Lato to dla wielu branż czas rozprzężenia i zwolnionych obrotów.

Wysoka temperatura nie sprzyja koncentracji, słońce za oknem sprawia, że myślimy o wakacjach i niechętnie wracamy do służbowych obowiązków. Jak mimo utrudnień mądrze zaplanować sobie dzień pracy i zrealizować wszystkie zadania bez zbędnego wysiłku? Da się.

Nasz organizm ma swój rytm. Warto go dobrze poznać, aby z radością i efektywnie wykonywać powierzoną nam pracę. Człowiek w ciągu doby posiada zazwyczaj dwa momenty zwiększonej aktywności. Jest to poranek – oczywiście po skutecznym rozbudzeniu się - oraz popołudnie.

- Wiedząc, że nasz poziom aktywności jest najwyższy ok. godziny 10 warto to uwzględnić w naszym planie dnia i na tę godzinę zaplanować ważne spotkanie lub trudne zadanie do zrobienia. Człowiek rano jest najbardziej kreatywny i pełny energii. Mądre rozplanowanie dnia zwróci się nam z nawiązką – szczególnie w porze lata, kiedy upał dodatkowo może dać się we znaki - radzi Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

Kolejny czas wzmożonej aktywności przypada zazwyczaj na godzinę 15-16. Jest to dobry czas na dokończenie rozpoczętych zadań, szczególnie, jeśli jest to praca odtwórcza. Do kiedy trwa dobra passa? Według psychologów wyż trwa do około godziny 18, a potem pojawia się zmęczenie i mniejsza zdolność koncentracji. Najmniej efektywnym czasem jest też godzina 12-14, gdy stajemy się głodni i zmęczeni po porannym wysiłku. 

- Jeśli mamy wpływ na zorganizowanie naszego dnia w pracy pamiętajmy, że środek dnia dobrze poświęcić na małe odprężenie i regenerację - dodaje Krzysztof Inglot. - Czas ten jest szczególnie „celebrowany” na południu Europy, kiedy wysoka temperatura uniemożliwia dalszą pracę. Można w tym czasie iść na lunch i trochę odpocząć. Nie porywajmy się jednak na ważne biznesowe negocjacje w okolicach posiłku i bezpośrednio po nim, ponieważ nasz organizm nie będzie wtedy działał na pełnych obrotach.

W upale każdemu ciężko się pracuje.

- Jeśli pomieszczenie, w którym pracujesz nie posiada klimatyzacji - porozmawiaj z pracodawcą o możliwości wcześniejszego zaczynania dnia pracy. Lepiej pracować w lato w godzinach 7-15, niż 9-17, ponieważ rano, kiedy temperatura jest jeszcze znośna można wykonać wiele zadań bez zbytniego wysiłku - wyjaśnia Inglot.

Spadek aktywności w środku dnia często spotęgowany jest latem, gdy temperatury osiągają najwyższy poziom. Wyż intelektualny zazwyczaj idzie w parze z niższą temperaturą, a niż z południowym upałem.