Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezdomność w Łodzi. Bezdomny śpi w autobusie i w tramwaju. Co zrobić z uciążliwym pasażerem? Jak mu pomóc?

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Bezdomni jeżdżą autobusami i tramwajami, by się ogrzać.
Bezdomni jeżdżą autobusami i tramwajami, by się ogrzać. Polska Press
Odkąd temperatura zbliża się do zera st. C, w tramwajach i autobusach komunikacji miejskiej w Łodzi daje się zaobserwować bezdomnych, którzy opuścili pustostany, parki, by ogrzać się w wagonach i pojazdach. Osoby te wraz z całym majątkiem upchanym w torbach, reklamówkach zajmują na ogół miejsca na końcu tramwaju lub autobusu. Zakapturzone, pogrążone w głębokim śnie podróżują od krańcówki do krańcówki.

Jak zareagować, gdy obecność bezdomnego trudno znieść?

A ponieważ bezdomni często brzydko pachną, pasażerowie szerokim łukiem omijają ten rejon pojazdów. Bywa jednak, że przykrego zapachu roznoszącego się po całym pojeździe nie daje się wytrzymać.

Co wtedy zrobić?

- Jeśli w autobusie lub w tramwaju przebywa osoba uciążliwa dla pasażerów, mogą oni powiadomić kierowcę albo motorniczego. Prowadzący pojazdy może poprosić ją o opuszczenie pojazdu. Jeśli uciążliwy pasażer nie zastosuje się do tej prośby, kierowca lub motorniczy powiadamia Centralę Ruchu MPK, która zgłasza sprawę do Straży Miejskiej, by podjęła interwencję - informuje Piotr Wasiak, rzecznik łódzkiego przewoźnika.

Na ulice wyruszyli streetworkerzy i strażnicy miejscy

Przebywanie na zewnątrz, gdy temperatura jest coraz niższa, szczególnie wieczorami i nocą, może okazać się nawet niebezpieczne dla osób w kryzysie bezdomności, które przebywają poza schroniskami i noclegowniami. Dlatego często pasażerowie kierując się empatią, znoszą uciążliwe towarzystwo.
Na łódzkie ulice wyruszyły patrole wolontariuszy Centrum Służby Rodzinie, Straży Miejskiej i Policji, które będą nieść doraźną pomoc osobom w kryzysie bezdomności.

- Patrolujemy miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne a więc pustostany, budynki przeznaczone do remontu i inne - mówi Joanna Prasnowska z łódzkiej Straży Miejskiej. - Lista takich miejsc jest aktualizowana na bieżąco, współpracujemy z łódzkim MOPS, wymieniamy się informacjami. Nasza rola w tych patrolach polega na proponowaniu osobie pozostającej w kryzysie bezdomności przewozu do schroniska lub noclegowni, a także informowaniu o tym, gdzie można zjeść ciepły posiłek, umyć się i wymienić odzież. Wolontariusze CSR będą oferować ciepłą herbatę, odzież zimową, koce.

Łodzianie mogą także informować o osobach w kryzysie bezdomności, którym jest potrzebna pomoc, sześciu streetworkerom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, którzy cały rok pracują z bezdomnymi. Informacje można wysłać e-mailem: [email protected], za pośrednictwem Facebooka pisząc do grupy „Streetworking po łódzku” oraz zatelefonować na numery dostępne na stronie internetowej MOPS www.mops.lodz.pl w zakładce „Pomoc osobom bezdomnym”.

Bezdomność w Łodzi. Jak łodzianie mogą pomóc?

Osoby potrzebujące wsparcia mogą osobiście zgłaszać się do Wydziału Wspierania Osób w Krzysie Bezdomności mieszczącego się przy ul. Objazdowej 17, gdzie dyżurują streetworkerzy oraz pracownicy socjalni. Wydział przyjmuje klientów w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 - 16, a we wtorki w godz. 9 - 17. Łodzianie, którzy chcą wesprzeć osoby potrzebujące mogą przywieźć do wydziału odzież męską - używaną, w dobrym stanie - tj. swetry, bluzy, kurtki z rozmiarach S, M lub L, nieużywaną bieliznę męską, skarpetki, kalesony, zimowe buty dla mężczyzn w rozmiarach powyżej 41. Dla kobiet są potrzebne zimowe buty, najlepiej sportowe w rozmiarach powyżej 39, a także T-shirty, bielizna osobista, skarpety i rajtuzy, ale również czapki, rękawiczki i szaliki. Przydadzą się także koce, śpiwory, kołdry i artykuły higieniczno-kosmetyczne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki