Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w Łodzi. W grudniu stopa bezrobocia spadła do 7,9 proc.

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
W ubiegłym roku w Łodzi przybyło ponad 6 tys. miejsc pracy, Najwięcej osób zatrudniono w branży IT, usług dla biznesu i w produkcji.

Pod koniec grudnia stopa bezrobocia w Łodzi spadła do 7,9 proc. Na początku 2016 r. bezrobocie wynosiło 9,7 proc. – W ubiegłym roku prywatni inwestorzy utworzyli 6.260 miejsc pracy – poinformowała wczoraj prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Najszybciej etatów przybywa w sektorze IT oraz usług dla biznesu. – O gigantycznej dynamice możemy też mówić na rynku produkcyjnym, o czym świadczą rekrutacje prowadzone przez BSH i Hutchinson – mówi Adam Pustelnik, dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą w łódzkim magistracie. – Intensywnie rozwija się też logistyka, bo tylko firma Arvato, która swoje centrum stworzyła tuż przy granicy Łodzi (w Sosnowcu – red.), będzie rekrutowała ok. 800 osób.

**Czytaj:

Bezrobocie w województwie znów spadło i jest najniższe od ośmiu lat

**

Urzędnicy z Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą szacują, że w Łodzi jest ok. 4 tys. wakatów. – Bardzo dynamicznie będzie się rozwijało Fujitsu i Ericsson. Swoje wejście na łódzki rynek ogłosiła też amerykańska firma TRW produkująca systemy IT dla branży automotiv (motoryzacyjna – red.) – mówi Pustelnik. – W rankingu ABSL, czyli najbardziej wpływowej organizacji zrzeszającej firmy z sektora IT i outsourcingowego w Polsce, Łódź została uznała za miasto przyjazne inwestorom. Ich współpracę z łódzkim samorządem uznano za numer jeden w kraju. Tym samym Łódź wyprzedziła w rankingu Wrocław.

Czytaj:Bezrobocie w Łodzi. Armią łódzkich bezrobotnych można zasiedlić duże osiedle

Ożywienie na łódzkim rynku pracy wiąże się też z budową powierzchni magazynowych.

- Panattoni oddał do użytku 43 tys. mkw. takich powierzchni, a kolejne 43 tys. mkw. jest szykowane dla firmy Decathlon, która lada moment zacznie zatrudniać pracowników w tych magazynach – mówi Zdanowska. – Powstają również nowe biurowce. W ubiegłym roku osiągnęliśmy 330 tys. mkw. powierzchni biurowych w klasie A i B. Natomiast inwestycje, które są jeszcze w trakcie realizacji, dadzą kolejne 115 tys. mkw. powierzchni biurowych, kolejne 120 tys. mkw. ma zostać oddane do 2020 r.

W 2016 r. miasto sprzedało sporo nieruchomości pod nowe biurowce, m.in. w Nowym Centrum Łodzi. – Transakcja, którą zawarliśmy z belgijską firmą Ghelamco na kwotę 85 mln zł netto, jest przełomowa, bo nie odbiega od wartości transakcji zawieranych w stolicy. Wcześniej w Łodzi nie miało to miejsca. Na działce tej można wznieść 70 tys. mkw. powierzchni komercyjnej – podkreśla Pustelnik.
Bezrobocie w Łodzi ciągle jest ponad dwa razy większe niż w innych dużych miastach. Pod koniec listopada w Łodzi wynosiło ono 8,1 proc., w Krakowie i Gdańsku – 3,7 proc., w Poznaniu – 2 proc. Lepiej jest także w Kielcach, gdzie bezrobocie wynosi 7,7 proc.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki