Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dalszy ciąg historii ks. Jarosława Cieleckiego. Wiemy dlaczego zostal suspendowany

Anna Gronczewska
Kilka tygodni temu informowaliśmy, że ks. Jarosław Cielecki został kapłanem Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce. Wcześniej był księdzem archidiecezji łódzkiej, a także m.in. korespondentem „Polsatu” z Watykanu. Stolica Apostolska podjęła decyzję o jego suspendowaniu. Dziś już wiemy co było tego powodem.

Komisja Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski wydała w tej sprawie komunikat. Wynika z niego, że ks. Jarosław Cielecki dokonał aktu apostazji.

- Niestety w ostatnim czasie ks. Jarosław Cielecki dokonał aktu apostazji, porzucając Kościół rzymskokatolicki i przystępując do wspólnoty religijnej, która nie utrzymuje jedności z papieżem i (...) nie może on nadal sprawować duchowej opieki nad wiernymi Kościoła rzymskokatolickiego” – czytamy w komunikacie wydany przez Komisję Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.
To stwierdzenie spotkało się z reakcją władz Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce.

- Z najwyższą mocą , przywołując autorytet świętości i wielkości świętego Jana Pawła II pragniemy zaprzeczyć, jakoby ksiądz Jarosław Cielecki dokonał aktu apostazji, przystępując do Katolickiego Kościoła Narodowego – czytamy z kolei w komunikacie podpisanym bp Adam Rośka, pierwszego Biskupa Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce. - Kodeks Prawa Kanonicznego świętego Jana Pawła II w kanonie 751 mówi jednoznacznie, że :„apostazją jest całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej” .

Zatem apostatą jest ten i tylko ten, kto zaprzecza wierze katolickiej i chrześcijańskiej, kto odrzuca wiarę w Boga.  Ksiądz Jarosław Cielecki, przystępując do Katolickiego Kościoła Narodowego, który jest wspólnotą katolicką, uznającą wszystkie dogmaty Kościoła Rzymskokatolickiego, wszystkie święte sakramenty, poprzez akt przystąpienia , nigdy nie zaparł się zatem wiary katolickiej i nigdy nie przestał być chrześcijaninem. Żaden z kapłanów czy wiernych przystępujących do wspólnoty Katolickiego Kościoła Narodowego nie dopuszcza się więc aktu apostazji.

Ks. Jarosław Cielecki pochodzi z Niegowici, a więc pierwszej parafii w której pracował Karol Wojtyła, późniejszy święty Jan Paweł II. Studia teologiczne skończył w Łodzi, w tutejszym Wyższy Seminarium Duchownym. W 1993 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował w parafiach archidiecezji łódzkiej. Najpierw w Strykowie, a w latach 1995 – 1995 był wikariuszem w parafii św. Alberta Chmielewskiego na łódzkim Widzewie – Wschodzie. Stamtąd wyjechał na studia do Rzymu. Tam założył agencję informacyjną Vatican Service News. Został jej dyrektorem. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych. Między innymi napisał książkę „Wikary z Niegowici. Ksiądz Karol Wojtyła” o pracy przyszłego papieża w pierwszej parafii. Potem ks. Jarosław Cielecki nakręcił film na podstawie własnego scenariusza „Wikary, ksiądz Wojtyła w Niegowici” o pierwszym roku kapłaństwa ks. Karola Wojtyły, o pracy i życiu w pierwszej parafii Niegowici. Natomiast znany publicysta katolicki Tomasz Terlikowski przeprowadził z ks. Jarosławem Cieleckim wywiad- rzekę, który ukazał się pod tytułem „Padre Jarek od św. Szarbela. O O cudach, nawróceniach i domach modlitwy św. Szarbela”.

W 2012 roku ksiądz Jarosław Cielecki zrealizował film Liban Ziemia Świętych, który stał się darem Maronitów dla papieża Benedykta XVI przekazanym podczas podróży apostolskiej w Bejrucie. Przez pewien czas ks. Jarosław Cielecki był watykańskim korespondentem „Polsatu”, także z papieskich pielgrzymek. Współpracował z miesięcznikiem „Egzorcysta”. Od wielu lat nie był już księdzem archidiecezji łódzkiej. Został niekoordynowany, czyli przeniesiony do diecezji Rożnava na Słowacji.

Ks. Jarosław Cielecki Jest propagatorem kultu św. Szarbela, założycielem prawie 400 domów modlitwy pod jego wezwaniem.Teraz soby należące do rzymskokatolickich wspólnot św. Szarbela mogą znaleźć duchowe wsparcie w Maronickiej Fundacji Misyjnej, której przewodniczącym jest bp. Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej. Bp Siemieniewski zachęca osoby, które należą do Domów Modlitwy św. Szarbela, by nie zaprzestawały modlitwy, natomiast zadbały o trwanie w jedności z Kościołem rzymskokatolickim. Jeśli ktoś pójdzie za ks. Cieleckim, wybierze schizmę. Jednocześnie pomocniczy biskup archidiecezji wrocławskiej przyznaje, że w sensie Kodeksu Prawa Kanonicznego odejście ks. Jarosława Cieleckiego nie jest apostazją.

- Jest zerwaniem jedności z Kościołem rzymskokatolickim – wyjaśniał w wywiadzie dla portalu pl.aleteia bp. Andrzej Siemieniewski. - Zresztą ks. Jarosław Cielecki w liście, który skierował do swoich sympatyków, wyraźnie napisał: nie należymy do duchowieństwa rzymskokatolickiego. Wystąpił z Kościoła rzymskokatolickiego i nie jest jego członkiem.

Ks. Jarosław Cielecki jest dziś kapłanem Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce. Otrzymał nominację na pierwszego proboszcza i kustosza budującego się Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej we Florencji . Kościół ten powstał w 2012 roku pod nazwą Polski Narodowy Katolicki Kościół w Kanadzie. Jego część oglądał Seniorat Misyjny w Polsce. W 2014 roku zmieniono jego nazwę na Katolicki Kościół Narodowy w Polsce. Jego zwierzchnikiem jest ks. biskup Adam Rosiek, były ksiądz katolicki.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki