Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV w regionie łódzkim rozpoczęte. Największe zainteresowanie szczepieniem 12- i 13-latków jest w Łodzi

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Pierwsze nastolatki z Łódzkiego dostały refundowaną szczepionkę przeciw wirusowi HPV. Szczepione są niemal tylko dziewczynki.

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV w Łodzi i regionie

1 czerwca rozpoczęły się bezpłatne szczepienia 12- i 13-latków przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Bardzo duże zainteresowanie szczepionkami jest w samej Łodzi. W przychodni POZ przy ul. Janosika w Łodzi przygotowane terminy rozeszły się w ciągu godziny.

- Nie spodziewałam się takiego zainteresowania - przyznaje kierująca przychodnią Aleksandra Moskot- Rakoczy. - Mamy bardzo dużo pacjentów spoza poradni, choć mieścimy się trochę na uboczu - dodaje. Przychodnia planuje już zamówić już kolejne szczepionki, nowe szczepionki i terminy mają być dostępne w połowie czerwca.

Podobnie jest w poradni Vitaplus w Łodzi, gdzie 30 szczepionek rozeszło się w jeden dzień. Jednak poza Łodzią zainteresowanie jest mniejsze. Przychodnia Medar w Łęczycy zamówiła 30 szczepionek, do piątku zarezerwowano 10.

- Najbardziej świadomi rodzice zdecydowali się na szczepienie dzieci wcześniej i kupili szczepionki samodzielnie. Teraz potrzeba czasu na dotarcie do szerszego grona rodziców - ocenia Małgorzata Raczkiewicz, menadżer przychodni.

Na brak chętnych narzekają też przychodnie ze Zgierza. Tam jednak bezpłatne szczepienie przeciw HPV nie jest żadną nowością - już drugi rok z rzędu prowadzony jest program szczepień 13-letnich dziewczynek z powiatu zgierskiego.

- Mamy szczepionki i jesteśmy w gotowości, ale zapytań nie mamy - słyszymy w jednej z poradni w powiecie.

Niemal 100 proc. dzieci zgłaszanych na szczepienie to dziewczynki, choć program bezpłatnych szczepień obejmuje też chłopców. Rodzice dziewczynek częściej wiedzę o związku zakażenia wirusem HPV z zachorowaniami na raka szyjki macicy.

Pani Joanna z Łodzi zaszczepiła starszą córkę korzystając z dotychczasowej refundacji 50 proc., cieszy się, że młodszą zaszczepi już bezpłatnie.

- Nie mam żadnej wątpliwości. Znam dane epidemiologiczne z innych krajów, gdzie po szczepieniach rak szyjki macicy nie występuje - mówi.

Na szczepienie syna zdecydowała się natomiast Aleksandra Moskot-Rakoczy. Jako lekarka wie, że jest to ważne, nie tylko ze względu na możliwość zarażenia wirusem partnerki.

- Szczepienie zmniejsza też częstotliwość raka głowy i szyi - wyjaśnia.

W sumie do regionu łódzkiego dotarło już 6,3 tys. szczepionek. Ich dystrybucją zajmuje się Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi. Rzecznik stacji Zbigniew Solarz podkreśla, że dystrybucja przebiega sprawnie i będą zamawiane kolejne dawki.

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Jak zapisać dziecko?

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV to nowość w Polsce. Dostępne są dla dzieci 12 i 13-letnich (urodzonych po 1 stycznia 2010). Szczepienia mają chronić przez zarażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), z którym związana jest większość zachorowań na raka szyjki macicy. Ten śmiertelnie groźny nowotwór dotyka rocznie 3 tys. kobiet w Polsce, a zabija połowę z nich. Wirus HPV wywołuje też inne nowotwory, m.in, szyi, głowy i prącia. Jest powszechny, do zakażenia dochodzi zwykle tuż po rozpoczęciu współżycia płciowego, a do ochrony nie wystarcza prezerwatywa.

W regionie łódzkim szczepi 218 placówek. Zapisy prowadzone są systemem znanym już z czasów pandemii: przez Internetowe Konto Pacjenta oraz infolinię 989.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki