Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi zmalała liczba osób bezdomnych. Większość osób w kryzysie bezdomności mieszka w odpowiednich placówkach pomocowych

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Do liczenia osób bezdomnych skierowano straż miejska, policję, straż pożarną.
Do liczenia osób bezdomnych skierowano straż miejska, policję, straż pożarną. Polskapress/archiwum
Są już znane wyniki tegorocznej akcji liczenia osób bezdomnych. Akcja odbyła się w nocy ze środy 28 na czwartek 29 lutego 2024 roku. W ciągu jednej nocy sprawdzono 332 miejsca, w których najchętniej na noc chowają się osoby żyjące na ulicy.

W badaniu terenowym przeprowadzonym w Łodzi w nocy z 28 na 29 lutego 2024 roku uczestniczyło 20 funkcjonariuszy straży miejskiej, 10 strażaków z łódzkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, 30 policjantów i 33 pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz 5 liderów, którzy koordynowali ich działania. Podzieleni na dzielnice, wyposażeni w specjalne mapy (przygotowano ich 28) przeszukali 332 miejscu. Odnaleziono tam 204 osoby (dla porównania w czasie liczenie w 2019 roku takich osób było 258).

galeria zdjęć

Według najnowszych danych w Łodzi mieszka 726 osób bezdomnych (w 2019 roku było ich 891) większość stanowią mężczyźni (509 osób). Znacznie mniej jest kobiet - 172 i dzieci - 45. W trakcie nocnego liczenia 148 osób w kryzysie bezdomności przebywało w tzw. miejscach niemieszkalnych (ulice, klatki schodowe, dworce), a 56 osób w pustostanach, altankach i domkach na działkach. Pozostałe osoby pozostające w kryzysie bezdomności znajdowały się w różnego typu placówkach:

  • w noclegowni (66 osób)
  • schroniskach (224 osoby)
  • w domu dla matek z dziećmi (52)
  • ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy (22)
  • szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia (30)
  • instytucjach zdrowia psychicznego i leczenia uzależnień (27)
  • mieszkaniach chronionych (11)
  • w zakładzie karnym i areszcie (65)

Większość osób biorących udział w badaniu deklarowała, że w kryzysie bezdomności pozostaje od 2 do 5 lat (126 osób) oraz od 5 do 10 lat (101), 17 badanych przyznało, że są bezdomni od ponad 20 lat, a 58 – od 10 do 20 lat.

Jako źródła dochodu badani podawali zasiłek z pomocy społecznej (151 osób), pracę na czarno (102), rentę lub emeryturę (73), żebractwo (52), zbieractwo (45), świadczenia z ZUS (43). Z kolei 98 osób podało, że nie posiada żadnych dochodów.

Łódzcy badani wśród przyczyn swojej sytuacji wymieniali uzależnienie od alkoholu (141 osób), rozpad związku (134), eksmisję i wymeldowanie z mieszkania (115), zadłużenie (90), bezrobocie (87), konflikt z prawem (61).

Osoby w kryzysie bezdomności korzystają z różnych form wsparcia, m.in. 356 osób podało, że są to bezpłatne posiłki, 321 – schronienie, 235 – odzież, 175 – pomoc finansowa.

Lutowe liczenie osób w kryzysie bezdomności pokazało, że w Łodzi zmalała liczba takich osób. Trudno określić przyczyny tego zjawiska. Prawdopodobnie wpłynęła na to łagodna zima, która sprzyja częstemu przenoszeniu się bezdomnych z miejsca na miejsce,. Przyczyną może być również mnogość remontów starych kamienic, wyburzenie pustostanów, ogrodzone osiedla i pilnie strzeżone ogródki działkowe, czyli brak alternatywnych miejsc, w których osoby w kryzysie bezdomności mogły by stworzyć sobie alternatywną przestrzeń, poza instytucjami, które zawsze znajdą wolne łóżko dla osoby potrzebującej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Łodzi zmalała liczba osób bezdomnych. Większość osób w kryzysie bezdomności mieszka w odpowiednich placówkach pomocowych - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki