Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Łodzi nagrał swoją pierwszą płytę dla wydawnictwa Dux

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Łodzi jest laureatem wielu nagród
Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Łodzi jest laureatem wielu nagród Akademia Muzyczna
Młodzi, utalentowani i gotowi na wyzwania artyści Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Łodzi (Lodz Chamber Choir) nagrali swoją pierwszą płytę. Opublikowało ją wydawnictwo Dux.

Wokaliści Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Łodzi (Lodz Chamber Choir) mają na koncie wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach. Pokaźny dorobek zespołu wzbogaca od niedawna pierwsza wydana płyta. Album nosi tytuł „Contemporary Choral Music from Lodz” - oficjalna premiera odbyła się 9 listopada w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi.

W czerwcu 2023 roku na 53. Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat prowadzony przez dra hab. Dawida Bera Lodz Chamber Choir wygrał m.in. Złoty Dyplom, Grand Prix - Nagrodę Główną dla najlepszego chóru, udział w przyszłorocznej edycji Turnieju w charakterze gościa specjalnego i nominację do Grand Prix Polskiej Chóralistyki w Poznaniu. Sukces natchnął młodych muzyków pozytywną energią, tak potrzebną do realizacji pierwszej płyty z wymagającym repertuarem. Na płycie znalazły się utwory autorstwa kompozytorów związanych z Łodzią, a szczególnie z łódzką uczelnią muzyczną. Są to: Jerzy Bauer, Sławomir Kaczorowski, Krzysztof Grzeszczak, Olga Hans, Tomasz Szczepanik, Jakub Neske, Maciej Kabza, Piotr Grzelak.

Zespół pracował nad materiałem w minione wakacje, nagrania odbyły się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi.

Ta płyta to projekt ważny dla miasta, akademii, a przede wszystkim dla łódzkiego środowiska kompozytorskiego. To także wyzwanie, okazja poznania zupełnie nowego repertuaru, możliwość zdobycia umiejętności współpracy z realizatorami. Na płycie chcieliśmy uwiecznić różnorodność, od tradycji chrześcijaństwa po spuściznę filozofów i poetów. I to się udało — ocenia dyrygent chóru, Dawid Ber, który prowadzi zespół od początku jego istnienia.

Artysta dodaje, że płyta dziś wbrew pozorom nie jest przeżytkiem. - Może płyt nie kupuje się dziś w takiej liczbie, jak jeszcze 10 lat temu, ale rynek fonograficzny w Polsce ma się dobrze. Płyta to inne medium, to całościowy produkt z bookletem, grafiką, to nośnik namacalny, a więc niosący całkiem inny bagaż emocjonalny - zaznacza dyrygent wspominając, że nieprzekonani mogą także znaleźć wykonania chóru chociażby na Spotify.

Jakub Neske, kompozytor utworu Signum Crucis, naświetla zaś szczególne cechy swojego utworu. - Wcześniej byłem kojarzony z energią, rytmem. Tym razem chciałem sprawdzić się w nowej materii. Charakterystyczną cechą Signum Crucis jest dominacja głosów męskich na pierwszym planie, który ewolucyjnie odsłania głosy żeńskie. W finale rodzi się nasycone brzmienie - komentuje
kompozytor. - Jako kompozytor staram się czuwać nad realizacją nagrań premierowych. W przypadku tej płyty napięty grafik podpowiedział, aby zaufać interpretacji dyrygenta.

Prezeska chóru, Klaudia Stępień, podkreśla bogate już doświadczenie zespołu.

- Można powiedzieć, że od dwóch lat w pewnym sensie jesteśmy jedną z wizytówek łódzkiej chóralistyki - wyjaśnia. - Śpiewaliśmy w Wejherowie, Bydgoszczy, Rybniku, Legnicy, a na koniec listopada czeka nas zaszczyt śpiewania na konkursie konkursów, Grand Prix Polskiej Chóralistyki w Poznaniu. Chórzyści są u nas chórzystami dodatkowo. Mamy studentów edukacji artystycznej, instrumentalistyki, muzykoterapii, rytmiki, także kompozytorów, dyrygentów, realizatorów. Cieszy udział absolwentów, którzy mimo innego już etapu nadal z chęcią uczestniczą w śpiewie zespołowym. Taka też jest idea chóru: nie traktujemy tego, jako kolejny przedmiot, a właśnie zespół, gdzie ludzie mogą cieszyć się chóralistyką, czego dowodem jest wydanie płyty.

Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (Lodz Chamber Choir) powstał w październiku 2021 roku. W jego skład wchodzą studenci Wydziałów Twórczości, Interpretacji, Edukacji i Produkcji Muzycznej oraz Wykonawstwa Instrumentalnego. Zespół posiada w repertuarze głównie dawną i współczesną polską literaturę chóralną. W kwietniu 2022 roku w XXV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie Chór zdobył Złoty Dyplom oraz wyróżnienie specjalne za najlepszą prezentację utworu z towarzyszeniem fortepianu, a w czerwcu 2022 roku w IV Ogólnopolskim Festiwalu i Konkursie Chóralnym Musica in Urbe w Bydgoszczy - Złoty Dyplom oraz nagrodę specjalną za walory brzmieniowe. W listopadzie 2022 roku Chór zdobył Złoty Dyplom na XIV Międzynarodowym Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna im. H. M. Góreckiego. Zespół ma na koncie prawykonania kompozycji młodych łódzkich twórców podczas sesji Musica Moderna, jak również występy podczas Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki oraz w ramach Światowego Dnia Głosu.

Album Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej można kupić w łódzkiej uczelni i sklepach muzycznych.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki