Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo energetyczne Polski, głównym tematem najbliższego posiedzenia Sejmu

PAP
PAP
Piotr Samsik
Piotr Samsik
Posiedzenie Sejmu, a bezpieczeństwo energetyczne Polski
Posiedzenie Sejmu, a bezpieczeństwo energetyczne Polski Wojciech Matusik / Polskapresse Gazeta Krakowska
Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się między innymi projektem ws. komisji weryfikacyjnej ds. energii. Posłowie mają też kontynuować pracę nad budżetem państwa na 2023 r.

Jednym z głównych punktów, zaplanowanego na 13-14 grudnia posiedzenia Sejmu, będzie pierwsze czytanie projektu ustawy o państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Ma to być pierwszy punkt obrad.

O złożeniu w Sejmie projektu tej ustawy poinformowali w ostatni czwartek posłowie PiS Kazimierz Smoliński i Marek Suski. Komisja ma się składać z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm, a na jej czele ma stanąć przewodniczący wybierany spośród członków komisji.

Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które ma móc podjąć komisja to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

Drugie czytanie projektu zaplanowano na tym samym posiedzeniu Sejmu, drugiego dnia obrad.

Posłowie mają też przeprowadzić debatę nad sprawozdaniem komisji o projekcie ustawy budżetowej na 2023 r. W projekcie założono dochody budżetu na poziomie 604,7 mld zł, wydatki 672,7 mld zł, co oznacza, że deficyt ma być nie większy niż 68 mld zł. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) założono na poziomie ok. 4,5 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (definicja UE) na poziomie 53,3 proc. PKB. W projekcie przyjęto, że PKB w 2023 r. wzrośnie o 1,7 proc. a średnioroczna inflacja wyniesie 9,8 proc.

W ostatnią środę na posiedzeniu sejmowej komisji finansów, która tego dnia zajmowała się projektem budżetu państwa na rok 2023 przyjęta została poprawka - zgłoszona przez kierującego komisją Andrzeja Kosztowniaka (PiS) - zwiększająca dofinansowanie dla telewizji publicznej z 1,995 mld zł na 2,7 mld zł.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki