Barbórka 2016. Pracownicy kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie otrzymają nagrody

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
W Bełchatowie święto Barbórki w tym roku będzie obchodzić blisko 5 tysięcy pracowników kopalni
W Bełchatowie święto Barbórki w tym roku będzie obchodzić blisko 5 tysięcy pracowników kopalni Fot. archwium
Udostępnij:
Pracownicy bełchatowskiej kopalni otrzymają nagrodę z okazji Dnia Górnika i „barbórkowe”. Na co mogą liczyć górnicy w innych zakładach?

Blisko pół tysiąca górników i zaproszeni goście w sobotę spotkają się w Bełchatowie na karczmie piwnej. Górnicy z Bełchatowa przy piwie i śląskim krupnioku przyjmą do swojego grona młodszych kolegów, którzy będą musieli złożyć uroczystą przysięgę. Podczas górniczej biesiady nie zabraknie też tradycyjnych górniczych śpiewów, zabaw a także kar dla niepokornych uczestników karczmy piwnej. Tuż przed północą górnicy dołączą do pań, które w tym samym czasie będą bawiły się na combrze babskim.

O tym, że moda na górniczą tradycję w Bełchatowie nie słabnie może świadczyć fakt, że pracownicy bełchatowskiej kopalni wciąż chętnie ubierają galowe mundury oraz czapki z pióropuszami. W tym roku w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów złożono zamówienie na uszycie 60 takich mundurów.

- Większość wniosków o zakup galowego munduru górniczego składają młodzi górnicy. Są to wnioski na ich pierwszy mundur - mówi Sandra Apanasionek, rzeczniczka koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, którego kopalnia jest oddziałem.

Odkrywka Złoczew: szczegóły w połowie roku

Koszt takiego munduru to ponad 2 tys. zł. z czego 33 proc. pokrywa pracownik, który płaci także podatek od dofinansowania przez zakład pracy, a pozostałe 67 proc. kosztów finansuje kopalnia.

W najbliższych dniach na konta pracowników wpłynie nagroda z okazji Dnia Górnika.

- Zostanie wypłacona w wysokości wynikającej z postanowień Karty Górnika, tj. w wysokości miesięcznego wynagrodzenia obliczonego jako średnia z trzech poprzedzających miesięcy - mówi Sandra Apanasionek.

Kopalnia Bełchatów ujawniła ostateczne plany odkrywki węgla Złoczew

O wysokości barbórkowej pensji przedstawiciele koncernu PGE nie mówią, ale nieoficjalnie wiadomo, że w zależności od zaszeregowania i stażu pracy zarobki w kopalni wahają się od 3,5 do ponad 5 tys. zł na rękę, a w przypadku np. sztygara, nawet grubo ponad 6 tys. zł. Ponadto, pracownikom przysługuje tradycyjne „barbórkowe” w wysokości 5 proc. średniego krajowego wynagrodzenia za październik. Oficjalne obchody Barbórki w Bełchatowie zaplanowano na 5 grudnia, wówczas odbędzie się też centralna akademia, podczas której górnikom wręczone zostaną medale i odznaczenia.

Barbórkę 2 grudnia świętować będą także pracownicy Tomaszowskich Kopalni Surowców Mineralnych „Biała Góra” w Smardzewicach. Pracuje tam ponad sto osób.

- Uroczystość będzie miała formę karczmy. Pracownicy przyjdą w mundurach. Wcześniej spotkamy się na mszy świętej - mówi Andrzej Grodzki, dyrektor kopalni. - Przewidujemy oczywiście również wypłatę dodatkowej pensji w grudniu z okazji Barbórki. Średnio wyniesie ona ok. 3 tys. zł - dodaje dyrektor Andrzej Grodzki.

Barbórkę obchodzą też „biali” górnicy z Cementowni Warta w Trębaczewie. Uroczystości zaplanowane na 9 grudnia tradycyjnie rozpoczną się mszą św. Wcześniej górnicy spotkają się na śniadaniu. Po nabożeństwie wszyscy udadzą się do siedziby cementowni, gdzie odbędzie się oficjalna część uroczystości, podczas której nastąpi wręczenie medali. Zaplanowano ślubowanie młodych adeptów górnictwa. Po części oficjalnej zaplanowano karczmę piwną. Górnicy z cementowni w grudniu otrzymają również dodatkową pensję z okazji tegorocznej Barbórki.

W skromnym gronie górnicze święto będzie obchodzić 10-osobowa załoga w Kopalni Trawertynu koło Działoszyna. - Będziemy świętować we własnym gronie w kameralnej atmosferze - mówi Paweł Granatowicz, członek zarządu kopalni. - Zawsze staramy się wyasygnować z okazji Barbórki symboliczny dodatek do pensji.

Współpraca: Daniel Sibiak

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem 14 - 20 listopada 2016 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Spolka corka
Tylko ze ci gornicy odkrywkowi zarabiaja na nie rentowne kopalnie gornikow glebinowych ktorzy to pomimo braku zyskow maja worek dodatkow socjalnych. Takze zajmijmy sie tworzeniem zyskow a nie problemem nazewnictwa.
G
Goscuk
Najlepsze jest to ze gornikiem jest nazywana kazda osoba pracujaca w kopalni. Nawet ta siedzace przy biurkach i kaputerach. Oni tez dostaja premie premiki
r
robol
Traktowanie górników odkrywkowych tak jak górników głębinowych jest kpiną , na tej zasadzie to kopiący doły pod kanalizację też są górnikami .
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie