Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BioNanoPark oficjalnie otwarty. Najnowsza aparatura badawcza na ponad 8 tys. metrów kwadratowych

Paweł Patora
We wtorek (19 stycznia) uroczyście otwarto BioNanoPark - nowoczesny ośrodek badawczy z Analizatorem Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ).

ARUZ bywa nazywany superprobówką (potrafi odtwarzać przebieg skomplikowanych reakcji chemicznych, choć rzeczywiste reakcje w nim nie zachodzą) i superkomputerem (może błyskawicznie wykonywać ogromną liczbę operacji logicznych, choć nie składa się z mikroprocesorów).

Jest jedynym na świecie urządzeniem, które dzięki specjalnym układom elektronicznym jest zdolne do symulowania reakcji chemicznych z udziałem nawet około miliona cząsteczek.

ARUZ jest głównym urządzeniem Laboratorium Symulacji Molekularnych. To jedno z sześciu laboratoriów znajdujących się w otwartym wczoraj, na terenie Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego, BioNanoParku.

Pozostałe laboratoria to: Biotechnologiczne, Badań Strukturalnych Nanomateriałów, Medycyny Spersonalizowanej, Biosensorów i Elektroniki Organicznej oraz Autentyfikacji Produktów.

Będzie w nich można prowadzić badania służące do wytwarzania nowych, bardziej wytrzymałych materiałów, innowacyjnych urządzeń elektronicznych, lekarstw dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta, wysokiej jakości kosmetyków czy zdrowych produktów żywnościowych.

Na ponad 8 tys. metrów kw. BioNanoParku umieszczono najnowocześniejszą aparaturę badawczą. Łączna wartość budowy i wyposażenia tego obiektu wraz z Inkubatorem Technologicznym to 178 mln zł, z czego 85 proc. pochodziło z unijnego programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka”.

CZYTAJ TEŻ: BioNanoPark w łódzkim Technoparku. Wmurowano kamień węgielny pod centrum badawcze

Dr Bogdan Wasilewski, prezes zarządu łódzkiego Technoparku powiedział podczas uroczystości, że choć wybudowanie i wyposażenie BioNanoParku jest urzeczywistnieniem marzeń o nowoczesnym wszechstronnym centrum badawczo-wdrożeniowym, to jednak największy sukces stanowi pozyskanie do współpracy najlepszych naukowców, którzy zdecydowali się poświęcić swój czas oraz pasję, aby rozwijać BioNanoPark.

- To była bardzo trudna inwestycja, terminy napięte do granic możliwości, a do tego innowacyjne rozwiązania, których wcześniej nikt nigdzie nie zastosował - mówił prezes Wasilewski. - Każdego dnia uczyliśmy się, że wspólnym wysiłkiem można przesuwać granice wyobraźni.

W uroczystym otwarciu BioNanoParku udział wzięli przedstawiciele władz miasta i województwa, łódzcy parlamentarzyści, reprezentanci łódzkich uczelni i biznesu.

- Łódź nabiera przyspieszenia. To co tu się znajduje dowodzi przyspieszenia w stosunku do innych ośrodków nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą - cieszył się prof. Stanisław Bielecki, rektor Politechniki Łódzkiej, który był pomysłodawcą i inicjatorem utworzenia BioNanoParku.

- To miejsce stanie się zapewne w przyszłości ikoną Łodzi i regionu - dodał rektor PŁ.

- Władza publiczna zrobiła to, czego od niej oczekiwano - mówił z dumą Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. - Zadbaliśmy o spółkę, o uzyskanie unijnej dotacji, uruchomiliśmy niebagatelne pieniądze na wkład własny. Wykazaliśmy się dużą determinacją, by tworzyć warunki do rozwoju nauki, rozmoju innowacji, do komercjalizacji wiedzy.

Po przemówieniach, przecięciu wstęgi i poświęceniu nowego obiektu, goście uroczystości mogli zwiedzić laboratoria bio- i nanotechnologiczne, wyposażone w sprzęt najwyższej klasy. Umożliwi on prowadzenie badań m. in. dla przemysłu chemicznego, kosmetycznego, farmaceutycznego, spożywczego, paliwowego i obronnego.

CZYTAJ TEŻ: ARUZ – jedyne takie urządzenie na świecie stanie w łódzkim Technoparku

ARUZ w pigułce
ARUZ waży 50 ton. Ma kształt walca o wysokości 4,5 m i średnicy 16 m. Znajduje się w nim 100 km połączeń elektronicznych. Został zbudowany przy użyciu 27 000 układów FPGA (z angielskiego Field Programmable Gate Array) - elektronicznych programowanych układów logicznych. ARUZ potrafi wykonywać obliczenia co najmniej tysiąc razy szybciej niż istniejące obecnie superkomputery.

ARUZ powstał w wyniku badań zapoczątkowanych w latach 90. ub. wieku przez nieżyjącego już łódzkiego fizyka prof. Tadeusza Pakułę, a kontynuowanych przez wielu naukowców z Politechniki Łódzkiej, we współpracy z firmami przemysłowymi.

Licencję na ARUZ wykupił Technopark. Za projekt układów elektronicznych, konstrukcję i montaż urządzenia, dostarczenie oprogramowania, wykonanie testów i uruchomienie ARUZa odpowiadała firma Ericpol. Koordynatorem projektu był Adam Włodarczyk z Ericpolu.

Wybudowanie ARUZ-a oraz wzniesienie i wyposażenie budynku BioNanoParku nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia udziałowców Technoparku, a więc samorządu województa łódzkiego, władz miasta Łodzi, łódzkich uczelni, a także Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
11 - 17 stycznia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki