Spis treści
Co się dzieje, jak nie spuszczasz wody w toalecie?
Sprawa może się wydawać błaha, ale wzbudza kontrowersje – spuszczanie wody w toalecie nocą. W niektórych krajach, jak np. w Szwajcarii, po godzinie 22, czyli podczas ciszy nocnej, nie można spuszczać wody. Wiele osób (być może jesteś jedną z nich) w trosce o śpiące osoby też tego nie robi, kiedy nocną porą robi tylko „jedynkę”. Jednak niespłukiwanie nocnego siku może powodować problemy zdrowotne.
Jennifer Shaw, specjalistka od toalet, ostrzega przed zostawianiem moczu w toalecie przez całą noc. Choć zależy to od osobistych preferencji, to pozostawienie uryny w muszli klozetowej na wiele godzin może powodować problemy.
– Pierwszą rzeczą jest zapach, jaki może pozostawić dla osób korzystających z łazienki z samego rana. Nikt nie chce myć zębów w towarzystwie smrodu sików – mówi Jennifer Shaw. – Może również namnażać zarazki i bakterie, jeśli nie zostanie od razu spłukany. Wbrew powszechnej opinii, mocz nie jest sterylny, a zatem jego pozostawienie może stanowić zagrożenie dla higieny.
Ekspertka przestrzega przed takim nawykiem, szczególnie kiedy panują wysokie temperatury.
– Zwłaszcza w miesiącach letnich, gdy okna w łazience pozostają otwarte w nocy, brak spłukiwania może przyciągać muchy i inne owady – nie jest to coś, czego ludzie chcą, gdy wskakują pod prysznic przed pracowitym dniem. Z punktu widzenia czyszczenia, pozostawienie moczu doprowadzi do nagromadzenia się osadów mineralnych, które będą wymagały usunięcia. Zwiększona wilgotność może również stworzyć środowisko łazienkowe bardziej podatne na pleśń – podkreśla Shaw.
Co się dzieje po spuszczeniu wody w toalecie? Po co opuszczać deskę?
Opuszczanie deski sedesowej PRZED spuszczeniem wody jest bardzo ważne. Pomaga to powstrzymać rozprzestrzenianie się zarazków. Choć zamknięcie pokrywy muszli nie ustrzeże cię przed wirusami, to może zapobiec rozpraszaniu się bakterii, o czym mówił dr Charles P. Gerba, profesor wirusologii na University of Arizona w Tucson, główny autor badania opublikowanego w American Journal of Infection Control.
– Istnieje zjawisko zwane „pióropuszem toaletowym”, które powoduje rozpylanie kropelek w łazience podczas spłukiwania. Kropelki te mogą zawierać bakterie, takie jak Norovirus, SARS i E. coli i mogą zanieczyszczać przedmioty, w tym ręczniki i szczoteczki do zębów. Utrzymywanie zamkniętej pokrywy toalety zmniejszy ten efekt o około 50 proc., więc warto zachęcić wszystkich członków rodziny do przestrzegania tej prostej zasady, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się paskudnych zarazków – dodaje Jennifer Shaw.
Niespuszczanie moczu w nocy może powodować nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także tworzenie trudnych do usunięciaosadów mineralnych, pleśń i namnażanie bakterii.
Źródła:
Impacts of lid closure during toilet flushing and of toilet bowl cleaning on viral contamination of surfaces in United States restrooms American Journal of Infection Control
'Disgusting' nighttime toilet habit that is a 'hygiene hazard' Gloucestershire Live
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?