Co zrobić, żeby dostać świadczenie chorobowe za okres kwarantanny lub izolacji?

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
ZUS udostępnia dane na temat kwarantanny lub izolacji pracownikom oraz przedsiębiorcom odseparowanym społecznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Ubezpieczony lub płatnik składek może zapoznać się z nimi po zalogowaniu do systemu PUE ZUS.
ZUS udostępnia dane na temat kwarantanny lub izolacji pracownikom oraz przedsiębiorcom odseparowanym społecznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Ubezpieczony lub płatnik składek może zapoznać się z nimi po zalogowaniu do systemu PUE ZUS. Pxhere.com
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
ZUS wprowadził ułatwienie dla osób przebywających na kwarantannie lub izolacji domowej. Osoby ubiegające się o świadczenie z tytułu choroby nie muszą dostarczać decyzji sanepidu płatnikowi składek.

Osoby skierowane na kwarantannę lub izolację domową nie muszą dostarczać płatnikowi składek decyzji sanepidu. Dotychczas przekazanie płatnikowi składek (ZUS lub pracodawcy) decyzji sanepidu czy zwolnienia lekarskiego było konieczne, aby odseparowana osoba mogła otrzymać wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy. Teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął sam pozyskiwać informacje potrzebne do wypłaty świadczenia.

- Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. Pracownicy powinni jednak pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo - podkreśla ZUS.

Od 24 października 2020 r. świadczenia chorobowe dla osób przebywających na kwarantannie lub izolacji domowej są wypłacane na podstawie danych w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP).

- ZUS pozyskuje dane z tego systemu i udostępnia je płatnikom składek na ich profilach na portalu PUE ZUS. Dostęp do informacji o kwarantannie lub izolacji na swoim profilu na PUE ZUS ma również ubezpieczony – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie prasowym.

Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym, np. osoby z umowami o pracę, mają prawo do wynagrodzenia za czas choroby (wypłaca je pracodawca) lub zasiłku chorobowego (wypłata je ZUS). Oba świadczenia chorobowe przysługują także tym ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w domu z powodu stwierdzenia u pacjenta koronawirusa.

Przeczytaj również na temat:

Ubezpieczony skierowany na kwarantannę lub izolację domową może sprawdzić informacje z tym związane na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) w zakładce „Kwarantanna, izolacja domowa". Taką samą możliwość ma płatnik składek, np. pracodawca ubezpieczonego. Dane w PUE ZUS dotyczą wyłącznie tych osób, które 22 października lub w późniejszym terminie były objęte kwarantanną lub izolacją domową.

Korzystając z danych udostępnionych przez ZUS, płatnik składek może wypłacić:

  • wynagrodzenie za czas choroby
  • zasiłek chorobowy
  • zasiłek opiekuńczy

Co zrobić, żeby dostać świadczenie chorobowe za okres kwarantanny lub izolacji?

Ubezpieczeni przebywające na kwarantannie lub izolacji mają prawdo do świadczeń chorobowych. W przypadku świadczenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę podstawą do wypłaty świadczenia jest informacja o kwarantannie lub izolacji widniejąca w panelu płatnika w zakładce Kwarantanna, izolacja domowa na PUE ZUS. Ta informacja wystarczy do wypłaty wynagrodzenia za czas choroby.

Jeżeli świadczenie chorobowe wypłaca ZUS, należy założyć wniosek o zasiłek chorobowy (bezpośrednio w ZUS lub przez pracodawcę). Istnieje możliwość wypełnienia i wysłania wsnioku za pośrednictwem PUE ZUS.

Co zrobić, jeżeli pracownik jest na kwarantannie, ale nie ma o tym informacji w PUE ZUS?

W sytuacji gdy pracownik zostanie skierowany na kwarantannę domową lub izolację, ale informacje na ten temat nie będą wyświetlały się na platformie PUE ZUS, osoba odizolowana powinna złożyć u płatnika składek specjalne oświadczenie. Na jego podstawie mogą zostać wypłacone świadczenia przysługujące z tytułu choroby.

- Jeśli zdarzy się, że osoba ubezpieczona przebywa na kwarantannie lub w izolacji domowej, a na profilu pracodawcy na PUE ZUS nie będą widoczne odpowiednie dane o jej sytuacji, to osoba ta w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych powinna złożyć płatnikowi składek pisemne oświadczenie – wskazuje ZUS.

Wzór oświadczenia dla płatnika składek można znaleźć na stronach PSSE (Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej) lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Płatnik składek ma prawo wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu.

Źródło: ZUS

Znamy przyszłość Roberta Kubicy. WYWIAD

Wideo

Materiał oryginalny: Co zrobić, żeby dostać świadczenie chorobowe za okres kwarantanny lub izolacji? - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ależ Skąd :(

musieć nic nie będzie :( :( : (

Dodaj ogłoszenie