MKTG SR - pasek na kartach artykułów

BRA Day czyli Dzień Informacji o Rekonstrukcji Piersi. Usuniętą pierś można zrekonstruować na NFZ. To staje się już standardem

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Usunięcie i rekonstrukcję piersi często przeprowadza się podczas jednego zabiegu
Usunięcie i rekonstrukcję piersi często przeprowadza się podczas jednego zabiegu Anna Kaczmarz/Dziennik Polski/Polskapresse
Coraz więcej kobiet z regionu łódzkiego poddaje się operacji rekonstrukcji biustu po zabiegach związanych z rakiem piersi. Są one refundowane przez NFZ i pozwalają ukoić lęk pacjentek przed utratą kobiecości.

Dzień Informacji o Rekonstrukcji Piersi 2023

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi, a 13 października - dniem w którym szczególnie przypomina się o możliwości rekonstrukcji piersi w przypadku konieczności przeprowadzenia mastektomii. Z tej okazji łódzkie instytucje przypominają kobietom o tej możliwości.

Rak piersi jest jednym z częściej występujących nowotworów u kobiet. Stanowi 23 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory i jest przyczyną blisko 14 proc. zgonów. Liczba chorych rośnie. W 2018 r. na raka piersi zachorowało 19 tys. Polek, natomiast obecnie liczba chorych przekracza 24 tys.

Leczenie raka piersi. Jest coraz więcej możliwości

Jednak jednocześnie powiększają się też możliwości leczenia. Coraz częściej w razie mastektomii wykonywana jest rekonstrukcja piersi. Taką rekonstrukcję można zrobić podczas jednego zabiegu. To oznacza, że kobiety budzą się po operacji bez nowotworu, za to z już zrekonstruowaną piersią. Oba zabiegi są refundowane przez NFZ i bezpłatne dla pacjentek. W tym półroczu w Łódzkiem wykonano już 267 rekonstrukcji piersi różnymi metodami, a w całym roku 2022 - 650.

Z rekonstrukcji piersi na NFZ mogą też skorzystać panie, które zabieg mastektomii przeszły już wiele lat temu.

- Zachęcam amazonki do rozważenia skorzystania z rekonstrukcji piersi, t ten zabieg może być dla pań symbolicznym zamknięciem etapu życia związanego z chorobą nowotworową - mówi Artur Olsiński dyrektor łódzkiego oddziału NFZ.

Od kilku lat NFZ refunduje też profilaktyczną mastektomię, czyli usunięcie piersi u kobiet, które mają stwierdzoną genetyczną skłonność do zachorowania na raka piersi. Operacje są coraz doskonalsze. Niedawno w łódzkiej Matce Polce przeprowadzono pierwszą w Polsce operację profilaktycznej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją piersi metodą laparoskopową. Taka metoda pozwala na mniejsze blizny i mniejsze powikłania po operacji.

BRA Day - kampania szpitala im. Kopernika w Łodzi

Aby podkreślić wagę świadomości rekonstrukcji piersi szpital im. Kopernika w Łodzi organizuje w październiku BRA Day - cykl warsztatów dla kobiet o leczeniu raka piersi. Jego głównym punktem była piątkowa (13 października) gala BRA Day w Teatrze Wielkim w Łodzi, podczas której w roli modelek prezentujących stroje MMC Studio, Patrycji Plesiak oraz Ranity Sobańskiej wystąpiło 46 pacjentek z doświadczeniem raka piersi.

W ramach BRA DAY w sobotę (14 października) o godz. 16 można wybrać się do hotelu Andel's (ul. Ogrodowa 17, sala Fit, 5 piętro) na warsztaty taneczne "Zmysłowe spotkanie z ciałem i duszą". Wstęp jest wolny.

Kolejne wydarzenia w ramach cyklu BRA Day:

  • Warsztaty pozytywnego myślenia z dr Anna Cieślak-Wojciechowską, sobota (21.10) godz. 11.30
  • BRAnegdoty spotkanie autorskie z prof. Agnieszką Kołacińską-Wow, sobota (21.10) godz. 14|
  • -Rehabilitacja w procesie leczenia onkologicznego z Tomaszem Błaszczykiem i Anią Banaszek, czwartek ( 26.10) godz. 15:30 (wyjątkowo w Wojewódzkiej Przychodni Rehabilitacyjnej szpitala im. Kopernika, ul. Pabianicka 62, wejście od ul. Sanockiej)
  • Poznaj mity i fakty w ginekologii onkologicznej czyli wszystko o co chciałabyś zapytać ginekologa? Z prof. Miłoszem Wilczyńskim, sobota ( 28.10) godz. 11
  • Pielęgnacja skóry głowy po i w trakcie leczenia onkologicznego – obalamy mity z Anną Węgrzyn, sobota (28.10) godz. 13.
  • Warsztaty kulinarne, niedziela (29.10) godz. 11.

Mammografia- najlepsza profilaktyka raka piersi będzie dostępna szerzej

Aby leczenie było jak najskuteczniejsze, a operacja jak najmniej inwazyjna, rak piersi musi być jak najwcześniej wykryty. Pomocna tu jest regularna, profilaktyczna mammografia, dostępna obecnie bez skierowania w ramach programu profilaktycznego NFZ co dwa lata dla kobiet w wieku 50-69 lat. Od listopada z programu będą mogły skorzystać także panie w wieku od 45 i do 74 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki