Budżet obywatelski w Łodzi. Od soboty rusza głosowanie

  Budżet obywatelski w Łodzi. Od soboty rusza głosowanie

  Matylda Witkowska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Do kampanii promocyjnej zaproszono pięciu autorów wniosków. Będą na plakatach i filmach

  Do kampanii promocyjnej zaproszono pięciu autorów wniosków. Będą na plakatach i filmach ©Matylda Witkowska

  Od soboty, 16 września, można wybierać zadania do budżetu obywatelskiego Łodzi na 2018 rok. Do wyboru jest 730 projektów ogólnomiejskich i osiedlowych. Głosowanie trwa do 8 października.
  Do kampanii promocyjnej zaproszono pięciu autorów wniosków. Będą na plakatach i filmach

  Do kampanii promocyjnej zaproszono pięciu autorów wniosków. Będą na plakatach i filmach ©Matylda Witkowska

  Plan dla podróżujących pieszo po Łodzi, przystań dla motocykli, a może odnowienie PRL-owskich murali? W sobotę rusza głosowania na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego Łodzi. Do wyboru jest 730 różnych zadań.

  136 z nich to zadania ogólnomiejskie. Jak zwykle wiele projektów dotyczy szkół (np. budowa hali sportowej dla SP nr 182 w Łodzi za 1,25 mln zł), wzbogacenia terenów zielonych (np. budowa wież ze zjeżdżalniami na terenie po dawnym lunaparku za 2 mln zł) oraz remontu dróg i chodników (np. zamiana ul. Kamińskiego w woonerf za 2 mln zł).

  Nie brakuje jednak projektów nietypowych oraz kontrowersyjnych. Najwięcej emocji wzbudza plan organizacji pikniku dla nieistniejącego kraju San Escobar za ponad pół miliona złotych.

  CZYTAJ TEŻ: Budżet obywatelski: z pomników Kościuszki i Schillera zniknęły rogi

  Ale można też wybrać badanie łódzkiej młodzieży pod kątem chorób cywilizacyjnych ( 2 mln zł), utworzyć ogród różany w botaniku (1,9 mln zł), czy zabezpieczyć kapliczki w Łagiewnikach (920 tys. zł).

  Pozostałe projekty dotyczą 36 osiedli. Lokalne projekty z reguły są tańsze niż miejskie. Na przykład na osiedlu Bałuty- Centrum można np. doposażyć filię biblioteki miejskiej przy ul. Osiedlowej za 6 tys. zł lub kupić ławki na skwer przy ul. Wrocławskiej za 10,5 tys. zł.

  W sumie do wydania jest 40 mln zł. Z tego niecałe 10 mln zł przeznaczone jest na zadania ogólnomiejskie, a reszta podzielona została między osiedla w zależności od liczby mieszkańców. Najmniejsze osiedle Nr 33 może wydać 230 tys. zł, największe, Chojny-Dąbrowa, 1,9 mln zł.

  Każdy mieszkaniec Łodzi powyżej 16. roku życia może wybrać pięć zadań miejskich i pięć z dowolnie wybranego osiedla. Zadania, które zdobędą najwięcej głosów przejdą do realizacji.

  CZYTAJ TEŻ: Budżet obywatelski województwa łódzkiego. Początek głosowania 1 października

  Głosowanie internetowe rozpocznie się dziś o północy i potrwa do 8 października do północy. Kto nie ma w domu internetu może zagłosować w jednej z filii miejskiej biblioteki. Aby zagłosować trzeba podać imię, nazwisko i numer PESEL oraz potwierdzić wybór kodem przysłanym SMS-em.

  Głosowanie papierowe zacznie się jutro o godz. 9 i potrwa do 1 października. Głosować można w wyznaczonych punktach. Każdy mieszkaniec Łodzi może pobrać pięć kart do głosowania. Można je oddać w punktach informacyjnych magistratu, centrum kontaktu z mieszkańcami, miejskich ośrodkach kultury.

  Aby ułatwić wybór projektu w sobotę na ulicy Piotrkowskiej odbędzie się budżetowy piknik. Od godz. 12 do 16 między ulicami Struga i Zamenhofa pojawią się stoiska prezentujące około setki projektów. Łodzianie mogą porozmawiać z autorami i poznać zasady głosowania.

  Zaplanowano też inne imprezy. W przyszłą sobotę, 23 września, o godz. 12 w parku Sienkiewicza rozpocznie się gra miejska Poznaj Budżet Obywatelski. Uczestnicy muszą odnaleźć miejsca w Śródmieściu, dla których zgłoszone są projekty. Do głosowania zachęca też kampania reklamowa z udziałem autorów wniosków, którzy występują w koszulkach i pelerynach miejskich superbohaterów.

  CZYTAJ TEŻ: Budżet obywatelski Łodzi na 2018 rok. Można składać wnioski

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  Głosuje za odwołaniem Hanki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żenada

  Limo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

  Te pelerynki i czubki na pomnikach tylko ośmieszają ludzi, którym zależy na otoczeniu w którym żyją. Trzymam kciuki za społeczników. Czerwona kartka dla urzędasów!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mazurska 44/46 bl.15

  Krystyna! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

  Kochani głosujemy za budową parkingu.Będziemy mieli SUPER !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo