projekt ustawy "Aktywny rodzic". Skierowany do Sejmu projekt dotyczy między innym nowego świadczenia. Po wejściu tak zwanego "babciowego" w życie ustawa ma określać zasady wypłaty świadczeń pieniężnych w trzech różnych wariantach. Kto będzie mógł się starać o nowe świadczenie i ile ono wyniesie? Czy babciowe zastąpi 800 plus? W artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje odnośnie "babciowego".

Spis treści

Babciowe 2024 - dodatkowe pieniądze dla rodziców

Nowe świadczenie będzie pomocą finansową dla rodziców, jednak nie wszystkich. Otrzymają je rodzice dzieci w wieku od 12. do 35. i ma wynosić 1500 zł miesięcznie na dziecko, pod warunkiem że spełnią odpowiednie wymagania, aby zakwalifikować się do jego otrzymania. Świadczenie otrzymają tylko rodzice, którzy są aktywni zawodowo. Pieniądze otrzymać mają nie tylko osoby, które wracają do pracy, ale również te, które przed uchwaleniem ustawy zdecydowały się na powrót po urlopie macierzyńskim i wychowawczym do pracy. Świadczenie będzie przysługiwać również ojcom.

Rodzice będą mogli skorzystać z jednego z trzech wariantów wsparcia:

  • „aktywni rodzice w pracy” (tzw. babciowe),
  • „aktywnie w żłobku”,
  • „aktywnie w domu”.

Według ustawy, rodzice w zależności od indywidualnych potrzeb będą mogli przechodzić z jednego wariantu na drugi. Na to samo dziecko, za dany miesiąc, będzie można pobierać tylko jedno świadczenie. Co ważne, oprócz nowego wsparcia finansowego, rodzice bez zmian będą otrzymywać świadczenie 800+.

Aktywni rodzice w pracy (tzw. babciowe)

Według ustawyy, rodzice dzieci w wieku żłobkowym będą mogli pobierać 1500 zł przez 24 miesiące. Z wyższej dopłaty będą mogli skorzystać rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, 1900 zł miesięcznie.

– Jeżeli rodzice chcą powierzyć dziecko opiece babci, cioci, dziadkowi albo niani, dostaną na to 1500 zł wsparcia od państwa. Warunkiem jest aktywność zawodowa – mówiła Agnieszka Dziemianowicz–Bąk.

Rodzice sami będą mogli zdecydować, na co przeznaczą otrzymane środki. Jeśli zdecydują się na zawarcie z nianią czy babcią umowy uaktywniającej, to składki od tej umowy będą dodatkowo opłacane przez państwo (do wysokości podstawy nie wyższej niż 50 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę). Zawarcie umowy uaktywniającej nie będzie jednak warunkiem otrzymania świadczenia.

Aktywnie w żłobku

To świadczenie będzie kierowane do tych rodziców, których dzieci korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł na dziecko z niepełnosprawnościami. (nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzice ponoszą za pobyt dziecka w instytucji opieki). Zastąpi ono obecne dofinansowanie w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt dziecka w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Aktywnie w domu

Ostatni rodzaj świadczenia ma być wsparciem finansowym dla rodziców, którzy zdecydują się na pozostanie w domu, aby opiekować się dzieckiem. Będzie przysługiwało prawie na takich samych zasadach, jak obecnie rodzinny kapitał opiekuńczy. Różnicą będzie to, że świadczenie w wysokości 500 zł na czas 24 miesięcy będą mogli pobierać także rodzice na pierwsze i jedyne dziecko.

– Także rodzice, z których jedno nie chce albo nie może pójść do pracy, otrzymają wsparcie finansowe. To 500 zł, które inaczej niż w przeszłości będzie wypłacane na każde dziecko, a nie wyłącznie na drugie i kolejne – zapewnił Donald Tusk.

Z nowych rozwiązań rodzice będą mogli skorzystać od 1 października 2024 roku, a roczny koszt zaproponowanych rozwiązań ma wynieść 8,9 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki