Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej pacjentów trafiających do szpitali Łódzkiego ma koronawirusa. Ale nie paraliżują już oddziałów

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Coraz więcej pacjentów zgłaszających się do szpitali regionu łódzkiego jest zakażonych koronawirusem. Ale nie paraliżuje to pracy oddziałów.CZYTAJ DALEJ >>.
Coraz więcej pacjentów zgłaszających się do szpitali regionu łódzkiego jest zakażonych koronawirusem. Ale nie paraliżuje to pracy oddziałów.CZYTAJ DALEJ >>. archiwum Polska Press
Coraz więcej pacjentów zgłaszających się do szpitali regionu łódzkiego jest zakażonych koronawirusem. Ale nie paraliżuje to pracy oddziałów.

Coraz więcej pacjentów przyjmowanych do szpitali w Łódzkiem ma COVID-19

Szpitale w regionie łódzkim coraz częściej wykrywają wirusa SARS-Cov-2 u przyjmowanych pacjentów. Jednak na razie nie nie grozi to zamykaniem oddziałów. To dzięki szczepieniom – wyjaśniają szpitale.

Jeszcze w ubiegłym roku wykrycie koronawirusa u któregoś z hospitalizowanych pacjentów wiązało się ze skierowaniem na kwarantannę całego szpitalnego oddziału, razem z personelem i pacjentami. To prowadziło do nagłego odwoływania przyjęć. Teraz jest inaczej.

W szpitalu im. Kopernika w Łodzi zakażenie koronawirusem wykryto właśnie u jednego z pacjentów oddziału urologicznego.

- Pacjent jest izolowany. Na tę chwilę otrzymane wyniki próbek pobranych od personelu i innych pacjentów są negatywne. Oddział funkcjonuje normalnie – informuje Julia Ścigała, rzeczniczka prasowa szpitala. Jak dodaje jest to pierwszy przypadek w tej fali pandemii, który wymagał uruchomienia specjalnej procedury.

Zakażonych pacjentów jest coraz więcej. W większości takie przypadki „wyławiane” są przy przyjmowaniu do szpitali. W łódzkiej Matce Polce pacjenci przyjęci w stanach nagłych leżą w tzw. strefach pomarańczowych, które znajdują się na każdym oddziale. - Personel wchodzi tam w pełnym zabezpieczeniu – podkreśla Adam Czerwiński, rzecznik prasowy szpitala. Pacjentów COVID-19 dodatnich jest coraz więcej: w lipcu wykryto dwóch zakażonych, w sierpniu jednego, we wrześniu – dziewięciu. Tyle samo przed dwie dekady października.

Podobnie jest w szpitalu w Piotrkowie Trybunalskim. W środę leżało w nim siedmiu pacjentów zakażonych koronawirusem. Pacjenci w stanach nagłych, u których wykryto COVID-19 najpierw leczeni są na ostrą dolegliwość, później kierowani do jednego ze szpitali zakaźnych.

Jak podkreśla Aneta Grab, rzeczniczka prasowa szpitala, obecność pacjentów zakażonych nie powoduje utrudnień w pracy szpitala i wyłączania z pracy personelu.

- Jeżeli personel jest szczepiony to nie ma obowiązku wdrażania kwarantanny – podkreśla rzeczniczka. Jak dodaje jest to zgodne z obecnymi wytycznymi.

Szpitale nadal badają wszystkich pacjentów przyjmowanych na oddziały. Jeśli przyjęcie jest planowane, wcześniej wykonywany jest PCR, jeśli nagłe – zwykle jeszcze w karetce robiony jest test antygenowy. Potem pacjent trafia do części izolacyjnej, gdzie oczekuje na wynik testu PCR.

Jednocześnie rośnie liczba pacjentów chorych na COVID-19, którzy wymagają leczenia szpitalnego. Wczoraj w całym regionie było już 228 pacjentów z COVID-19. To o jedną trzecią więcej niż tydzień temu. Powoli zwiększana jest liczba łóżek, obecnie dla zakażonych zarezerwowane są 652 miejsca w łódzkim Biegańskim, oraz w szpitalach w Zgierzu, Bełchatowie, Tomaszowie i Radomsku. Jest też gotowy plan awaryjnego przekształcania oddziałów zwykłych w covidowe. Szpitale wiedzą wcześniej, na którym etapie rozwoju epidemii ich oddziały mają być zamieniane. Ma to ułatwić planowanie przyjęć.

Liczba zakażeń rośnie. Wczoraj w regionie odnotowano 214 nowych zakażeń, ostatnio tak dużo było w maju

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki