MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w Łodzi spadło do 8,5 procent. W Poznaniu - do 2,1 procent...

Piotr Brzózka
Piotr Brzózka
Najnowsze dane GUS o stopie bezrobocia: 8,5 procent w Polsce, 9 procent w województwie Łódzkim, 8,5 procent w Łodzi.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w sierpniu 8,5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To oznacza spadek o 0,1 punktu procentowego w stosunku do lipca.

Ostatniego dnia sierpnia, w urzędach pracy w całej Polsce zarejestrowanych było 1 mln 346,9 tys. osób, o 14,6 tysiąca mniej, niż w lipcu tego roku i aż o 216 tysięcy mniej w porównaniu z sierpniem 2015 roku.

Stopa bezrobocia była w sierpniu bardzo zróżnicowana regionalnie. O ile w województwie wielkopolskim wynosiła zaledwie 5,2 procent, o tyle w woj. warmińsko-mazurskim - aż 13,9 proc. Region łódzki tradycyjnie ulokował się mniej więcej w połowie stawki, nieco poniżej średniej dla całego kraju. W sierpniu stopa spadła z 9,1 do 9,0 procent. Był to najlepszy wynik od października 2008 roku, a więc od czasu wybuchu wielkiego kryzysu finansowego i ekonomicznego (wówczas bezrobocie spadło do pułapu 8,6 proc.).

Bezrobocie w województwie łódzkim najniższe od 25 lat

Bez pracy w całym regionie było pod koniec sierpnia 94,9 tysięcy osób. Marszałek województwa Witold Stępień podkreślił, że choć brakuje nam pod tym kątem do województw o najmniejszym bezrobociu, to i tak wynik ten należy uznać za satysfakcjonujący, biorąc pod uwagę, że rok wcześniej, pod koniec wakacji, w pośredniakach zarejestrowanych było aż 16 tysięcy osób więcej.

Interesujących danych dostarcza szczegółowa tabela z podziałem na powiaty. Najmniejsze bezrobocie w Łódzkiem zanotowano w sierpniu w powiatach: skierniewickim (5,4 procent), rawskim (5,9 proc.), wieruszowskim (6,1 proc.), bełchatowskim (7,5 proc.) oraz łowickim (7,7 proc.). Najwyższa stopa bezrobocia była w powiatach: kutnowskim (12,8 proc.), łaskim (11,7 proc.), zgierskim (11,2 proc.), łęczyckim (11 proc.) i brzezińskim (10,7). Pocieszające jest to, że nie ma na mapie województwa czarnych plam, takich jak choćby powiat szydłowiecki w woj.mazowieckim, gdzie stopa bezrobocia przekracza 28 procent.

W ostatnich miesiącach zauważalny jest szybki spadek stopy bezrobocia w stolicy regionu, Łodzi, aczkolwiek wciąż jest ona wysoka w porównaniu z innymi dużymi aglomeracjami w Polsce. W sierpniu wyniosła 8,5 procent, o 0,1 punktu procentowego mniej, niż w lipcu. Rok temu, w sierpniu bezrobocie w Łodzi sięgało 10,4 procent, a na początku ubiegłego roku przekraczała 11 procent.

Optymizm studzą jednak dane z innych miast. W Poznaniu bezrobocie w sierpniu spadło do poziomu zaledwie 2,1 proc, w Warszawie - 3,1 proc., we Wrocławiu wyniosło 3,2 proc., w Gdańsku - 3,8 proc., w Krakowie - 4 proc.

Bezrobocie w Łodzi. Armią łódzkich bezrobotnych można zasiedlić duże osiedle

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 19-25 września 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki