ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Pielęgniarki z Uniwersytetu Medycznego odebrały dyplomy

  Rozwiń
  Barbara Cygan: "Nasze korzenie są tam, gdzie groby"

  Barbara Cygan: "Nasze korzenie są tam, gdzie groby"

  Anna Gronczewska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rozmowa z Barbarą Cygan, wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi i dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 46 w Łodzi
  Barbara Cygan: "Nasze korzenie są tam, gdzie groby"

  ©Krzysztof Szymczak

  Już we wtorek Wszystkich Świętych, ale już teraz odwiedzamy cmentarze. Zapalamy znicze na grobach bliskich, wspominamy ich. Ma Pani swój ulubiony cmentarz w Łodzi?

  Oczywiście. Nie będę oryginalna, gdy powiem, że to Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej. To nasze łódzkie Powązki. Można tam 1 listopada w sposób niezwykły, w zadumie, zamyśleniu, z refleksją myśleć o tych, którzy odeszli. A jednocześnie jest to wspomnienie bardzo historyczne. Cmentarz ten składa się z trzech części - katolickiej, ewangelickiej, prawosławnej. Jest miejscem, gdzie chyba najbardziej łączy się nasza wielokulturowa historia Łodzi.

  Niektóre z tych nagrobków są prawdziwymi dziełami sztuki, Wykonywali je znani twórcy, między innymi Wacław Konopka czy Władysław Czapliński, autor słynnego Górala na froncie kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej...

  Te niezwykłe nagrobki wykonane przez wielkich artystów muszą budzić podziw osób, które są tam pierwszy raz, ale też tych wędrujących cmentarnymi alejkami dziesiątki razy.
  Jest to cmentarz z duszą, gdzie przeplatają się korzenie wielu łodzian. Przez cztery dni będzie prowadzona na Starym Cmentarzu tradycyjna kwesta na odnowienie kolejnych nagrobków. Rozpoczyna się już w sobotę. Potrwa do 1 listopada.

  Wędrując cmentarnymi alejkami, na które groby warto zwrócić uwagę?

  Jest ich wiele. Można na przykład zachwycać się nagrobkiem Zofii Biedermann. Ale trzeba zwrócić uwagę na kaplicę Scheiblerów, która znajduje się w części ewangelickiej. Jest ona dziełem wybitnych architektów Edwarda Lilpopa i Józefa Dziekońskiego. Wspominając o tej kaplicy nie jestem oryginalna. Wiele osób, które odwiedziło wcześniej inne cmentarze, nie tylko w Polsce, jest zachwyconych tą kaplicą nagrobną. Są zdziwieni, że to nie kościół. Kaplicę zbudowano w stylu neogotyckim. Patrząc na nią ma się przed oczami historię rodziny Scheiblerów, tych którzy budowali przemysłową potęgę Łodzi. Kaplica jest ogromna, górująca nad cmentarzem. W części katolickiej warto zwrócić uwagę na mauzoleum rodziny Heinzlów.

  Zwraca też uwagę mauzoleum rodziny Gojżewskich, które swoim wyglądem przypomina bizantyjską świątynię.

  Wygląda bardzo okazale. Pochowani zostali w niej Gojżewscy. To rodzina katolicko-prawosławna. Jej członkowie są pochowani po dwóch stronach cmentarza. W części katolickiej i prawosławnej. Po Starym Cmentarzu można wędrować godzinami.

  To jednak nie jedyny cmentarz, który warto odwiedzić...

  Na pewno. Są też cmentarze innych wyznań. Choć to inna kultura, obyczaje, to warto też w tych dniach odwiedzić cmentarze żydowskie. Trzeba pamiętać, że wyznawcy judaizmu nie obchodzą 1 listopada, Dni Zadusznych, nie palą zniczy na grobach swoich bliskich, to nie będzie niczym niestosownym, jeśli w ten sposób oddamy hołd tym, którzy odeszli. I są pochowani na cmentarzach żydowskich. Nie ma już dawnego cmentarza żydowskiego przy ulicy Wesołej. Pozostał Cmentarz Żydowski przy ulicy Brackiej. Warto się tam przejść i zobaczyć, kto z ludzi wyznania mojżeszowego budował naszą Łódź. Na starym cmentarzu żydowskim pochowani byli między innymi rodzice Izraela Poznańskiego. Ich syn Izrael i jego rodzina pochowani zostali w pięknym mauzoleum, już na nowym Cmentarzu Żydowskim. Są jednak też mniejsze cmentarze innych wyznań. Wiele z nich jest zapomnianych, które też warto odwiedzić.

  CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tam dom nasz, gdzie groby nasze ...

  bencwau (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Cały świat do nas należy ! Dzięki samym sobie. I wspaniałym naszym władcom od setek lat skutecznie wyganiających Polaków na obczyznę.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kretyn znowu szuka winnych

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Znowu ONI nie zadbali o szczęście komucha.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fajna ta Basia!

  52+ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  :-)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo