Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co nam zostało z dawnych strojów?

Małgorzata Kulka
Zapaskę podarowaną przez mieszkankę gminy Gidle prezentuje Barbara Sitek z Muzeum Regionalnego w Radomsku
Zapaskę podarowaną przez mieszkankę gminy Gidle prezentuje Barbara Sitek z Muzeum Regionalnego w Radomsku Małgorzata Kulka
Pracownicy Muzeum Regionalnego w Radomsku apelują do mieszkańców powiatu o udostępnianie strojów ludowych i dotyczących ich materiałów.

Czy mieszkańcy wsi na terenie powiatu radomszczańskiego mają jeszcze zachowane stare stroje ludowe? Pracownicy Muzeum Regionalnego w Radomsku proszą nie tylko o stroje, ale wszelkie materiały (zdjęcia, ilustracje), które pozwoliłyby na odtworzenie tradycyjnych wzorów stroju ludowego ziemi radomszczańskiej. Jak tłumaczą, sąsiednie regiony etnograficzne (sieradzki, piotrkowski, częstochowski, kielecki, krakowski) posiadają już monografie tradycyjnych ubiorów. W naszym regionie jeszcze nie przeprowadzono odpowiednich badań.

 

-  W dotychczasowych publikacjach występują tylko niewielkie wzmianki o ubiorach ludowych. A przecież autentyczny strój ludowy jest dokumentem tożsamości regionalnej, a tym samym narodowej, powinien więc podlegać ścisłej ochronie jak najcenniejsze zabytki kultury polskiej - mówi Tomasz Nowak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Radomsku.

 

W tej chwili najważniejszym zadaniem pracowników muzeum jest poznanie aktualnego stanu zachowania ubiorów tradycyjnych, odnalezienie kompletów ubiorów lub chociażby części, elementów i fragmentów (np. pasiaków, czepców, spencerków, kabatów, gorsetów, lnianych samodziałowych portek, koszul itd.), nawet uszkodzonych. Dzięki pomocy mieszkańców gmin  ma powstać wystawa oraz publikacja. Na razie jednak zebrane materiały zostaną jedynie opracowane. Muzeum dostało na ten cel 15 tysięcy złotych dofinansowania, a oparowania dokona specjalista, historyk sztuki, etnograf i muzeolog Aleksander Błachowski.

 

Chętni do pomocy proszeni są o kontakt: [email protected], tel.  44 683 56 51. Udostępniając stroje należy opatrzyć je opisem dotyczącym m. in. miejsca jego  noszenia, właściciela i wykonawcy.  Na razie nowych materiałów jest niewiele, ale pracownicy muzeum kontaktują się z ośrodkami kultury, parafiami i mieszkańcami gmin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki