Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czujniki smogu w Łodzi. Ekosłupki pokazują jak brudne jest powietrze w Łodzi. W mieście pojawił się nowy rodzaj czujników smogu

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Na terenie Łodzi pojawiło się pięć tzw.ekosłupków. To urządzenia, które na bieżąco sygnalizują kolorem poziom smogu.CZYTAJ DALEJ>>>.
Na terenie Łodzi pojawiło się pięć tzw.ekosłupków. To urządzenia, które na bieżąco sygnalizują kolorem poziom smogu.CZYTAJ DALEJ>>>. Grzegorz Gałasiński
Na terenie Łodzi pojawiło się pięć tzw.ekosłupków. To urządzenia, które na bieżąco sygnalizują kolorem poziom smogu.

Ekosłupki. Nowe czujniki smogu na ulicach Łodzi

Ekosłupki pojawiły się przed wejściem do Galerii Łódzkiej, na Górniaku, na rogu ul.Wyszyńskiego i Retkińskiej, przy Dolnym Rynku na Bałutach oraz przy miejskiej przychodni u zbiegu al. Piłsudskiego i Niciarnianej. Urządzenie wygląda jak połączenie słupka parkingowego z uliczną lampą i kolorem światła sygnalizuje jakość powietrza.Stężenia groźnych dla zdrowia pyłów PM 2,5 i PM 10 przekładane są na kolory: od zielonego, który oznacza czyste powietrze po czerwony, który sygnalizuje powietrze bardzo złe. Słupki mają tablice z ostrzeżeniami, czego unikać przy danym poziomie smogu. Można je podglądać na żywo w aplikacji.

Ekosłupki to nowość w Łodzi. Zamówił je dla mieszkańców łódzki magistrat. Koszt montażu pięciu słupków wraz z ich serwisowaniem i przesyłem danych do aplikacji wyniósł 20 tys. zł.

– Traktujemy je jako pulę testową – wyjaśnia Maciej Riemer, dyrektor departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi.- Ekosłupki mają zwrócić uwagę mieszkańców, że jakość powietrza jest ważna i przypomnieć o konieczności wymiany pieców – dodaje Riemer.

Słupki są kolejnym urządzeniem, które zagęszcza sieć czujników smogu na terenie Łodzi. Na utrudniony dostęp do bieżących danych o smogu w różnych miejscach Łodzi od dawna zwracali uwagę ekolodzy. Na bieżąco dane przesyłają trzy stacje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi, są też sieci czujników komercyjnych. W ubiegłym roku magistrat we współpracy z firmą Veolia Energia Łódź i siecią Airly zamontował 20 czujników na budynkach szkolnych i należących do magistratu. W przyszłym roku przy udziale władz Łodzi ma zostać przywrócona zlikwidowana kilka lat temu stacja pomiarowa WIOŚ w rejonie ulicy Kilińskiego i al. Piłsudskiego.

We wtorek (30 listopada) po południu wszystkie ekosłupki świeciły się na zielono. Ale smog zdarza się w Łodzi często. Poziom najgroźniejszego pyłu PM 2,5 uznawany przez WHO za bezpieczny był w ubiegłym roku przekroczony w Łodzi przez 200 dni. Najgorsza sytuacja panuje na Górnej, Stokach i Sikawie, gdzie jest dużo domków jednorodzinnych. Aby ją poprawić należy wymienić w Łodzi kilkadziesiąt tysięcy starych pieców. Można to obecnie zrobić korzystając z dotacji rządowego programu Czyste Powietrze. Od stycznia ma być dostępny nowy miejski program wymiany pieców.

Ekosłupki nie są nowością w regionie łódzkim. Już w październiku pierwszy ekosłupek stanął na placu Szarych Szeregów w łaskiej Kolumnie. Kolejny taki słupek wygrał w budżecie obywatelskim Łodzi na rok 2022. Ma stanąć na skrzyżowaniu ul. Pienistej i Maczka na Retkini.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki