Co z naszymi składkami w OFE?

  Co z naszymi składkami w OFE?

  Andrzej Gębarowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Co z naszymi składkami w OFE?
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Po przeglądzie systemu emerytalnego, rząd przestawił trzy warianty zmian w OFE, które zaakceptował jako warte dalszej dyskusji. Konsultacje potrwają do końca wakacji i przypuszczalnie na przełomie sierpnia i września rząd podejmie decyzję, który wariant zamieni się w rzeczywistość prawną.
  Wariant I jest najtrudniejszy do zrozumienia dla ludzi słabo obeznanych z ekonomią. Oznacza on przesunięcie na istniejące już subkonto ubezpieczonego w ZUS tej części oszczędności w OFE, która jest teraz zainwestowana w obligacjach. Innymi słowy, nastąpiłaby likwidacja części nieakcyjnej OFE poprzez przeniesienie jej do ZUS i następnie umorzenie (zamianę obligacji na zapis księgowy na subkoncie).

  W efekcie OFE stałyby się funduszami wyłącznie akcyjnymi, o wysokim ryzyku inwestowania, a więc raczej dla ludzi w młodym wieku. W tym wariancie OFE dostawałyby z naszej składki emerytalnej 2,92 proc. (obecnie biorą 3,5 proc.). Ułamek ten odpowiada wysokości funduszy inwestowanych przez OFE w akcje przed przeprowadzką części składki z OFE do ZUS w 2011 roku. Reszta byłaby zapisywana na naszym subkoncie w ZUS i byłaby ona waloryzowana tak, jak do tej pory.

  W wariancie II i III musielibyśmy w ciągu trzech miesięcy zdecydować, czy chcemy pozostać w OFE, czy przenieść całość swojej składki do ZUS. Jeśli sami nie dokonamy wyboru, cała nasza składka będzie trafiać do ZUS, na subkonto. Dodatkowo w wariancie III, jeśli chcielibyśmy pozostać w OFE, musielibyśmy sami dokładać do funduszy 2 proc. składki z własnej kieszeni. Składka emerytalna wzrosłaby wówczas z 19,52 do 21,52 proc. podstawy.

  Rząd przekonuje, że żaden z wariantów nie pogorszy sytuacji emerytów, gdyż stopy zwrotu w OFE są porównywalne z waloryzacją składki w ZUS. Każdy z wariantów oznacza natomiast korzyści dla finansów publicznych - spadek długu publicznego i obniżenie potrzeb pożyczkowych państwa.

  Idea ograniczenia OFE, zawarta we wszystkich wariantach, spotkała się na ogół ze zrozumieniem polityków (nawet przedstawicieli opozycji), ale za to z krytyką większości ekonomistów. Nawet Rada Gospodarcza przy premierze, optująca za dobrowolnością wyboru OFE, podkreśliła, że w żadnym z wariantów tej dobrowolności faktycznie nie ma. Można to jeszcze inaczej określić: jako dobrowolność ze wskazaniem na ZUS. Kto bowiem wybierze pozostanie w OFE, będzie się musiał wysilić i zadeklarować na piśmie skierowanym do ZUS, że podjął taką właśnie decyzję. Na dodatek ci, którzy zrezygnowaliby z OFE, już nigdy swojej decyzji zmienić by nie mogli. Byłby to zatem ruch wyłącznie w jedną stronę. Nietrudno się też domyśleć, że osoby, które mimo wszystko zostałyby w OFE, mogłyby zmienić swoją decyzję w każdej chwili...

  W tej sytuacji warto zadać sobie pytanie, czy rządowi nie zależy przypadkiem na stopniowym zduszeniu OFE „w białych rękawiczkach"? Można to pytanie sformułować inaczej: ile osób zostanie w OFE, a ile przejdzie do ZUS, gdyby wariant II lub III został wcielony w życie?

  Może się okazać, że z funduszy uciekną prawie wszyscy ich członkowie. Przecież już obecnie różnica między liczbą osób odprowadzających na bieżąco składki do OFE a liczbą kont w OFE wynosi prawie 4 miliony, czyli obejmuje jedną czwartą kont zarejestrowanych w OFE. Zamrożone konta należą do osób bezrobotnych, ale też często do osób nieobecnych w Polsce. A ponieważ rząd chce nam pozostawić na decyzję tylko trzy miesiące, zapewne większość z przebywających obecnie za granicą Polaków znajdzie się niejako „z automatu" wyłącznie w ZUS.

  W efekcie już na starcie tej „reformy" 25 proc. obecnych klientów OFE trafi na powrót do państwowego ubezpieczyciela. Trzeba też uwzględnić, że obecnie aż 80 proc. nowych klientów trafia do konkretnego OFE drogą losowania, a nie wyboru, a więc w sposób bierny. Można oczekiwać, że i ta grupa klientów OFE trafi w większości do ZUS i może nawet nie zwróci na to szczególnej uwagi.

  Wniosek: wprowadzenie w życie wariantu II lub III oznaczać będzie, jeśli nie likwidację, to znaczne uszczuplenie aktywów OFE i wyprowadzenie tych funduszy na margines systemu ubezpieczeń w Polsce.

  Powstaje kolejne pytanie: czy to będzie dobrze, czy źle dla przyszłego emeryta? Bardzo trudno na to pytanie odpowiedzieć, gdyż odpowiedź zależy tu nie od faktów (bo jeszcze nie nastąpiły) lecz od przewidywań opartych na założeniach uwarunkowanych wyznawaną ideologią. Inaczej więc odpowiedzą wyznawcy wiary w system kapitałowy, a inaczej zwolennicy gwarancji państwowych.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ni chuja nic nie rozumiem

  prezes (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  kolejny bełkot a nie artykuł. tak trudno bez zbędnego pierdolenia pokazać na przykładzie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZLIKWIDOWAĆ OFE

  Ania122 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 16

  OFE to zwykła ściema , po co komu pieniądze których nie można sobie wybrać? Buzek, Balcerowicz i KOBE bronią siebie, ziomków i pociotków mających ciepłe stołeczki w OFE, a nie naszych pieniędzy!...rozwiń całość

  OFE to zwykła ściema , po co komu pieniądze których nie można sobie wybrać? Buzek, Balcerowicz i KOBE bronią siebie, ziomków i pociotków mających ciepłe stołeczki w OFE, a nie naszych pieniędzy! Przynależność do OFE powinna być w demokratycznym państwie dobrowolna ,a nie przymusowa. ZLIKWIDOWAĆ jak najszybciej złodziejskie OFE zanim rozkradną nasze pieniądze jak AmberGold czy SkyClub, a pieniądze przelać do ZUS-u. A skoro pieniądze w funduszach są nasze to je nam oddajcie do ręki. Tym bardziej ,że połowa z nas żyje w nędzy to się nam przydadzą. BŁAGAMY p.ROSTOWSKI ZLIKWIDUJ PAN TE OFE, polepszy się emerytom i dług publiczny zmniejszy się przyszłym pokoleniom, a i prezesi i nieroby z OFE potracą swoje stołki i nie będą nas już okradać. DAJCIE MOŻLIWOŚĆ SWOBODNEGO WYBORU POMIĘDZY PRYWATNYM AmberOFE ,a PAŃSTWOWYM ZUS-emzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny