Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie furtka do bezkarnej wycinki drzew w Łodzi?

Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczyński
Ministerstwo Środowiska zamierza zlikwidować obowiązkowe zezwolenia na wycinkę drzew. Samorządy będą mogły same regulować zasady wycinki, ale jeśli tego nie zrobią, to zacznie się karczowanie zieleni w niekontrolowany sposób.

Planowana nowelizacja ustawy o ochronie przyrody może doprowadzić do niekontrolowanej wycinki drzew. Łódzcy radni miejscy są tym przerażeni.

Radni obawiają się, że okres pomiędzy wejściem w życie nowej ustawy o ochronie przyrody a uchwałą rady dotyczącą zasad wycinki wykorzystają deweloperzy, którzy zaczną bezkarnie niszczyć zieleń w Łodzi.

W Łodzi często dochodzi do niekontrolowanej wycinki drzew. Mieszkańcy protestują, a radni zastanawiają się, jak powstrzymać degradację zieleni. Podczas ostatnich obrad komisji ochrony i kształtowania środowiska dowiedzieli się, że wkrótce może dojść do sytuacji, w której każdy będzie mógł bezkarnie ścinać drzewa.

Wycinka drzew w Łodzi. W Łodzi tną drzewa na potęgę. Więcej niż w innych miastach

- Projekt ustawy Ministerstwa Środowiska zakłada usunięcie konieczności wydawania zezwoleń na wycinkę drzew. To samorządy zadecydują, czy chcą wydawać zezwolenia i na jakich zasadach - powiedział Michał Baryła, dyrektor wydziału ochrony środowiska UMŁ. - Przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy nie można podjąć uchwały Rady Miejskiej dotyczącej zezwoleń na wycinkę. Od wejścia w życie ustawy do uprawomocnienia uchwały będzie można bez przeszkód ścinać drzewa.

Przerażona była tym radna Urszula Niziołek-Janiak, która od lat walczy o ochronę drzew, a od półtora roku pracuje nad projektem uchwały dotyczącej zarządzania łódzką zielenią. Zwróciła się też do prezydent Łodzi o inwentaryzację drzew w Łodzi, nie tylko na terenach miejskich, ale na całym obszarze Łodzi.

Dyrektor Michał Baryła zwrócił uwagę, że gdyby nawet Rada Miejska uchwaliła własne zasady wydawania zezwoleń na wycinkę w dniu wejścia w życie ustawy, to wojewoda ma 30 dni na akceptację tej uchwały, a wejdzie ona w życie 14 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego. Przez półtora miesiąca nie będzie przepisów regulujących wycinkę. - Inwestorzy wyczekają i skorzystają z tej szansy - ostrzega Michał Baryła.

Ministerstwo Środowiska przekonuje, że planuje wprowadzić okres przejściowy, w którym będą obowiązywać stare przepisy, a samorządy będą mogły uchwalić własne prawo miejscowe dotyczące zieleni.

- Projekt ustawy w najbliższych dniach zostanie przesłany do ponownych uzgodnień międzyresortowych. Ustawa wejdzie natomiast w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, więc rady gmin będą miały wystarczająco dużo czasu na przygotowanie własnych uchwał dotyczących ochrony zadrzewień - powiedziała Joanna Józefiak, radca ministra środowiska.

Fakty

Joanna Józefiak, kierująca Zespołem do Spraw Komunikacji i Promocji w Ministerstwie Środowiska: - Ministerstwo opracowało nową wersję przepisów w zakresie ochrony drzew i krzewów, która zakłada utrzymanie zezwoleń, opłat i kar dotyczących ich usuwania, z jednoczesnym przyznaniem radom gmin kompetencji do ustalania - w drodze uchwały stanowiącej akty prawa miejscowego - kiedy zezwolenia nie są wymagane i kiedy opłaty nie muszą być uiszczane. Nowelizacja zakłada więc przede wszystkim przeniesienie kompetencji do regulowania spraw związanych z wycinką drzew i krzewów na poziom władz lokalnych, gdyż to one najlepiej wiedzą, jak skutecznie zadbać o tereny zielone na swoim terenie.

Łódź przygotowuje się do przyjęcia nowej koncepcji rewitalizacji zieleni. Obecna polityka miasta dotycząca zadrzewień jest oparta na uchwale z 2012 roku. Weryfikacja założeń uchwały powinna odbywać się co 4 lata. Zarząd Zieleni Miejskiej zamierza zlecić opracowanie standardów kształtowania zieleni w Łodzi. Ma to ujednolicić działania związane z zielenią. Zapisy mają spowodować, że inwestycje nie będą ingerowały w zieleń, a projekty inwestycyjne dostosowywały się do niej, a nie odwrotnie. Jeszcze kilka lat temu w Łodzi więcej drzew się wycinało, niż sadziło. Obecnie jest odwrotnie. W sierpniu wydano zezwolenia na wycięcie 4.837 drzewa i wydano decyzje dotyczące 5.198 nasadzeń plus 361 nasadzeń zastępczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki