Chińczycy chcą współpracować z województwem łódzkim

  Chińczycy chcą współpracować z województwem łódzkim

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień spotkał się z władzami chińskiej prowincji Guangdong

  Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień spotkał się z władzami chińskiej prowincji Guangdong ©lodzkie.pl

  Delegacja chińskiej prowincji Guangdong, której stolicą jest Kanton, odwiedziła w czwartek Łódź. Chińczykom zależy na współpracy z województwem łódzkim w dziedzinie gospodarki, nauki i turystyki.
  Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień spotkał się z władzami chińskiej prowincji Guangdong

  Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień spotkał się z władzami chińskiej prowincji Guangdong ©lodzkie.pl

  Chińska delegacja przyjechała do Polski na dwa dni. Najpierw odwiedziła Warszawę, później Łódź, a następnie pojechała do Krakowa. Wizyta w Łodzi była efektem ubiegłorocznego wyjazdu do Chin samorządowców i biznesmenów z Łódzkiego. Ponadto nasz region zarekomendowała Chińczykom marszałek Sejmu Ewa Kopacz podczas wizyty w Azji.

  - Zależy nam na bliskiej współpracy z województwem łódzkim - mówi Huang Longyun, przewodniczący Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych prowincji Guangdong.
  - Kontakty nawiązały już uczelnie. Chcemy rozwijać wymianę studentów i realizować wspólne projekty naukowe. W dalszej perspektywie liczymy na rozwój turystyki. Prowincja Guangdong liczy 100 mln mieszkańców i na pewno wielu z nich chciałoby zwiedzić region łódzki.

  Równie ważna jest współpraca gospodarcza. Guangdong to prowincja, która stanowi 20 proc. całej chińskiej gospodarki.

  Kilka dni temu z Kantonem nawiązał współpracę Urząd Miasta Łodzi. Władze Łodzi zmierzają do zawarcia umowy z Kantonem o miastach partnerskich. Kanton chce natomiast zainwestować w Nowe Centrum Łodzi, a także skorzystać z łódzkich doświadczeń związanych z tworzeniem centrum filmowego i logistycznego.

  - Lubimy polskie jedzenie, czyste powietrze i błękitne niebo. Dlatego zależy nam również na współpracy w dziedzinie ochrony środowiska - stwierdził Huang Longyun. - Kuchnia kantońska też jest dobra i warto, by łodzianie ją poznali - dodał.

  Aby usprawnić porozumienie regionu łódzkiego z Chinami wprowadzony zostanie pierwszy w Polsce program dotyczący szkolenia samorządowców i przedsiębiorców. Dzięki niemu przedstawiciele samorządów i biznesu dostaną szansę poznania problemów i specyfiki prowincji, z którymi chcą współpracować. Na pilotażowy program dla województwa łódzkiego pieniądze dało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Realizować będzie go Zakład Azji Wschodniej Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Łódzkiego.

  - Umowę podpisaliśmy kilka dni temu. Będzie realizowana do końca października - mówi Dominik Mierzejewski, adiunkt Zakładu Azji Wschodniej. - Będą to całodzienne szkolenia w 3-4 grupach po 15 osób.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  matt

  matt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Wydział Stosunków Międzynarodowych? Nie wiedziałem, że takowy istnieje. Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 12

  Jakby zainwestowali w NCŁ to nie wiem chyba bym, poczul ze staniemy sie potegą! :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo